موضوعات داغ:

از ۱۲ ساعت کار رئیس‌کل ۱۱.۵ ساعت صرف ارز می‌شود

از ۱۲ ساعت کار رئیس‌کل ۱۱.۵ ساعت صرف ارز می‌شود

ندری گفت: طرح جدید بانکداری مسئولیت بازار ارز را به دوش بانک مرکزی انداخته این درحالی است که از اول انقلاب تا الآن همین‌طور بوده است؛ از 12 ساعت کاری رئیس‌کل بانک مرکزی 11 و نیم ساعت صرف نرخ ارز می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، نشست ارزیابی طرح بانکداری مجلس شورای اسلامی از منظر سیاست‌های پولی با حضور موافقان و مخالفان این طرح در مرکز پژوهشهای مجلس برگزار شد.

کامران ندری عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در ابتدای این نشست در پاسخ به این سؤال که آیا اهداف تعیین‌شده برای بانک مرکزی در طرح بانکداری مجلس با واقعیت‌های اقتصاد همخوانی دارد یا خیر، گفت: اهداف بانک مرکزی می‌تواند متعدد باشد ولی طبعاً بانک مرکزی باید در حوزه‌های اثرگذار به اقتصاد کمک کند.

وی با بیان اینکه در طرح جدید بانکداری اهداف بانک مرکزی در سه حوزه تورم، ثبات و سلامت بانکی، رشد اقتصادی و تولید تعریف شده است، افزود: بانک‌های مرکزی در تمام دنیا باید پدیده تورم را تحت کنترل دربیاورند در عین حال باید نظارت کافی بر عملکرد بانکها داشته باشند که به سپرده گذاران خود متعهد هستند و اگر به تعهد خود عمل نکنند اقتصاد را با مشکل همراه خواهند کرد، بنابراین وظیفه نظارت بر حسن عملکرد بانک‌ها به‌عهده بانک مرکزی است هرچند می‌توان این نظارت را از بانک مرکزی جدا کرد اما به‌صورت تاریخی تنها نهادی که ناظر بر عملکرد بانکها بوده، بانک مرکزی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) درباره فرآیند تحقق هدف رشد اقتصادی و تولید در بانک مرکزی گفت: اگر بانک مرکزی میزان تقاضای کل در اقتصاد را که از ظرفیت بنگاه‌ها کمتر باشد با اعمال سیاست‌های پولی کنترل کند می‌تواند به تولید هم کمک کرده باشد، بنابراین بانک مرکزی با مدیریت تقاضا می‌تواند به رشد تولید و ایجاد اشتغال کمک کند البته با فرض اینکه تقاضای کل از ظرفیت تولید کمتر باشد. اگر تقاضای کل از ظرفیت تولید بالاتر باشد می‌تواند تشدید تورم و افزایش سطح عمومی قیمت‌ها را به‌همراه داشته باشد.

کنترل تورم باید اولویت بانک مرکزی باشد

ندری با تصریح به اینکه بانک مرکزی حتماً در اولویت اول باید کنترل تورم را به‌عنوان هدف اصلی در دستور کار قرار دهد، اظهار داشت: بعد از کنترل تورم باید ثبات و سلامت بانک‌ها و رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در دستور کار بانک مرکزی قرار بگیرد.

وی با تأکید بر اینکه اگر بانک مرکزی تورم را مهار کند سلامت عملکرد بانکها را نیز تضمین می‌کند، اضافه کرد: بانک‌های مرکزی دنیا در رسیدن به اهداف مذکور اولویت‌بندی متفاوتی دارند.

ساختار جدید بانک مرکزی ایده‌آل نیست ولی بهتر از قبل است

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) در پاسخ به این پرسش که آیا ساختار طراحی‌شده در بانک مرکزی و اختیارات هیئت عالی این بانک می‌تواند در راستای اهداف بانک مرکزی باشد، گفت: ساختار بانک مرکزی در مقایسه با ساختار قبلی و شورای پول و اعتباری که نمایندگان دولت و اتاق در آن حضور داشتند تفاوت عمده دارد هرچند ایده‌آل نیست اما بهتر از قبل است.

ندری ادامه داد: همین که در طرح جدید افراد با سمت حقوقی در هیئت عالی بانک مرکزی حضور ندارند به این بانک استقلال می‌دهد و می‌تواند به تحقق اهداف ثبات تورم و سلامت بانک‌ها کمک کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در طرح جدید بانکداری ابزار لازم به بانک مرکزی برای تحقق اهداف تعیین‌شده داده شده است یا خیر، گفت: ابزارها در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته هرچند ضرورتی نداشت در قانون قید شود و اگر قید می‌شد که حکمرانی در بانک مرکزی چطور باشد کفایت می‌کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با ابراز اینکه اگر استقلال بانک مرکزی تأمین شود، این بانک می‌تواند با مقررات گذاری از ابزارهای خود استفاده کند، گفت: تفسیر قانون زائد است و می‌تواند مورد سوءاستفاده هم قرار بگیرد.

رژیم پولی در طرح جدید هم هدف‌گذاری نرخ ارز است/ نرخ ارز را مدام به بانک مرکزی دیکته می‌کنند

ندری با تصریح به اینکه موارد درج‌شده در طرح بانکداری مجلس الزاماً در جهت اهداف بانک مرکزی نیست، گفت: رژیم پولی بانک مرکزی در این طرح هدف‌گذاری نرخ ارز است که از بیرون به آن دیکته می‌شود، همین الآن هم دولت مدام به بانک مرکزی فشار می‌آورد که نرخ ارز باید رقمی باشد که دولت می‌گوید.

وی گفت: ابتدا دولت به ارز 4هزار و 200 تومانی اصرار دارد و الآن این اصرار برای ارز نیمایی وجود دارد بنابراین بانک مرکزی مجبور است نرخ ارز را در نرخی که دولت تعیین می‌کند هدفگذاری کند.

از 12ساعت کار رئیس‌کل بانک مرکزی 11.5ساعت صرف نرخ ارز می‌شود

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه این رژیم پولی در طرح جدید بانکداری هم تکرار شده است، تصریح کرد: به‌عنوان مثال دولت می‌گوید نمی‌تواند در پایان ماه حقوق کارمندان را پرداخت کند در این حالت چه‌کاری می‌شود انجام داد؟ یا باید منتظر بحران بود و یا بانک مرکزی کوتاه بیاید؛ اگر تمرکز روی ساختار بانک مرکزی بود اوضاع بهتر می‌شد ولی ورود ناقص به این ابزارها خیلی جالب نیست.

ندری با تأکید بر اینکه فشارهای نرخ ارز به بانک مرکزی در طرح فعلی هم ادامه دارد، افزود: طرح جدید بانکداری مسئولیت بازار ارز را به دوش بانک مرکزی انداخته این درحالی است که از اول انقلاب تا الآن همین‌طور بوده است؛ از 12 ساعت کاری رئیس‌کل بانک مرکزی 11 و نیم ساعت صرف نرخ ارز می‌شود.

وی گفت: حتی عملیات بازار باز نیز می‌تواند به ضد خود تبدیل شود؛ اگر نرخ اوراق کم شود به بانک مرکزی فشار می‌آورند که مداخله کند و اجازه ندهد قیمت‌ها پایین بیاید.

منبع: تسنیم

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند