اکسکوینو
تجارت‌نیوز بررسی می‌کند:

عرضه اولیه «صبا» بخریم یا نخریم؟

کارنامه روز به روز بورس در هفته پررونق بازار سهام

اولین عرضه اولیه سال ۹۹ در حالی فردا صورت می‌گیرد که طی آن یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم شرکت صبا بین متقاضیان به روش ثبت‌سفارش عرضه خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین روز چهارشنبه ۱۰ درصد از کل سهام خود را با روش ثبت‌سفارش عرضه خواهد کرد. این شرکت که در تاریخ ۱۳ اسفندماه توسط هیات پذیرش اوراق بهادار در بازار اول فرابورس ایران پذیرش شد، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم خود را با نماد «صبا» در بازه قیمت ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومانی عرضه می‌کند.

شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین در پایان سال ۹۸ در بیش از ۳۱ شرکت بورسی با ارزشی بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری کرده است که در این میان صنایع استخراج کانه‌های فلزی و بانک‌ها و موسسات اعتباری بیشترین سهم را از سبد پورتفوی بورسی این شرکت تشکیل داده‌اند. صبا در اسفند ماه در مجموع ۷ هزار و ۹۳۳ میلیارد و ۴۸۴ میلیون ریال برای خرید سهام دانا، حفاری، دتامین و… هزینه کرده است و در همین مدت از فروش سهام برخی از شرکت‌های بورسی بیش از ۳ هزار میلیارد ریال سودآوری داشته است بدین ترتیب درآمد سود سهام محقق شده از ابتدای سال مالی تا پایان سال ۹۸ به بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال رسیده است.

16 1 1

بر اساس گزارش عملکرد ۹ ماهه منتهی به ۳۰ بهمن ۹۸، صبا در مجموع توانسته مجموع دارایی‌های خود را به بیش از ۵۹ هزار و ۵۲۶ میلیارد ریال برساند که نسبت به مدت مشابه سال ۹۷ رشدی ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین جمع بدهی‌های این شرکت نیز ۱۲ هزار و ۷۳۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۹۷ افتی ۴۲ درصدی داشته است.

جمع درامدهای عملیاتی صبا در ۹ ماه منتهی به ۳۰ بهمن ۲۸ هزار و ۸۳۷ میلیارد و ۸۶۱ میلیون ریال بوده که نسبت به ۹ ماهه سال ۹۷ رشدی ۱۵۸ درصدی را نشان می‎دهد. این در حالی است که هزینه‎های این شرکت نیز در این مدت ۳۰ درصد کاهش یافته تا در مجموع سودآوری خالص صبا به بیش از ۲۷ هزار میلیارد ریال ( معادل ۱۸۰۵ ریال به ازای هر سهم) برسد، رقمی که ۱۷۵ درصد بیشتر از مدت مشابه سال ۹۷ بوده است. البته دلیل اصلی این افزایش سود، فروش ۲۰ هزار میلیارد ریالی سرمایه‌گذاری‌ها بوده که عملی غیر قابل تکرار است و به همین دلیل ممکن است عملکرد امسال این شرکت را با ضعف مواجه کند.

16 2 1
شرکت صبا تامین که در سال ۱۳۷۷ با سرمایه ۱۰۰ میلیون ریالی به ثبت رسیده است طی هفت مرحله افزایش سرمایه که آخرین آنها در سال ۹۸ بوده، توانسته سرمایه خود را ۱۴ هزار میلیارد ریال برساند. صبا در پایان سال ۹۸، بیش از ۴۵ درصد سهام تاصیکو و نزدیک ۶ درصد از سهام بانک ملت را در اختیار داشته است.

عرضه اولیه صبا در حالی فردا انجام می‌شود که با توجه به پورتفوی سرمایه‌گذای این شرکت بسیاری از تحلیلگران معتقدند این شرکت با قیمتی بالاتر از خالص ارزش دارایی‌هایش در حال عرضه است. با این حال با توجه به مشارکت بالای یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری در آخرین عرضه اولیه سال ۹۸، پیش‌بینی می‌شود به هر کد بورسی ۸۵۰ سهم معادل یک میلیون و ۲۰ هزار تومان سهم تعلق بگیرد. این در حالی است که اختلال در ثبت سفارش در بسیاری از کارگزاری‌ها و همچنین حرف و حدیث در خصوص وجود رانت در تخصیص عرضه‌اولیه در هفته‌های اخیر، موجب اعتراض بسیاری از سهامداران و فعالان بورس شده است.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند