تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

عملکرد هفتگی سهام عدالت / سبدی که نوسان دارد اما رشد ندارد!

عملکرد هفتگی سهام عدالت / سبدی که نوسان دارد اما رشد ندارد!

در جریان معاملات این هفته از بازار سهام ارزش سهام عدالت تغییر خاصی نکرد و در پایان معاملات هفته به 13 میلیون و 100 هزار تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، با شروع معاملات این هفته از بازار سهام ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی 13 میلیون و 120 هزار تومان بود و در جریان معاملات این هفته تقریبا رشدی نداشت و در پایان معاملات نیز به 13 میلیون و 175 هزار تومان رسید، این در حالی است که ارزش سهام عدالت در دوره قبل از اصلاح حدود 21 میلیون تومان بود.

در جریان معاملات اولین روز هفته ارزش سهام عدالت به دلیل رشد نمادهای شاخص‌ساز مانند فولاد، فملی، نمادهای بانکی و …. حدود 380 هزار تومان رشد کرد و به 13 میلیون و 400 هزار تومان رسید اما در جریان معاملات روزهای یک‌شنبه و دوشنبه ارزش سهام عدالت روندی نزولی پیدا کرد و تا 12 میلیون و 970 هزار تومان ریزش کرد. همچنین معاملات روز سه‌شنبه ماحصلی برای سهام عدالت نداشت و این سبد در کانال 12 میلیون تومان باقی ماند.

اما در جریان معاملات آخرین روز هفته ارزش سهام عدالت رش کرد و به 13 میلیون و 175 هزار تومان رسید.

ارزش سهام عدالت به دلیل تغییر رویه بازار و معاملات متعادل شاخص‌سازان مانند گذشته رشد سریع ندارد اما از طرفی در جریان معاملات هفته گذشته ریزش این سبد به شدت سریع اتفاق افتاد و در جریان 4 روز معاملاتی بیش از یک میلیون تومان افت کرد.

احتمالاتی مبنی بر از سرگیری فروش سهام عدالت در بازار سهام به چشم می‌خورد که محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در این‌باره گفت: قانونی مبنی بر اختصاص 50 درصد از پرتفوی سهام صندوق‌های درآمد ثابت به سهم‌های سبد سهام عدالت تصویب شده که می‌تواند نشان دهنده ازسرگیری فروش سهام عدالت باشد. بر اساس این قانون صندوق‌های درآمد ثابت بخش زیادی از عرضه‌های سهام عدالت را جذب می‌کنند و این عرضه‌ها به بازار سهام آسیب نمی‌زند. حدود یک تا سه ماه طول می‌کشد تا صندوق‌ها، قانون تصویب شده سازمان بورس را کاملا اجرایی کنند و به نظر می‌رسد تا شب عید فروش سهام عدالت از سرگرفته می‌شود.

همچنین این کارشناس در رابطه با زمان بازگشت سهام عدالت به سقف قبلی خود گفت: سهم‌های پرتفوی سهام عدالت به شدت ارزنده هستد و اگر سهامداران دیدگاه بلندمدت داشته باشند و حدود یکسال این سبد را نگه دارند بازدهی خوبی خواهند گرفت اما در کوتاه‌مدت فکر نمی‌کنم به سقف قبلی خود برگردد، در هرصورت فکر می‌کنم فروش سهام عدالت فعلا عاقلانه نیست.

فروش سهام عدالت در بازار سهام باعث افزایش عرضه در کلیت بازار و همچنین نوسان‌گیری شرکت‌ها و حقوقی‌ها از سبد سهام عدالت بود که لغو شد اما توقف فروش سهام عدالت به مدت طولانی درست نیست و بسیاری از سهامداران عدالت منتظر از سرگیری معاملات این سبد در بازار سهام هستند تا بتوانند سبد سهام عدالت خود را به فروش برسانند، اما فروش سبد سهام عدالت در بازار سهام باید با برنامه‌ریزی و قوانین و مقرراتی انجام شود تا ضربه‌ای به معاملات بازار سهام وارد نکند و سهامداران نیز بتوانند پول فروش سهام عدالت خود را به محض فروش سهام دریافت کنند.

از طرفی برخی بانک‌ها به اندازه 60 درصد ارزش سهام عدالت به دارندگان این سبد وام می‌دهند که این وام سود 18 درصد نیز دارد و بسیاری از سهامداران به دلیل سود بالای این وام گله‌مندند و به نظر می‌رسد اگر آزادسازی این سبد با برنامه‌ریزی و درست انجام می‌شد اصلا احتیاجی به این دست اقدامات نبود.

آخرین اخبار سهام عدالت را در صفحه سهام عدالت تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند