ضرورت تطبیق قیمت دلار با واقعیات اقتصاد کشور

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این‌که قیمت دلار سیر کاهشی دارد گفت: هیچ رئیس بانک مرکزی‌ای نرخ دلار را اعلام نمی‌کند و اصولا سوال درباره نرخ دلار هم رسمی غیر‌معمول است که فقط در کشور ما مطرح می‌شود.
ضرورت تطبیق قیمت دلار با واقعیات اقتصاد کشور

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی افزود: قیمت دلار باید با واقعیات اقتصاد کشور تطبیق کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس کل بانک مرکزی درباره ارتباط نرخ سکه با دلار هم گفت: نرخ سکه متاثر از دو عامل است یکی نرخ جهانی دلار و دیگر برابری ریال با دلار و طبیعتا افزایش قیمت جهانی طلا و کاهش ارزش برابری ریال با دلار نرخ سکه هم افزایش می‌یابد.

سیف با اشاره به افزایش نقدینگی در کشور به ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان گفت: برخی انتقاد می‌کردند که دولت نقدینگی را کنترل کرده برای کاهش تورم و باعث رکود شده است اما می‌بینیم که علی رغم رشد نقدینگی تورم کنترل شد و کاهش یافته است.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: تورم یک رقمی را در سال‌های ۹۵ و ۹۶ از بزرگترین دستاوردهای دولت دانست و گفت: این نشان می‌دهد که جهت گیری دولت درست بوده است و نقدینگی به سمت بنگاه‌های کوچک و متوسط که موجب افزایش اشتغال می‌شود هدایت شده است.

سیف درباره عوامل بنیادین و غیر بنیادین تاثیرگذار بر نرخ دلار هم گفت: از عوامل غیر بنیادین که تاثیر بر نرخ ارز دارد دشمنی و تبلیغات روانی آمریکا علیه کشور ماست. امریکا مترصد است تا در اقتصاد ما التهاب آفرینی کند و فضای اقتصاد کشور را مبهم و غیر قابل پیش‌بینی جلوه دهد.

این مسئول بانکی افزود: از عوامل دیگر غیر بنیادی مؤثر بر نرخ ارز؛ تحلیل‌ها و مصاحبه‌های مطبوعاتی است که در آنها نرخ ارز بسیار بالاتر از نرخ فعلی تعیین می‌شود، معلوم هم نیست روی چه حسابی.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به همزمانی افزایش نرخ ارز با تبلیغات آمریکا راجع به برجام و تحریم‌ها تاکید کرد: با وجود فصل تقاضای بالا برای ارز، اقدامات بانک مرکزی بازار ارز را ثبات بخشید و روند نرخ ارز کاهشی شده است.

سیف تصمیم‌گیری برای کاهش نرخ سود سپرده بانکی و رفتن نقدینگی به سمت بازار ارز را درست ندانست و گفت: ما با آن اقدام خواستیم سپرده‌های کوتاه مدت را به سمت سپرده‌های بلند‌مدت هدایت کنیم که بانک می‌توان روی آنها حساب کند و تلاش کردیم بدین وسیله نقدینگی را کنترل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با اشاره به این که پدیده موسسات غیرمجاز که با یک سهل‌انگاری‌هایی در جامعه شروع شد برای کشور تجربه سنگینی بود افزود: در حال حاضر دیگر هیچ موسسه غیرمجاز فعالی در کشور نداریم.

سیف با بیان این که بانک‌ها راهی جز واگذاری بنگاه‌داری ندارند که این امر به مرور عملیاتی می‌شود گفت: باید استانداردهای بانکداری کشور ارتقا یابد و باید نظام بانکی به قوانین و امکانات دیگر مجهز شود تا به بانکداری بین‌المللی متصل شویم.

این مسئول بانکی گفت: برای اصلاح ساختارهای نظام بانکی تدابیری اندیشیده شده که یکی از آنها تاکید بر شفافیت‌هاست.

سیف همچنین در باره سیاست متغیر و بی‌دوام پولی کشور هم گفت: ماهیت سیاست پولی بلند مدت نیست و سیاست پولی می‌تواند متناسب با شرایط تغییر کند.

 

منبع: صداوسیما

این مطلب را به اشتراک بگذارید