عبور دلار از سطح مقاومتی اول / بازارساز تغییر کانال را پذیرفت

عبور دلار از سطح مقاومتی اول / بازارساز تغییر کانال را پذیرفت

صرافی‌های بانکی که دو روز پیاپی در برابر نوسان دلار در کانال ۱۲ هزار تومانی مقاومت کرده بودند، روز سه‌شنبه قیمت فروش خود را تا ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان بالا بردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازارساز دیروز تغییر کانال شاخص ارزی را پذیرفت و سعی کرد با نزدیک کردن قیمت خود به بازار آزاد، از دامنه نوسانات غیرمنتظره بکاهد.

دلار در روزهای یکشنبه و دوشنبه در بازار آزاد بالای مرز ۱۲ هزار تومانی نوسان کرده بود، ولی بازارساز همچنان قیمت فروش صرافی‌های بانکی را در کانال ۱۱ هزار تومانی نگه داشته بود.

در اولین روز خرداد ماه، قیمت دلار در همان ابتدای روز به سرعت وارد محدوده ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومانی شد.

در این شرایط اگر بازارساز قیمت صرافی‌های بانکی را در محدوده ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان نگه می‌داشت و بر حفظ مصنوعی کانال تاکید می‌کرد، تقاضای کاذب زیادی وارد بازار می‌شد و هزینه ارزی بازارساز بالا می‌رفت.

دلیل ورود تقاضای کاذب به بازار فاصله قیمت صرافی‌های بانکی و بازار آزاد بود که موجب می‌شد به قصد کسب سود از این فاصله وارد بازار شوند.

البته به‌ رغم نزدیک شدن قیمت صرافی‌ها به بازار آزاد، قیمت دلار توانست دیروز از سطح مقاومتی اول یعنی عدد ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومانی عبور کند.

ساعت چهار بعدازظهر روز سه‌شنبه، رقم ۱۲ هزار و ۵۵۰ تومان برای فروش دلار به ثبت رسید که ۳۰۰ تومان بالاتر از روز دوشنبه بود.

عامل اصلی این عبور از نظر بیشتر فعالان، رشد نرخ حواله درهم و گذر از کانال سه هزار و ۴۰۰ تومانی بود.

دیروز حواله درهم تا محدوده ۳ هزار و ۴۳۰ تومان افزایش قیمت داشت.

در صورت عبور درهم از سطح سه هزار و ۵۰۰ تومانی می‌توان انتظار حرکت دلار به سوی سطح مقاومتی بعدی یعنی عدد ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومانی را داشت.

بخشی از فعالان، باور دارند معامله‌گران بزرگ پس از بازگشت دلار از سطح ۱۱ هزار تومانی، به این اعتقاد رسیده‌اند که قیمت کف خود را پیدا کرده است و در حال حاضر تلاش می‌کنند که سقف بلندتری را برای دلار رقم بزنند.

عددی که بازار از آن در اواخر تیر ماه شروع به کاهش کرده بود، بالای محدوده ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی قرار داشت.

اگر آنها بتوانند قیمت را به محدوده پیشین ببرند، حداقل ضرری را در اوج نوسانات کاهشی متحمل نشده‌اند، هر چند که ممکن است شانس خرید در قیمت‌های پایین‌تر را به‌دلیل نداشتن نقدینگی از دست داده باشند.

در روزی که دلار افزایشی بود، سکه تمام بهار آزادی نیز توانست ۱۳۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کند و با عبور از کانال چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی به بهای چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی برسد.

این در حالی بود که در بازارهای جهانی، اونس نوسان قیمتی خاصی نداشت و در حالی که در ابتدای روز کاهشی بود، در اواسط روز به بالای محدوده هزار و ۴۲۰ دلاری بازگشت.

مدیریت نوسان مهم‌تر از کنترل قیمت است

دیروز بازارساز ارزی قیمت دلار را یک کانال بالا کشید؛ این در حالی بود که نوسان گیران باور داشتند، می‌توانند با بالا کشیدن قیمت دلار در بازار آزاد و ایجاد فاصله با صرافی‌های بانکی، زمینه ساز ورود تقاضای آربیتراژی به بازار شوند.

اگر این تقاضا وارد بازار می‌شد، یک بار دیگر ذهن افراد عادی برای کسب سود راحت به سوی بازار ارز جلب می‌شد.

با این حال، بازارساز ارزی در اقدامی که اجتناب ناپذیر به‌نظر می‌رسید، قیمت صرافی‌های بانکی را به بازار آزاد نزدیک کرد.

این موضوع نشان می‌دهد که بازارساز حاضر نیست به بهای اصرار روی یک سطح قیمتی، آرامش بازار را برهم بزند، امری که در گذشته بارها زمینه ساز گسترش نوسانات بازار شده بود.

آنچه مسلم است پس از برخورد دلار به سطح ۱۱ هزار تومانی و خروج از مسیر نزولی، بخشی از معامله‌گران بزرگ در موقعیت خرید قرار گرفته‌اند و حداقل تلاش می‌کنند که دلار را به پیش از ورود به جاده نزولی بازگردانند.

در این شرایط، بازارساز بهتر است تمام تلاش خود را برای مدیریت نوسانات و جلوگیری از افزایش هیجان در بازاربه کار ببندد.

آنچه موجب شده بود دو ماه توجه معامله‌گران و افراد عادی از بازار ارز دور شود، نوسان محدود در دامنه ۱۲ هزار و ۷۰۰ تا ۱۳ هزار و ۷۰۰ تومان بود.

از اواخر تیر ماه شدت دامنه نوسانات نزولی زیاد شد و قیمت حتی به کانال ۱۱ هزار تومانی رفت.

به‌ نظر می‌رسد بخشی از بازار در روزهای اخیر به‌دنبال آن است که تا حدی خود را با اثرات کاهش پیشین تطبیق دهد و ضرر حاصل از کاهش شدید را به نوعی جبران کند.

سکه بیش از ۱۰۰ هزار تومان گران شد

دیروز سکه تمام بهار آزادی همسو با افزایش قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار گرفت و توانست از کانال چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی عبور کند.

روز سه‌شنبه، فلز گرانبهای داخلی ۱۳۰ هزار تومان افزایش یافت و به بهای چهار میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسید.

رشد بهای سکه در شرایطی رخ داد که بهای اونس در بازارهای جهانی، کشش زیادی را برای افزایش قیمت از خود نشان نداده بود و تنها در اواخر روز بود که به سطح هزار و ۴۲۰ دلاری بازگشت.

اونس طلا که در انتهای هفته گذشته در محدوده هزار و ۴۲۰ دلاری به کار خود پایان داده بود، روز دوشنبه از این سطح پایین‌تر رفت و تا ساعت پنج بعدازظهر روز سه‌شنبه با افزایش خریدها به بالای هزار و ۴۲۰ دلار بازگشت.

این در حالی بود که در ابتدای چهارمین روز هفته روند بهای اونس تا حدی نزولی بود، فعالان بازار در مورد روند کاهشی اونس نظرات متفاوتی داشتند.

بنیامین لو، تحلیلگر شرکت «فیلیپ فیوچرز»، اعتقاد داشت هفته گذشته صحبت‌های زیادی درباره کاهش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا مطرح شد و تقویت انتظارات بازار باعث شد قیمت طلا اندکی بیش از حد افزایش پیدا کند.

انتظار می‌رود طلا اندکی کاهش پیدا کند اما به‌ دلیل تداوم انتظارات برای کاهش نرخ‌های بهره، همچنان بالای مرز ۱۴۰۰ دلار خواهد ماند.

از سوی دیگر، رشد شاخص دلار آمریکا که در برابر سبدی از ارزهای بزرگ 0.2 درصد افزایش پیدا کرد، به جذابیت خرید طلا لطمه زد.

قیمت طلا هفته گذشته پس از اظهارات جان ویلیامز، رئیس بانک فدرال نیویورک که امیدها به کاهش چشمگیر نرخ‌های بهره آمریکا را تقویت کرده بود، برای مدت کوتاهی از مرز ۱۴۵۰ دلار عبور کرد که در بیش از شش سال گذشته بی‌سابقه بود.

با این حال بانک فدرال نیویورک اعلام کرد این اظهارات درباره اقدام احتمالی در نشست ماه جاری بانک مرکزی آمریکا نبوده است.

انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در نشست ۳۱ ژوئیه خود نرخ‌های بهره را کاهش دهد؛ اما انتظارات برای کاهش ۵۰ واحدی نرخ‌های بهره تعدیل شده است.

بازارها همچنین منتظر هستند بانک مرکزی اروپا در نشست سیاست پولی پنج‌شنبه هفته جاری، تسهیل سیاست پولی خود را اعلام کند.

بر اساس گزارش رویترز، انتظارات برای تسهیل سیاست پولی از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان، بازارهای سهام را تقویت کرده و تقاضا برای طلا را که دارایی بدون سوددهی به شمار می‌رود کاهش داده است.

موجودی طلای «اس‌پی‌دی‌آر‌گلد تراست» که بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری تحت‌ پشتوانه طلا در جهان است، روز دوشنبه 0.57 درصد افزایش یافت و به 825.18 تن رسید.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش‌بینی کرد هر اونس طلا ممکن است به محدوده ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۹ دلار عقب نشینی کند؛ زیرا حمایت در سال ۱۴۲۲ دلار را شکسته است.

این در حالی است که برخلاف پیش‌بینی‌ها در اواخر روز مقداری خرید طلا در بازارهای جهانی تا حدی افزایش یافت.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند