لذت پرورش آرامترین زنبورعسل دنیا در خانه

لذت پرورش آرامترین زنبورعسل دنیا در خانه

طی سال‌های گذشته، چند جهش بزرگ در صنعت زنبورداری کشورمان رخ داره که مهمترین آنها, ورود نژاد بسیار پربازده کارنیکا و نیز تولید داروی ارگانیک ضد کنه واروا می‌باشد.

معجزه‌ی این روزهای صنعت زنبورداری کشورمان، ورود نژاد بسیار آرام و پر محصول کارنیکا به ایران می‌باشد. آیا دوست دارید از این نوع زنبورعسل در خانه پرورش دهید؟

شروع شغل پرورش زنبور عسل و زنبورداری

طی سال‌های گذشته، چند جهش بزرگ در صنعت زنبورداری کشورمان رخ داره که مهمترین آنها, ورود نژاد بسیار پربازده کارنیکا و نیز تولید داروی ارگانیک ضد کنه واروا می‌باشد. برای اینکه ظرفیت خود را برای شروع این شغل بسنجید ابتدا باید به چند سوال مهم پاسخ دهید!!!

هدف شما از زنبوردار شدن, علاقه است یا نیاز مالی؟

متاسفانه تعداد زیادی از افراد، فقط به خاطر بیکاری و نیاز مالی مجبور به انتخاب شغل شریف زنبورداری شده‌اند. این در حالی است که زنبورداری شغلی کم هزینه و پردرآمد معرفی شده است، ولی برعکس بیشتر زنبوردارها همگی افرادی با درآمد کم و وضعیت نامناسب مالی هستند و این تبلیغ دروغی بیش نیست.

از طرف دیگر عده زیادی از روی علاقه شروع به این کار می‌کنند که این وجه قابل تحمل‌تر بوده و حداقل در گرده افشانی طبیعت در تمام نقاط محیط موثر می‌باشد. این افراد به دلیل اینکه عاشق کارشان هستند، با تحقیق و بدون عجله دنبال کارشان را می‌گیرند و چون معمولا نیاز مالی ندارند، بدون استرس و با کیفیت کار می‌کنند.

میزان درآمد شغل زنبورداری چقدر است؟

به طور دقیق نمی‌توان برای یک زنبوردار درآمد مشخصی تعیین نمود، زیرا عناوین متعددی در این مسئله دخیل هستند که مهمترین آنها میزان تجربه و مدیریت، نوع نژاد، نوع کندو، کوچ‌نشینی یا ثابت بودن، نوع و مقدار محصول برداشت شده و … می‌باشند. اما به صورت کاملا تخمینی و کلی می‌توان گفت که یک زنبوردار با یکصد کندو می‌تواند امورات یک خانواده ۴ نفره و متوسط را اداره نماید.

شاغل هستید یا بیکار؟

افرادی که شاغل هستند بهتر است با خرید تعدادی در حد ۳ الی ۶ کلنی و قرار دادن آنها در گوشه‌ای به مدت یک سال به کسب تجربه بپردازند و در انتهای سال اول تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند واقعا وارد شغل زنبورداری شوند یا خیر. اگر تصمیم بر ادامه کار داشته باشند به راحتی می‌توانند با خرید تعداد بیشتری کلنی و یا تقسیم کندوهایشان این کار را مجدانه ادامه دهند زیرا حالا تجربه این کار را دارند. اگر هم تصمیم بر ادامه ندارند، به راحتی می‌توانند آن تعداد کم کندو را فروخته و از دنیای زنبورداری خداحافظی نمایند.

افرادی که بیکار هستند باید از خرید تعداد زیادی کلنی و شروع یکباره این صنعت خودداری نمایند. بهترین گزینه برای این افراد این است که حداقل یک سال به عنوان شاگرد در کنار یک زنبوردار کهنه کار و موفق به کار پرداخته و در طول این مدت با دریافت حقوق و نیز آموزش رایگان، خود را برای ورود قاطعانه به این شغل آماده نمایند.

سرمایه‌ای برای استارت کار دارید یا خیر؟

اگر فردی هستید که تخصص کاری غیر از زنبورداری را دارید و سرمایه آن تخصص را هم دارید، بهتر است به همان کار پرداخته و خود را درگیر زنبورداری ننمایید. اما اگر سرمایه کمی دارید و تخصصی هم ندارید، راه برای زنبوردار شدن شما بسته نیست.

به زنبورستانتان نزدیک هستید یا دور؟

اگر فاصله زنبورستان شما از مکان سکونتتان زیاد باشد، مسلما هزینه‌های زیادی برای رفت و آمد خواهید پرداخت که اصلا اقتصادی نخواهد بود. بهتر است زنبورستانتان را در نزدیک‌ترین مکان، به مکان سکونتتان انتخاب نمایید.

در کدام منطقه جغرافیایی زندگی می‌کنید؟

بسیاری از مناطق ایران زمین برای زنبورداری مناسب هستند. در واقع به جز مناطق کویری و ارتفاعات بلند و غیر قابل تردد و نیز مناطقی که بادهای تند و طولانی مدت دارند یا مناطق شهری که برای زنبورداری مناسب نیستند، بقیه مکان‌های جغرافیایی کشورمان مشکلی نخواهند داشت. البته مسلما میزان برداشت در مناطق مختلف، متفاوت خواهد بود.

زنبورهایتان را کوچ خواهید داد یا ثابت خواهند ماند؟

زنبوردارانی که قصد ثابت نگه داشتن کندوهایشان را دارند باید توجه داشته باشند که حتما حداقل به شعاع ۵ کیلومتری کندوهایشان در مدت ماه‌های گرم سال، گل‌های فراوانی برای چرای زنبورها وجود دارد و زنبورها به هیچ وجه به مدت حداکثر یک هفته متوالی, بدون گرده و شهد نخواهند ماند. در این وضعیت، سالی یک بار برداشت در حدود تیر ماه وجود خواهد داشت. معمولا اکثر مناطق نیمه شمالی کشور در این وضعیت قابل دسته بندی هستند.

افرادی که می خواهند زنبورهایشان را کوچ دهند مسلما شاهد برداشت حدودا ۵ برابری خواهند بود و بهتر است در سال ۳ کوچ را انجام دهند، اما باید بدانند که کوچ دادن زنبورستان مشکلاتی همچون دوری از خانواده، مشکل آب و برق و حتی گاهی تلفن همراه، مشکل حمام و سرویس بهداشتی، مشکل حیوانات وحشی، جابجایی لوازم سنگین و… در پی خواهد داشت.

آیا توانایی جسمی برای این کار را دارید؟

اگر زنبورستان شما به محل زندگی شما نزدیک است و تعداد کندوهای شما در حد ۲۰ عدد می باشد، تقریبا هیچ محدودیتی برای زنبوردار شدن نخواهید داشت، حتی اگر بیمار باشید.

اما اگر زنبورستان شما فاصله زیادی با منزل و مراکز درمانی دارد و شما بیماری خاصی دارید باید به این مسئله توجه نمایید. همچنین افرادی که تعداد زیادی کندو دارند، اگر مشکلات ستون فقرات و پا داشته باشند، حتما با مشکل مواجه خواهند شد.

به نیش زنبور عسل حساسیت دارید یا خیر؟

فردی که می خواهد به شغل زنبورداری دست بزند ابتدا باید مطمئن شود که به نیش زنبورعسل حساسیت ندارد. البته زنبوردارانی هسنند که به نیش زنبورعسل حساسیت دارند و به کمک داروهای ضد حساسیت در حال فعالیت هستند اما این روند زیاد جالب نیست و همواره دلهره‌ی نیش خوردن آنها را آزار می‌دهد.

 

خب چطور بود؟؟؟

آیا شرایط اولیه شما برای شروع زنبورداری مناسب است؟؟؟

اگر جواب شما مثبت است و تصمیم به شروع دارید, برای مشاهده نکات کلیدی در شروع زنبورداری کلیک فرمایید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند