آخرین اخبار از مذاکرات در وین:

آمریکا از مذاکرات وین عقب کشید؟ /جلسه غیرعلنی کنگره آمریکا درباره مذاکرات وین

مذاکرات وین

سخنگوی امور خارجه آمریکا در آخرین اظهارات خود درباره مذاکرات وین اعلام کرد که رفع تحریم‌ها در توافق نه قریب‌الوقوع است و نه قطعی. همچنین، قرار است امشب جلسه‌ای غیرعلنی درباره مذاکرات وین در کنگره آمریکا برگزار شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری تصریح کرد که در مذاکرات وین رفع تحریم‌ها در وین توافق نه قریب‌الوقوع است و نه قطعی.

او در تداوم سیاست هراس از پیشرفت‌های برنامه هسته‌ای ایران و اتهام پراکنی‌های بی‌پایه و اساس مدعی شد: زمانی که برجام کاملا اجرا می‌شد و ایران نیز کاملا به آن پایبند بود، زمان گریز هسته‌ای ایران برای تولید مقدار کافی مواد هسته‌ای جهت تولید یک بمب به شکل قابل توجهی طولانی‌تر بود.

ند پرایس برغم تکذیب جامعه اطلاعاتی آمریکا که ایران فعالیتی در زمینه فعالیت‌های غیر صلح آمیز هسته‌ای ندارد، ادعا کرد که این زمان گریز هسته‌ای اکنون بسیار کمتر از یک سال است. ما می‌خواهیم این زمان گریز هسته‌ای طولانی شود و ایران به صورت دائمی و قابل تایید از دسترسی به سلاح هسته‌ای محروم شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه در مورد وضعیت مذاکرات وین گفت: در هفته‌های اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی بود. اما می‌خواهم واضح اعلام کنم یک توافق نه قریب الوقوع است و نه قطعی است.

وی در تداوم ادعاهای آمریکا مدعی شد ما همزمان درحال آماده‌سازی سناریوهای دیگر هستیم. چه بازگشت متقابل به برجام تحقق یابد و چه این توافق بدست نیاید.

پرایس همچنین مدعی شد جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا متعهد شد که در دولت او ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت و پیروی از این تعهد در دنیای با برجام و بدون آن قاطع است. (فارس)

«برخی نمایندگان نمی‌خواهند توافق در مذاکرات وین صورت بگیرد»

«راب مالی» نماینده ایالات متحده آمریکا در امور ایران قصد دارد امشب (سه شنبه) در جلسه غیرعلنی کنگره، گزارشی از مذاکرات وین ارائه دهد.

پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره آمریکا در این خصوص گزارش کرد، کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در صدد است امروز ساعت ۱۴:۱۵ به وقت محلی (۲۲:۴۵ سه‌شنبه به وقت تهران ) به ریاست «باب منندز» جلسه‌ای را در خصوص روند مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ایران برگزار کنند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که «راب مالی» نماینده واشنگتن در امور ایران و «برت مک گورک»، هماهنگ‌کننده کاخ سفید در امور خاورمیانه و شمال آفریقا نیز قصد دارند در این جلسه غیرعلنی در خصوص ایران گزارش ارائه دهند.

این جلسه در حالی برگزار می‌شود که برخی از نمایندگان کنگره در تلاش هستند از هر اقدامی برای ممانعت از توافق دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا با ایران جلوگیری کنند. (فارس)

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند