آخرین قیمت دلار پیش از امروز ۳۰ مهر/ پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چه می‌گویند؟

آخرین قیمت دلار پیش از امروز ۳۰ مهر/ پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چه می‌گویند؟

قیمت دلار در بازار دیروز ۲۹ مهر با ۰٫۴ درصد افزایش، ۲۷,۴۱۵ تومان اعلام شده است. پیش‌بینی‌ها در بازار ارز چه می‌گویند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار آمریکا که عصر روز چهارشنبه روی ۲۷ هزار و ۳۲۰ تومان قرار داشت؛ در شروع معاملات دیروز نسبت به عصر روز چهارشنبه بدون تغییر بود. قیمت دلار در ادامه قدری رشد کرد و تا ۲۷ هزار و ۳۸۰ تومان بالا رفت.

در شبکه‌های اطلاع‌رسانی مبادله ارز، اخباری مربوط به خروج بالای سرمایه از کشور جلب توجه می‌کند. بخش قابل توجهی از این سرمایه برای تهیه کالای غیر قابل مبادله مانند مسکن در کشورهایی مانند ترکیه از کشور خارج شد. تقاضای بالا برای کالای غیر قابل مبادله خارجی، به معنای تضعیف پول داخلی و تقویت دلار است.

هیجان بالای معامله‌گران

دنیای اقتصاد نوشت:

به گفته فعالان، رفتار دلار در بازه زمانی سه‌شنبه شب و روز چهارشنبه نشان می‌دهد که هیجان معامله‌گران زیاد است و به سرعت موقعیت معاملاتی خود را تغییر می‌دهند. در کنار این، به نظر می‌رسد بازارساز در شرایط کنونی نسبت به افزایش قیمت دلار و حرکت این ارز به سوی کانال ۲۸ هزار تومانی حساس است.

برخی از بازیگران ارزی عنوان می‌کنند که میزان عرضه ارز توسط بازارساز بالا رفته است. از نگاه آنها، مهم‌ترین عاملی که در هفته‌های اخیر مانع از نوسان افزایشی دلار شده است، ‌همین عرضه بازارساز بوده است.

تاثیر اخبار تحریمی بر افت قیمت دلار

در این میان، برخی از معامله‌گران شایعات شکل گرفته در فضای مجازی پیرامون آینده تحریم‌ها را در افت قیمت موثر دانستند. معامله‌گران کاهشی، در کانال‌های اطلاع‌رسانی خود عنوان کردند که دولت بایدن به دنبال بازگشت از تحریم‌هایی است که دونالد ترامپ علیه ایران اعمال کرده بود و ارائه معافیت‌های بشردوستانه به ایران، افغانستان و ونزوئلا را در اولویت قرار داده است.

با این حال، این خبر از سوی هیچ منبع رسمی تایید نشد و به همین دلیل در صورت اثرگذاری، پایداری آن نمی‌تواند طولانی‌مدت باشد.

سفر گروسی دلار را کاهشی می‌کند؟

شماری از بازیگران ارزی عنوان می‌کردند که دلیل افت قیمت دلار در روز چهارشنبه، اعلام خبر سفر دوباره گروسی به ایران بود. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: پیش‌بینی می‎‌شود پیش از نشست شورای حکام آژانس در ماه نوامبر به تهران سفر کنم.

پس از سفر قبلی گروسی به ایران و توافق‌های صورت گرفته، دلار از موقعیت افزایشی خارج شد. برخی معامله‌گران تصور می‌کنند، ممکن است در سفر جدید او توافقات جدیدی با ایران صورت بگیرد که زمینه‌های لازم برای کاهش تنش‌ها و رفع تحریم‌ها را فراهم کند.

با این حال، بخشی از تحلیل‌گران نسبت به سفر این مقام خوش‌بین نیستند و عنوان می‌کنند حتی هنوز اجازه سفر گروسی به ایران صادر نشده است.

در حالی که برخی از معامله‌گران انتظار افت قیمت دلار را دارند، دسته دیگری از فعالان معتقدند تعویق مذاکرات ایران با اروپا و افزایش شایعات درباره حمله احتمالی اسرائیل به برخی تاسیسات ایران، می‌تواند زمینه‌ساز رشد قیمت اسکناس آمریکایی طی روزهای آتی شود. با افت قیمت دلار در روز چهارشنبه، سکه امامی نیز در مسیر کاهشی قرار گرفت.

آخرین اخبار حوزه ارز، طلا و سکه را در صفحه طلا و ارز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند