گزارش تجارت‌نیوز از قیمت مسکن در مشهد

افزایش ۱۰ درصدی قیمت مسکن در مشهد / مناطق گران مشهد برای خرید خانه کدامند؟

بر اساس قیمت مسکن در مشهد، لیستی از متوسط قیمت خرید آپارتمان مسکونی در برخی از مناطق گران قیمت مشهد به دست آمده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بنا بر اطلاعات به دست آمده از آگهی‌های دیوار و قیمت مسکن در مشهد، فهرستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از مناطق گران قیمت مشهد به دست آمده است. بر اساس داده‌های موجود در جدول زیر مناطق ابوطالب و هنرستان با افزایش قیمت حدود ۱۰ درصدی همراه بودند. در مقابل محله سرافرازان ۱۰ درصد کاهش قیمت را ثبت کرده است.

متوسط قیمت خرید آپارتمان در منطقه شهید مطهری شمالی ۹٫۵ میلیون تومان، ابوطالب با افزایش ۱۰ درصدی هر متر مربع ۹٫۶ میلیون تومان و قاسم‌آباد (شهرک غرب) ۱۰ میلیون تومان ثبت شده است.

هر متر مربع آپارتمان مسکونی در مناطق الهیه با قیمت ۱۱٫۴ میلیون، محله سرافرازان ۱۱٫۷ میلیون تومان، صیاد شیرازی ۱۶٫۱ میلیون تومان و منطقه آزادشهر ۱۹٫۸ میلیون تومان ثبت شده است.

مناطق هاشمیه با متوسط قیمت ۲۱ میلیون تومان و  محله هنرستان با قیمت ۲۲ میلیون تومان برای هر متر خانه، از مناطق گران قیمت تهران برای خرید خانه هستند.

روایت عجیب مردم از وام یک میلیاردی / «با وام مسکن، لپ‌تاپ خریدم!»

اگرچه خبر وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان خبر خوشی بود، اما این وام ۱۵ سال دیگر پرداخت می‌شود. یعنی متقاضیان باید برای فرزندان خود حساب پس‌انداز مسکن باز کنند. ۱۵ سال حداقل ماهانه ۲۰۰ هزار تومان به این حساب واریز کنند تا بتوانند در سال ۱۴۱۵ یک وام یک میلیارد تومانی بگیرند که مشخص نیست کفاف خرید چند متر خانه را می‌دهد.

قدرت خرید این وام همین امروز هم کم است. چون با توجه به متوسط ۳۱ میلیون تومانی قیمت مسکن در تهران، با وام یک میلیارد تومانی تنها می‌توان ۳۲ متر از یک واحد مسکونی را خربد.

مبلغ وام مسکن جوانان ۱۵ سال قبل حدود ۶۰ میلیون تومان بوده است. یعنی اگر خانواده‌ای سال ۱۳۸۵برای فرزند خود حساب مسکن جوانان باز کرده باشد، الان می‌تواند حدود ۶۰ میلیون تومان وام مسکن جوانان بگیرد. وامی که الان با آن می‌تواند دو متر از یک واحد مسکونی را بخرد.

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند