مروری بر روزنامه‌های چهارشنبه 22 اسفند ماه 1397

ابرفسادهایی که رو شد و ریشه‌هایی که در حال خشکیدن هستند

روزنامه‌های جوان و خراسان از 400 متهم پرونده بانک سرمایه و انتقادات از بزرگ‌نمایی رقم تخلف پرونده پتروشیمی روایت کرده‌اند. اطلاعات به نقل از رئیس کمیسیون امنیت ملی، FATF را راهکاری برای مقابله با فساد می‌داند و در نهایت دنیای اقتصاد با تیتری سوالی می‌نویسد دلار 4200 تومانی در ایستگاه آخر؟
ابرفسادهایی که رو شد و ریشه‌هایی که در حال خشکیدن هستند

اخباری از جلسات دادگاهی مفسدین اقتصادی، احتمال برچیده شدن دلار ۴۲۰۰ تومانی و موضوع ادامه‌دار FATF، از جمله گزیده اخبار اقتصادی روزنامه‌های امروز هستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، روزنامه جوان با تیتر «ابرفساد بانک سرمایه ۴۰۰ متهم دارد» روایت‌های عجیبی را از جلسات دادگاهی حسین هدایتی و بانک سرمایه منتشر کرده است.

این روزنامه به اظهارات نماینده دادستان اشاره می‌کند که وی می‌گوید: فساد بانک سرمایه یک ابرفساد است. در مجموع حدود ۴۰۰ متهم در بانک سرمایه وجود دارد، حالا زد‌و‌بند‌ها بماند. مثل اینکه آقای یاسر ضیایی به خیلی افراد پول و ماشین رشوه داده است.

آن‌گونه که جوان روایت کرده گویا یاسر رضایی، قائم‌مقام بانک سرمایه به مدیر ارشد حراست آموزش و پرورش یک خودروی النترا رشوه داده است. این روزنامه با اشاره به آنکه جلسه چهار دادگاهی پرونده بانک سرمایه حدود پنج ساعت طول کشیده، در بخشی از گزارش خود می‌نویسد: باند هدایتی حتی به پیک موتوری، کارگر کارخانه و راننده آژانس هم رحم نکردند و این افراد در ازای حقوق ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان به سمت مدیر شرکت‌ها در می‌آیند. متهمانی که ادعا داشتند گول ظاهر هیاتی بودن رییس خود یعنی یقینی (متهم فراری) را خورده‌اند.

روزنامه خراسان نیز به پرونده فساد پتروشیمی اشاره کرده و به نقل از برخی مقامات قضایی از این پرونده تحت عنوان «فسادی که ۲۱۶ برابر بزرگ نمایی شد»، یاد کرده است.

این روزنامه می‌نویسد: در حالی که برخی رسانه‌ها به غلط، مبلغ حدودا ۳۰‌ میلیون یورویی سواستفاده در پرونده فساد پتروشیمی را ۶٫۵ میلیارد یورو اعلام کرده‌اند، برخی شخصیت‌های اقتصادی و قضایی به این موضوع واکنش نشان دادند و من تکذیب این بزرگ‌نمایی‌ها و موج سواری‌های سیاسی را به ضرر اقتصاد کشور و موجب تضعیف شرکت بازرگانی پتروشیمی در بازار جهانی می‌دانند.

خراسان به اظهارات نماینده شرکت بازرگانی پتروشیمی اشاره کرده که وی با انتقاد از رسانه‌ها، اعتقاد دارد که رسانه‌ها در مورد رقم تخلف در این پرونده بزرگ‌نمایی کرده‌اند. آن‌گونه که این روزنامه روایت کرده، نماینده شرکت بازرگانی پتروشیمی با استناد به سخنان رییس دادگاه، اظهار می‌کند که اگر رقم‌های تحصیل مال نامشروع را جمع بزنید، شاید به ۳۰ میلیون یورو هم نرسد.

روزنامه خراسان در ادامه به انتقادات دادستان تهران از برخی رسانه‌ها در خصوص پرونده پتروشیمی اشاره کرده و به نقل از وی می‌نویسد: اولا اختلاسی در این پرونده مطرح نیست و این که رسانه‌ها رقم شش میلیارد دلاری اختلاس را مطرح کردند، کاملا کذب محض است. مجموع شش میلیارد دلاری که اعلام شد، مجموع معاملات مالی این شرکت بوده است. شرکت‌های پتروشیمی خصوصی حالت حق‌العمل‌کاری برای دیگر شرکت‌های پتروشیمی و فروش محصولات آن ها در خارج از کشور را دارند.

«FATF ساز وکاری برای جلوگیری از فساد است»، عنوان تیتری است که روزنامه اطلاعات از زبان رییس کمیسیون امنیت ملی نقل کرده است.

این روزنامه به نقل از رییس کمیسیون امنیت ملی می‌نویسد: ساز‌و‌کارها و کنوانسیون‌های بین‌المللی استفاده‌های دوگانه دارد. یعنی به میزان احتمال سوءاستفاده دشمن از این کنوانسیون‌ها می‌توان درباره حق شرط‌‌ها و حق تحفظ‌ها جلوی سوءاستفاده را گرفت. همچنین امکان استفاده در داخل کشور هم وجود دارد. به عبارت دیگر این موضوع شبیه اینترپل است که می‌توانیم از آن استفاده کنیم. همچنین برخی از حقوق را احیا کنیم تا حقوق ملت را که برخی غارت و ضایع می‌کنند، به کشور برگردانیم.

اطلاعات به نقل از فلاحت‌پپیشه ادامه می‌دهد: نباید از این نکته غافل شد که ممکن است در طرف مقابل دشمنان استفاده خاص خود را کنند. این طبیعی است که برخی کشورها حسن نیت نداشته، پس ما باید ضمن بهانه‌زدایی، به‌گونه‌ای عمل کنیم که بتوانیم از این موضوع حداکثر استفاده را ببریم.

دنیای اقتصاد نیز با تیتر «دلار ۴۲۰۰ تومانی در ایستگاه آخر؟» به سخنان وزیر اقتصاد اشاره کرده که وی بر موثر نبودن سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کنترل قیمت کالاهای اساسی پرداخته و اظهار کرده بود که دولت روی طرح‌های مختلفی مطالعه خواهد کرد و به‌دنبال این موضوع است که مانع فشار آمدن به اقشار ضعیف شود.

دنیای اقتصاد در این خصوص می‌نویسد: این دومین اظهارنظر رسمی مبنی‌بر ناکارآمد بودن سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی مسوولان اقتصادی است. پیش‌تر رییس کل بانک مرکزی نیز تاکید کرده بود که عرضه ارز ترجیحی، نتوانست در حصول اهداف تعیین‌شده موفق عمل کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز