تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

نوسان قیمت دلار چه تاثیری بر بازار مسکن می‌گذارد؟

خرید متری مسکن

نگاهی به روند بازار مسکن طی سال‌های گذشته از نقش مؤثر قیمت دلار روی نوسانات این بازار حکایت دارد. این همراهی اما همواره با یک فاصله زمانی همراه بوده است. حال این پرسش در بازار وجود دارد که آیا با نوسان قیمت دلار طی هفته‌های گذشته قیمت مسکن هم تغییر می‌یاید؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بازار مسکن در چند سال گذشته همراه افزایش قیمت در بازارهای موازی رشدی افسارگسخته را تجربه کرده است. گزارش‌های بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر نیز موازی با افزایش قیمت دلار و رشد تورم کشور، صنعت ساختمان‌سازی نیز روند صعودی خود را حفظ کرده است.

منصور غیبی، کارشناس بازار مسکن، درباره این روند به تجارت‌نیوز گفت: برای بازاری همچون مسکن که بیشتر از 100 تا 120 آیتم اقتصاد را در خود دارد و می‌تواند چرخه اقتصاد را پیش ببرد 10 هزار واحد برای معاملات اصلا رقم خوبی نیست. تعداد پروانه‌های صادره ساختمانی نیز در حداقل خود قرار دارد.

او ادامه داد: معامله‌گران مسکن به‌نوعی عقب کشیده‌اند تا با احتیاط سرمایه‌گذاری کنند. افزون بر اینکه این حجم از معامله در یک ماه از سال آمار مطلوبی نیست، ولی نگرانی در این است که بیش از 80 درصد آن را دوباره کاسبان خریده‌اند.

غیبی همچنین درباره ارتباط بین اقتصاد مسکن با بازار موازی دلار توضیح داد: متاسفانه بحث مسکن همیشه با بازارهای رقیب از جمله دلار رشد کرده است، ولی وقتی این شاخص‌های اقتصادی فروکش می‌کند بازگرداندن قیمت‌ها در بازار مسکن ممکن نیست و خودش را نگه می‌دارد تا بازار و باور کلی اقتصادی به این نتیجه برسد که قیمت‌ها پایین‌تر است.

این کارشناس مسکن افزود: من پنج دوره پنج ساله‌ای را در اقتصاد ایران بررسی کرده‌ام که بین صفر تا 220 درصد افزایش قیمت در بازار مسکن را وجود داشته، در حالی که قیمت‌ها بین صفر تا 11 الی 15 کاهش پیدا کرده است.

او در این مورد توضیح داد: بنابراین تا 220 درصد افزایش در بهترین حالت کاهش قیمتی بین 10 تا 15 درصد داشته و برابری افزایش با کاهش اتفاق نیافتاده است. این اتفاق به دلیل جریان مدیریت نشده افزایش قیمت دلار در جامعه بوده که در جایگاه شاخص در کشور نهادینه شده است.

روند دلار و مسکن از مردادماه 1400

در مردادماه 1400 طبق آمارهای بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن 30 میلیون و 970 هزار تومان بوده و دلار مسیر خود در این ماه را با قیمت 27 هزار و 600 تومان پایان داده است.

از این تاریخ تا آبان‌ماه سال جاری در تمامی ماه‌ها دلار و مسکن همسو با هم روندی صعودی را تجربه کرده‌اند؛ در  مهرماه 1400 اما هر دو بازار کاهشی بوده‌اند. در آذر 1400 اما اندکی واگرایی میان دو بازار دیده می‌شود به نحوی که قیمت دلار اندکی کاهش و قیمت مسکن افزایش داشته است.

در بهمن‌ماه 1400 با وجود بازگشت دلار به یک کانال پایین‌تر قیمت مسکن همچنان روند صعودی خود را ادامه داده و در اردیبهشت 1401 هم همین روال طی شده است.

بازارها با شروع سال جدید در رکود فرو می‌روند و احتمالا افزایش قابل توجه تقاضا در اردیبهشت با وجود کاهش قیمت دلار باعث افزایش متوسط قیمت مسکن شده است. در بهمن‌ماه سال گذشته نیز روندی مشابه طی شده و افزایش تعداد تقاضا وجه غالبی نسبت به کاهش دلار داشته و قیمت مسکن را به طور کلی افزایش داده است.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند