سیگنال جدید به بازار ارز/ توقف مذاکرات چه اثری بر قیمت دلار می‌گذارد؟

سیگنال جدید به بازار ارز/ توقف مذاکرات چه اثری بر قیمت دلار می‌گذارد؟

مذاکرات دو روزه دوحه به پایان رسید بدون آنکه پیشرفت چشمگیری در نتیجه مذاکرات ایجاد شود و یا موارد اختلاف میان طرفین برطرف شود. این احتمالا مهم‌ترین خبری است که امروز بازار ارز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما قیمت دلار امروز به چه سمتی می‌رود؟ 

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار از ابتدای هفته جاری روند نزولی داشت. خبر از سر گیری مذاکرات هسته‌‌ای تاثیر خود را روی بازار گذاشت و قیمت دلار حدود دو هزار تومان کاهش یافت اما وارد کانال ۲۹ هزار تومان نشد.

قیمت دلار هرات اما وارد کانال ۲۹ هزار تومان شد. تحلیلگران ارزی معتقد بودند که اگر قیمت دلار هرات به ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان برسد باید منتظر ریزش قیمت دلار در بازار تهران بود. قیمت دلار هرات این کف را از دست داد و به ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان رسید.

با این قیمت، انتظار می‌رفت روند قیمت‌ها در بازار ایران هم نزولی شود. اما بیانیه گروه ۷ علیه برنامه هسته‌ای ایران کار خود را کرد و تاثیر منفی خود را بر بازار ارز گذاشت. قیمت دلار در همان روز اعلام بیانیه حدود ۵۰۰ تومان افزایش یافت. این روند صعودی روز چهارشنبه هم ادامه داشت.

نهایتا در آخرین ساعات روز گذشته، اخباری مبنی بر اتمام مذاکرات هسته‌ای دوجه و بی‌نتیجه بودن آن منتشر شد و دلار یک کانال بالاتر رفت.

حالا باید دید قیمت دلار امروز ۹ تیرماه به چه سمتی می‌رود و روند افزایشی آن تا کجا ادامه پیدا می‌کند.

تاثیر توقف مذاکرات دوحه بر بازار ارز

مساله مهمی که درباره دلار مطرح می‌شود این است که اگرچه دولت در تلاش بود تا با مدیریت بازار و تزریق ارز، بازار را کنترل کند،‌ اما کمتر به نتیجه رسید و نتوانست به هدف دلار ۲۹ هزار تومانی بانک مرکزی برسد. اگرچه کارشناسان معتقد بودند مذاکرات هسته‌ای می‌تواند قیمت‌ها را کاهشی کند و حتی برخی از کارشناسان صحبت دلار ۲۶ و ۲۷ هزار تومان را مطرح می‌کردند.

اما حالا مذاکرات متوقف شده. البته هم سخنگوی وزارت خارجه ایران و هم معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کردند که مذاکرات متوقف نشده و طرفین پیگیر آن هستند. حتی وعده داده شده که مذاکرات هسته‌ای در وین ادامه پیدا می‌کند. اما زمان دقیق مذاکرات مشخص نیست. بار قبل از سرگیری مذاکرات هسته‌ای حداقل سه ماه زمان برد.

آنچه مشخص است اینکه بازار ارز اخیرا به اخبار مثبت کمتر واکنش نشان می‌دهد اما واکنش‌ها به اخبار منفی سریع و زیاد است. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود روند دلار از امروز معکوس شود.

ادامه این روند قطعا به از سرگیری مذاکرات هسته‌ای و سیاست‌های اقتصادی دولت بستگی دارد. اما دولت تاکنون نشان داده برنامه‌ای برای مدیریت اقتصاد ندارد و تنها راهکارش برخورد و قیمت‌گذاری دستوری است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند