گفتگوی تجارت‌نیوز با سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن:

ثبت قیمت‌های جدید برای تخم‌مرغ / علت گرانی دوباره تخم‌مرغ چیست؟

قیمت تخم مرغ امروز یکشنبه ۴ دی ۱۴۰۱

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن می‌گوید: قیمت برخی از تخم‌ مرغ‌های شناسنامه‌دار به شانه‌ای ۵۰ هزار تومان هم رسیده است که البته این تخم‌مرغ‌ها، معمولی نیستند.

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی از سوپرمارکت‌ها معتقدند علت افزایش قیمت تخم ‌مرغ کاهش توزیع این کالا به تهران است. اما واقعا علت گرانی دوباره قیمت تخم‌مرغ چیست؟

به گفته سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن علت گرانی تخم مرغ کمبود مرغ تخم‌گذار و شیوع ویروس آنفولانزای مرغی است. اخیرا سازمان دامپزشکی به مرغدارها درباره شیوع ویروس آنفولانزا هشدار داده است، چرا که دو مرغداری بزرگ در یکی از استان‌های شرقی کشور درگیر این بیماری هستند. بنابراین مرغدارهای دیگر از این وضعیت ترسیده‌اند و مرغ‌هایشان را به کشتارگاه می‌برند.

روز گذشته فرزاد طلاکش، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار به ایسنا گفته بود: «دخالت دولت در توزیع تخم مرغ غلط است و موضوعاتی چون سوداگری و انبارکردن در این بخش پیش آمده است.» حال واقعا مقصر اصلی گرانی تخم مرغ کیست؟

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن صحبت‌هایش را با این پرسش شروع می‌کند که چه کسی می‌تواند تخم مرغ‌ها را انبار کند؟ وی می‌گوید: مرغداری‌ها هرگز تخم‌مرغ انبار نمی‌کنند، چرا که سازمان تعزیرات حکومتی به صورت مستمر از مرغداری‌ها بازدید می‌کند، چنانچه مرغداری، تخم ‌مرغ انبار کرده باشد افراد به عنوان متخلف دستگیر و معرفی می‌شوند.

کمبود تخم مرغ در شهر تهران واقعی است؟

ناصر نبی‌پور معتقد است: صادرات تخم مرغ ممنوع است. مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل هستند و ظرفیت تولید کارخانه‌های شیرینی‌پزی هم به حداقل رسیده است. چنانچه در شرایط عادی قرار داشتیم و گرفتار کرونا نبودیم در تهران مشکل تخم‌‌مرغ تشدید می‌شد.

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن درباره شرایط تولید تخم‌مرغ به تجارت‌نیوز گفت: افزایش قیمت تخم مرغ قابل پیش‌بینی بود. قیمت مصوب هر شانه تخم‌مرغ از محل درب مرغداری ۲۴ هزار تومان است. البته قیمت برخی از تخم‌ مرغ‌های شناسنامه‌دار به شانه‌ای ۵۰ هزار تومان هم رسیده است که البته این تخم‌مرغ‌ها معمولی نیستند.

نبی‌پور اظهار کرد: فعلا دستگاه‌های مسئول به مرغدارهای سراسر کشور فشار آوردند تا تخم مرغ تهران تامین شود. روزانه تخم‌مرغ‌های زیادی از قزوین و سایر استان‌ها به تهران ارسال می‌شود و بنابراین در بازار مشکلی برای تامین تخم مرغ وجود ندارد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند