مصوبات امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98

مصوبات امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 98

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸ از مصوبه این کمیسیون برای اجرای احکام معوق سازمان تعزیرات و شناسایی اموال محکومان تعزیراتی خبر داد.

یک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸ از مصوبه این کمیسیون برای اجرای احکام معوق سازمان تعزیرات و شناسایی اموال محکومان تعزیراتی خبر داد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمود نگهبان سلامی با اشاره به مصوبه صبح امروز کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ گفت: به منظور به روزرسانی پرونده‌های تعزیراتی معوق که احکام آن صادر ولی تاکنون اجرا نشده است سازمان تعزیرات حکومتی با همکاری نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود خود و نیروی انتظامی نسبت به اجرای احکام معوق (که تا پایان سال ۹۷ برای آنان حکم صادر شده) و شناسایی اموال، دارایی‌ها و وجوه نقدی و سپرده‌های بانکی محکومان تعزیراتی اقدام کند.

به گفته وی، طبق این مصوبه درآمد حاصل از اجرای این احکام به حساب عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود ۵۰ درصد جریمه‌های وصولی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال در اختیار نیروی انتظامی قرار می‌گیرد تا بابت تقویت ناجا و هزینه‌های عملیاتی و فرهنگی به مصرف برسد.

یوسف‌نژاد دیگر عضو کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق گفت: به موجب این مصوبه اپراتورهای تلفن همراه موظفند حسب اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی موضوع جریمه و تخلفات رانندگی و مواردی که برابر ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۸۹ به متخلفین رانندگی اعلام می‌شود را به صورت پیامکی برای هر تخلف یک بار به مالک وسیله نقلیه اعلام کند و هزینه آن را در قبض تلفن مالک وسیله منظور و وصول کند.

به گفته یوسف‌نژاد، طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق به منظور تسویه بدهی دریافت‌کنندگان تسهیلات از بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی که تمام یا بخشی از تسهیلات خود را تا پایان شهریور ۹۸ پرداخت نکرده‌اند، کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی موظفند حسب تقاضای تسهیلات گیرندگان به ترتیب زیر عمل کنند: ١.ملاک محاسبه بدهی تسهیلات گیرندگان مشمولین این بند، «قرارداد اولیه» است. در صورتی که قرارداد اولیه، یک یا چند نوبت تمدید یا امهال شده، یا بانک یا موسسه اعتباری غیر بانکی برای تسویه آن تسهیلات جایگزین به تسهیلات گیرنده اعطا کرده باشد، کلیه قراردادهای وی باطل و ملغی‌الاثر است. مانده تسهیلات گیرنده مطابق جزء ۲ این بند محاسبه می‌شود.

عوارض خروج از کشور زائران عتبات در سال ۹۸ افزایش پیدا نمی‌کند

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸ از مصوبه این کمیسیون در مورد معافیت زائرین اربعین از پرداخت عوارض خروج از کشور در سال ۹۸ خبر داد و گفت که عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات در سال ۹۸ نیز افزایش پیدا نمی کند.

به گزارش ایسنا، محمدمهدی مفتح نیز در نشست خبری امروز (چهارشنبه) خود برای تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق گفت: کمیسیون تلفیق در مرحله اول رسیدگی به لایحه بودجه است و منابع درآمدی لایحه بودجه ۹۸ را بررسی می کند. بر همین اساس طبق مصوبه کمیسیون تلفیق، گمرک مکلف شد حقوق ورودی مربوط به قطعاتی که در کالاهای صادراتی مصرف شده را به تولید کننده برگرداند تا از تولید با گرایش صادرات حمایت شود.

وی افزود: همچنین در مجوز دیگری مقرر شد مابه‌التفاوت قیمت تکلیفی فروش آب با قیمت تمام شده آب با تایید سازمان‌های ذی‌ربط از بدهی‌های وزارت نیرو به دولت کسر شود. در مصوبه دیگری مقرر شد سازمان ایدرو و ایمیدرو از بابت مشارکت در پرو‍ژه ها تا سقف ۲۰ هزار میلیارد ریال بابت افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن به صورت جمعی خرجی لحاظ کنند.

این نماینده مجلس اضافه کرد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بدهی بانک مسکن به بانک مرکزی تا سقف ۵۰ هزار میلیارد ریال به عنوان افزایش سرمایه بانک مسکن منظور می‌شود. همچنین در مصوبه دیگری وزارت راه مجاز شد اصل زمین مساکن مهر که زمین‌های آن اجاره ۹۹ ساله است را در صورت تقاضای مالکین و ساکنین به آنها بفروشد.

به گفته مفتح، در مصوبه دیگری مقرر شد پیمانکارانی که صورت وضعیت تنظیم می‌کنند از زمانی که از دولت صورت‌حساب دریافت می‌کنند مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شوند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸ ادامه داد: در مجوز دیگری مقرر شد بازپرداخت وام‌های دانشجویی به عنوان سرمایه صندوق‌های رفاه دانشجویی لحاظ شود تا بنیه این صندوق‌ها برای استمرار پرداخت وام به دانشجویان تقویت شود.

وی اضافه کرد: طبق مصوبه دیگر، وزارت آموزش و پرورش اجازه یافت برای ساماندهی و بهینه‌سازی کاربری بخشی از املاک و فضای آموزشی، ورزشی و تربیتی با رعایت ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث و بازسازی و بهره‌برداری با تغییر کاربری از زمین‌هایی که در نقاط مختلف شهرها وجود دارد اقدام کند و از این طریق امکانات مالی مناسب‌تری برای آموزش و پرورش تامین شود.

مفتح در ادامه از تکلیف شرکت‌ها و بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت برای اختصاص ۴۰ درصد بودجه پژوهشی خود در مقاطع سه ماهه به امور پژوهشی خبر داد و گفت: همچنین شرکت‌های بیمه‌ای مکلف شدند ۳ هزار میلیارد ریال از اصل حق بیمه شخص ثالث خود را براساس جدولی که به تصویب شورای عالی بیمه رسیده است به صورت هفتگی نزد خزانه‌داری کل کشور به عنوان درآمد عمومی واریز کنند تا صرف هزینه‌های بیمارستان و امور هزینه‌ای که بعدا به تصویب می‌رسد، شود.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس ادامه داد: در مصوبه دیگری نیروهای مسلح مکلف شدند کمک هزینه مسکن کارکنانی که در خانه‌های سازمانی سکونت دارند را از حقوق آنها کم کرده و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کنند.

به گفته وی، همچنین در خصوص عوارض خروج از کشور مقرر شد عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات در سال ۹۸ مطابق قانون سال ۹۶ اخذ شود. بر این اساس زائرانی که بین تاریخ ۲۴ شهریور تا ۱۲ آبان از مرزهای زمینی برای سفر اربعین به عراق سفر می‌کنند از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف شدند و بقیه کسانی که برای زیارت عتبات خارج می‌شوند معادل عوارض سال ۹۶ پرداخت خواهند کرد.

طبق قانون بودجه ۹۶، عوارض خروج زائرین حج تمتع و عتبات عالیات ۱۱۰ هزار تومان تعیین شده است.

مفتح در پایان یادآور شد: کمیسیون تلفیق تا تبصره ۱۴ لایحه بودجه را مورد بررسی قرار داده است و بعد از تعیین سقف درآمدها، وارد بررسی تبصره‌های هزینه‌ای لایحه بودجه خواهد شد.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند