قیمت نیم سکه به ۶ میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۷/۲۶

قیمت نیم سکه به ۶ میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز ۱۴۰۰/۷/۲۶

قیمت طلا و سکه امروز با توجه به ثبات نسبی بهای جهانی طلا و افزایش نرخ ارز تعیین شد و بر این اساس قیمت نیم سکه به شش میلیون تومان رسید.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه تقریبا تغییری نداشت و برای احیا از ریزشی که روز جمعه تحت تاثیر صعود بازده اوراق قرضه و دلار آمریکا داشت، درتقلا بود.

براساس گزارش ایسنا، بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری تغییر چندانی نداشت و در ۱۷۶۸ دلار و شش سنت ایستاد. بهای معاملات این بازار روز جمعه ۱.۶ درصد سقوط کرده بود. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا ثابت بود و در ۱۷۶۷ دلار و ۸۰ سنت قرار گرفت.

صعود بازده اوراق خزانه آمریکا که هفته گذشته به بالاترین رکورد چند ماهه رسید، به جذابیت سرمایه گذاری در طلا که دارایی بدون بازدهی است، ضربه زد. بازده اوراق خزانه روز جمعه پس از انتشار آماری که رشد چشمگیر خرده فروشی آمریکا در سپتامبر را نشان داد و انتظارات برای افزایش زودتر از موعد نرخهای بهره را تقویت کرد، افزایش فوق العاده ای پیدا کرد.

کایل رودا، تحلیلگر شرکت IG Markets در این باره گفت: فشارهای قیمت در سراسر جهان به اقدام بانکهای مرکزی برای تحکیم سیاست پولی فوریت بخشیده است و این موضوع برای طلا خوب نیست و قیمت آن را به مرور پایینتر می برد.

ارزش دلار هم قوی تر شد و طلا را برای خریداران غیرآمریکایی گرانتر کرد.

همچنین آماری که نشان داد اقتصاد چین در سه ماهه سوم تحت تاثیر قطعی های برق و محدودیتهای عرضه که به فعالیت کارخانه ها آسیب زد، رشد آهسته تر از حد انتظاری داشته است، واکنش سرمایه گذاران را به دنبال داشت.

به گفته رودا، این نگرانی وجود دارد که محدودیتهای عرضه برای رشد اقتصادی بد بوده و فشارهای صعودی روی تورم را تشدید می کنند اما بازارها نشان می دهند که بانکهای مرکزی ریسکهای تورم را در اولویت قرار می دهند و سیاست پولی را تحکیم می کنند حتی اگر به رشد اقتصادی ملایمتری منتهی شود.

طلا اغلب پناهگاه امن دارایی در برابر تورم ناشی از تدابیر محرک مالی است اما افزایش نرخهای بهره و تعدیل برنامه های محرک مالی بانکهای مرکزی، هزینه نگهداری طلا را افزایش داده و به جذابیت سرمایه گذاری در آن آسیب می زند.

بر اساس گزارش رویترز، شاخص “اس پی دی آر گلد تراست” که بزرگترین صندوق ETF تحت پشتوانه طلا در جهان است، ۰.۳ درصد کاهش یافت و از ۹۸۲.۷۲ تن در روز پنج شنبه به ۹۸۰.۱ تن در روز جمعه رسید.

براساس گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار آزاد امروز دوشنبه ۲۶ مهر با ۸۳ تومان افزایش، ۲۷,۲۶۵ تومان معامله شد. در طی معاملات امروز، ۲۷,۳۱۸ تومان بیشترین قیمت و ۲۷,۱۱۰ تومان کمترین قیمت ثبت شده برای دلار است.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴,۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز دوشنبه ۲۶ مهر با ۱۱۷ تومان افزایش، ۳۱,۶۵۲ تومان معامله شد. در طی معاملات امروز، ۳۱,۷۱۸ تومان بیشترین قیمت و ۳۱,۳۹۱ تومان کمترین قیمت ثبت شده برای یورو است.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴,۶۲۵ تومان تعیین شد.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز قیمت سکه امامی در بازار آزاد امروز دوشنبه ۲۶ مهر با ۱۱۹,۰۰۰ تومان کاهش، ۱۱,۵۵۲,۰۰۰ معامله شد .

قیمت سکه بهار آزادی بدون هیچ تغییری، ۱۱,۲۰۲,۰۰۰ معامله شد و قیمت نیم سکه با ۴۰,۰۰۰ تومان کاهش، ۵,۹۳۰,۰۰۰ و قیمت ربع سکه نیز با ۱۸,۰۰۰ تومان کاهش، ۳,۴۷۰,۰۰۰ شد.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، با ۴,۰۰۰ تومان کاهش، ۱,۱۳۷,۲۰۰ تومان قیمت دارد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند