معاون وزارت راه در گفتگو با تجارت‌نیوز:

جزئیاتی درباره طرح جدید مسکن دولتی / تحویل مسکن ملی در روزهای آینده

جزئیاتی درباره طرح جدید مسکن دولتی / تحویل مسکن ملی در روزهای آینده

معاون وزارت راه در خصوص طرح جدید مسکن ملی که قرار است یک میلیون واحد ساخته شود گفت: منتظر طرح نهایی هستیم تا ببینیم که چه منابع مالی برای آن در نظر گرفته شده است، همچنین اولین واحدهای مسکن ملی طی روزهای آینده بهره‌برداری می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، طرح مسکن ملی برای ساخت ۴۰۰ هزار واحد در قالب طرح مسکن ملی از شهریور سال گذشته به صورت پایلوت و از آبان ماه در سطح کشوری آغاز شد.

به تازگی نیز نمایندگان مجلس طرح ساخت یک میلیون واحد خانه را در ادامه مسکن ملی مطرح کرده‌اند، از این طرح جزئیات زیادی منتشر نشده اما گفته شده که این طرح برای دهک‌های پایین جامعه در نظر گرفته شده است.

اقبال شاکری، عضو کمیسیون مجلس با اشاره به تهیه طرح اقدام ملی مسکن در مجلس و راه‌های گوناگون برای تامین مالی این طرح گفته است: مجلس به منظور ساماندهی بازار مسکن طرح جامع و پکیج خوبی را آماده کرده است. ان‌شاالله تا یکشنبه هفته آینده این طرح نهایی شده و ارائه می‌شود. ما به دنبال ترکیب هر دو راه یعنی هم تعیین ردیف اعتباری و هم بهره‌گیری از بازار سرمایه برای تامین مالی این طرح هستیم.

محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: ما در جلسات کمیسیون عمران حضور داشتیم و نظرات مختلف گفته شد مخاطرات و نیازها را نیز گفته‌ایم، ولی طرح نهایی را من هنوز ندیده‌ام.

وی در خصوص منابع در نظر گرفته شده برای این طرح اظهار بی اطلاعی کرد و افزود: از نظر ظرفیت اجرایی برای این طرح، در کشور ظرفیت آن وجود دارد، اما از نظر ظرفیت مالی باید دید که منابع آن از کجا تامین می‌شود و منابع درنظر گرفته شده در طرح نهایی چقدر قابلیت تعمیم دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: منابع مالی اگر ارزان ‌قیمت باشد باید محل تامین مابه‌التفاوت آن هم مشخص شود که راه‌های متعددی دارد تا باعث افزایش پایه‌ پولی نشود یا برعکس ممکن است ملاحظات در آن در نظر گرفته نشود که موجب افزایش پایه پولی می‌شود.

وی همچنین در فروردین ماه از افتتاح و تحویل اولین طرح‌های مسکن ملی در ماه‌های خرداد و تیر امسال خبر داد، اما تاکنون خبری مبنی از تحویل دادن این واحد‌ها منتشر نشده است.

محمودزاده در این خصوص گفت: این واحد‌ها تقریبا آماده هستند، اما از آنجایی که برخی از استان‌ها از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرار دارند منتظر بهبود شرایط بودیم که ظرف چند روز آینده از اولین واحد‌های مسکن ملی بهره‌برداری خواهد شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند