عربستان فرمول قیمت نفت خام خود را تغییر می‌دهد

عربستان فرمول قیمت نفت خام خود را تغییر می‌دهد

عربستان سعودی فرمول تعیین قیمت پیش‌فروش نفت خام خود در آسیا را از ماه اکتبر تغییر می‌دهد؛ این اولین بار پس از دهه ۱۹۸۰ است که عربستان بنچ‌مارک‌های قیمت رسمی فروش خود را تغییر می‌دهد.

عربستان سعودی فرمول تعیین قیمت پیش‌فروش بلندمدت نفت خام خود در آسیا را از ماه اکتبر تغییر می‌دهد. این اولین بار است که پس از اواسط دهه ۱۹۸۰ عربستان بنچ‌مارک‌های قیمت رسمی فروش (اواس‌پی) خود را تغییر می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، فرمول جدید بر اساس قیمت متوسط ماهانه شاخص پیش‌خرید نفت خام عمان در بورس بازرگانی دوبی (دی‌ام‌ای) و قیمت نقدی نفت خام دوبی که توسط موسسه اس‌اندپی گلوبال پلاتس، قیمت‌گذاری می‌شود، خواهد بود.

در فرمول قبلی پلاتس قیمت نفت عمان را هم تخمین می‌زد و سپس میانگین آن با قیمت تعیین‌شده نفت دوبی توسط پلاتس، به دست می‌آمد.

به این ترتیب اواس‌پی آرامکوی سعودی برای ماه اکتبر، بر اساس میانگین قیمت‌های واقعی بسته شده قرارداد پیش‌خرید نفت عمان در بورس دی‌ام‌ای و قیمت نقدی نفت دوبی در ماه دسامبر است که توسط پلاتس ارزیابی می‌شود. هر دو این قیمت‌ها در ماه اکتبر مشخص خواهند بود.

بورس دی‌ام‌ای قرارداد شاخص عمان را از سال ۲۰۰۷ به راه انداخت و حالا این شاخص یکی از سیال‌ترین قراردادهای پیش‌خرید نفت خام خاورمیانه است.

سال گذشته سازمان بازاریابی نفت عراق (سومو) پیشنهاد داد نفت خام بصره خود را برای فروش در آسیا به وسیله شاخص عمان در بورس دی‌ام‌ای قیمت‌گذاری کنند و حالا سعودی‌ها هم نمی‌خواهند از این قائله عقب بمانند.

ارامکوی سعودی معمولا اواس‌پی ماهانه خود را در پنجم هر ماه تعیین می‌کند و این قیمت روند قیمت نفت ایران، کویت و عراق را تعیین می‌کند و به این ترتیب بر قیمت بیش از ۱۲ میلیون بشکه نفت صادر شده به آسیا تاثیر می‌گذارد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند