نوسان قیمت در بازار ارز / قیمت دلار امروز ۵ آبان چقدر شد؟

نوسان قیمت در بازار ارز / قیمت دلار امروز ۵ آبان چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز ۵ آبان نسبت به روز گذشته کمی افزایش پیدا کرد و به نرخ ۲۷ هزار و ۵۷۰ تومان رسید. نرخ ارز صرافی ملی ۲۶۹۲۰ تومان اعلام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در بازار آزاد امروز قیمت دلار برخلاف دیروز که روند کاهشی داشت افزایش یافت و به نرخ ۲۷ هزار و ۵۷۰ تومان رسید. دلار در بازار آزاد دیروز در در کانال ۲۷ هزار و ۴۰۰ تومان معامله شد.

دلار دیروز در حالی حدود ۱۵۰ تومان کاهش قیمت داشت که قیمت دلار قبل از آن در چند روز پیاپی روند افزایشی داشت و به کانال ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان رسید اما در بازار دیروز کاهش یافت و با نرخ ۲۷۴۰۰ تومان معامله شد و دلار در بازار امروز دوباره افزایش داشت اما نتوانست دوباره به کانال ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان برگردد.

نرخ ارز در صرافی ملی امروز ۵ آبان ۲۶ هزار و ۹۲۰ تومان اعلام شد. قیمت دلار در بازار متشکل ارزی ۲۶ هزار ۵۵۹ هزار تومان ثبت شد.

اصلاح بازار ارز در روز گذشته

برخی فعالان اعتقاد داشتند که افت قیمت دلار طبیعی و به دلیل اصلاح قیمتی بود. از نگاه آنها پس از چند روز رشد متوالی، معامله‌گران از خریدهای پیشین سودگیری کردند. این در حالی بود که دسته دیگری از فعالان معتقد بودند که بازارساز با عرضه ارز زمینه‌ساز افت قیمت دلار شد. دیروز صرافی‌های بانکی نرخ فروش دلار را بیش از ۳۰۰ تومان کاهش دادند و به زیر ۲۷ هزار تومان بردند. ساعت ۳ بعدازظهر دیروز صرافی‌های بانکی دلار را با قیمت ۲۶ هزار و ۹۵۰ تومان به فروش می‌رساندند که ۳۵۰ تومان کمتر از روز دوشنبه بود.

در این میان شماری از فعالان باور داشتند که آغاز دوباره بحث‌های مربوط به مذاکرات هسته‌ای زمینه‌ساز عقب‌گرد بخشی از معامله‌گران بازار ارز از موقعیت خرید شد. به گفته آنها، از آنجا که گفته شده است ‌به زودی مقام‌های ایرانی با نمایندگان اروپایی در بروکسل دیدار خواهند کرد، برخی از معامله‌گران ترجیح دادند که فعلا از خرید ارز عقب‌نشینی کنند. بخشی از معامله‌گران انتظار دارند که پس از نشست بروکسل، مذاکرات وین به سرعت آغاز شود. البته پس از شروع مذاکرات، بازار به نتایج ملموس آن بیشتر دقت خواهد کرد.

در سال جاری، بازار بیش از هر عاملی نسبت به مذاکرات هسته‌ای حساس بوده است و به نظر می‌رسد همچنان نقش متغیر یاد شده پررنگ است. دلار در اردیبهشت ماه با جدی‌تر شدن مذاکرات هسته‌ای حتی تا مرز ۲۰ هزار تومان عقب‌نشینی کرد، ولی بعدتر با توقف مذاکرات و کاهش احتمال لغو تحریم‌ها در مسیر افزایشی قرار گرفت.

افت قیمت دلار در روز سه‌شنبه موجب شد سکه امامی به رفتار افزایشی اونس طلا توجهی نکند. سکه دیروز ۱۵ هزار تومان افت را به ثبت رساند و به بهای ۱۱ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان رسید. این در حالی بود که اونس طلا توانسته بود حداقل تا ساعت ۳ بعدازظهر بالای مرز هزار و ۸۰۰ دلاری نوسان کند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند