رشد قیمت دلار متوقف می‌شود؟ / چرا خریداران دلار فعال‌تر شدند؟

رشد قیمت دلار متوقف می‌شود؟ / چرا خریداران دلار فعال‌تر شدند؟

جوسازی نوسان‌گیران موجب شد قیمت دلار به بالای ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان سرک بکشد. ساعت ۳ بعدازظهر دیروز دلار در محدوده ۲۷ هزار و ۷۲۰ تومان قرار گرفت که ۲۲۰ تومان بالاتر از روز سه‌شنبه بود. به گفته شماری از فعالان بازار ارز، در صورتی که افزایش قیمت دلار ناشی از جوسازی نوسان‌گیران باشد، افزایش قیمت دلار طی روزهای بعد ادامه‌دار نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، روز چهارشنبه، معامله‌گران دلار به صحبت‌های یک مقام آمریکایی واکنش نشان دادند. در پنجمین روز هفته، ‌کانال‌های اطلاع‌رسانی معامله‌گران به‌طور مرتب خبر می‌داد که رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران عنوان کرده که آمریکا و شرکایش در اروپا و خاورمیانه خود را برای زندگی بدون توافق هسته‌ای با ایران آماده می‌کنند.

بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که نماینده آمریکا در بخش اصلی صحبت‌های خود اشاره کرده است که ابزار دیپلماسی همچنان بهترین راه‌‌ برای عبور از مشکلات است. رفتار‌ روزهای اخیر مقامات ایرانی و اروپایی نیز نشان می‌دهد که طرفین به پیشبرد مذاکرات اهمیت می‌دهند و حداقل می‌توان گفت که سفر باقری‌کنی به بروکسل نشان از جدی بودن ایرانی‌ها دارد. در واقع در شرایطی که شواهد نشان می‌دهد وضعیت برای پیشبرد شروع مذاکرات نسبت به دو هفته گذشته در موقعیت بهتری قرار گرفته است،

پیش‌بینی رئیس بانک مرکزی از بازار ارز

علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در برنامه گفتگوی ویژه خبری با اشاره به اینکه نمی‌خواهم به عنوان مسئول بانک مرکزی پیش‌بینی نرخ ارز داشته باشم گفت: عوامل متعددی در اقتصاد وجود دارد لذا تحلیلگران و کنشگران بازار رفتارشان تعیین‌کننده نرخ ارز است .

وی افزود: به عنوان بانک مرکزی وظیفه داریم به تعادل در بازار ارز کمک کنیم تا ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه تجاری کشور برگردد. وظیفه خودم می‌دانم از همه صادرکنندگان، شرکت‌های صرافی و بانک‌هایی که انصافاً در تعادل بازار نقش خوبی داشتند صمیمانه تشکر کنم، صادرکنندگان ارزشان را به چرخه تجاری بر می گرداند و عرضه‌کننده خوبی در حوزه ارز هستند.

صالح آبادی گفت: ۱۶ و نیم میلیارد دلار در سامانه نیما ارز معامله شده است. ارزش معاملات در سامانه نیما در سال گذشته حدودا دو برابر شده است.

او ادامه داد: سال گذشته ۱۰ میلیارد دلار حجم معاملات ارز کالاهای اساسی بوده است و امسال تا کنون ۹.۷ میلیارد دلار اختصاص یافته است.یک و نیم میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی هم برای واکسن اختصاص یافته است.

دنیای اقتصاد نوشت:

دیروز بخشی از معامله‌گران با برجسته کردن بخش حاشیه‌ای صحبت‌های رابرت مالی، سعی کردند فضای بازار را نوسانی کنند. جوسازی نوسان‌گیران موجب شد اسکناس آمریکایی به بالای سطح ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومانی سرک بکشد. ساعت ۳ بعدازظهر دیروز دلار در محدوده ۲۷ هزار و ۷۲۰ تومان قرار گرفت که ۲۲۰ تومان بالاتر از روز سه‌شنبه بود. به گفته شماری از فعالان، در صورتی که افزایش قیمت دلار ناشی از جوسازی نوسان‌گیران باشد، قیمت این ارز طی روزهای بعد به رشد خود ادامه نخواهد داد. در این میان، بخشی از فعالان نیز افزایش قیمت دلار را به افزایش تقاضای حواله درهم نسبت می‌دادند.

روز گذشته حواله درهم تا ۷ هزار و ۵۴۰ تومان پیشروی کرد. با توجه به رابطه مستقیم حواله درهم و ارزش دلار در بازار داخلی، خریداران در خیابان فردوسی فعال‌تر شدند و اسکناس آمریکایی را در جهت افزایشی قرار دادند. به باور تحلیل‌گران فنی تا زمانی که حواله درهم بالای سطح ۷ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار دارد، انتظارات در بازار داخلی در جهت صعودی قرار خواهد داشت. به گفته فعالان در صورتی که درهم تا سطح ۸ هزار تومان رشد کند، حتی احتمال شکست کانال ۲۹ هزار تومانی دلار وجود دارد. برای ورود دلار به کانال ۲۸ هزار تومانی نیز نیاز است که درهم حداقل به بالای محدوده ۷هزار و ۷۰۰ تومانی نفوذ کند.

نقاط حساس در بازار دلار

روند دلار در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد اسکناس آمریکایی نسبت به برخی نقاط قیمتی حساس‌تر واکنش نشان داده است. به عنوان مثال در دو ماه اخیر بازار تنها دو بار زیر مرز ۲۶ هزار تومانی نوسان کرد. این موضوع به معنای آن است که بازار در حوالی ابتدای کانال ۲۷ هزار تومانی با حمایت نسبتا معناداری رو‌به‌روست. به گزارش اقتصاد‌ نیوز، در دو هفته گذشته نیز بازار دو بار در محدوده ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومانی مورد حمایت قرار گرفت. مجموع چنین داده‌هایی نشان می‌دهد که فاصله فعلی دلار با کف قیمتی ماه‌های اخیر خود چندان زیاد نیست. در کنار این در صورت از دست رفتن حمایت ۲۷ هزار تومانی می‌توان انتظار حضور معنادار فروشندگان در بازار را داشت.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند