ایران و روسیه معامله با دلار را کنار می‌گذارند

تجارت نیوز

سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه اعلام کرد که این کشور به همراه ایران به مرور معامله با ارز دلار را کنار خواهند گذاشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از فارس «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین، امروز (دوشنبه) در خصوص سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه به ایران، گفت دو کشور توانایی بالایی برای همکاری در راستای کاهش اثرات تحریم‌های تحمیلی علیه خود دارند. کنار گذاشتن معامله با دلار یکی از این همکاری‌ها است.

به نوشته اسپوتنیک، پسکوف در گفت‌و‌گو با صدا و سیمای ایران که بخشی‌هایی از آن از سوی شبکه تلویزیونی «روسیا۲۴» پخش شد، گفت که روند حل و فصل بحران سوریه، اساس سفر پوتین به تهران در چارچوب مذاکرات سه‌جانبه (ایران، ترکیه، روسیه) را تشکیل می‌دهد.

او افزود: «امیدواریم که به زودی توافقات مهمی با ایران در حوزه همکاری استراتژیک فراگیر امضا کنیم و طرحی را در این باره به تهران ارائه کرده‌ایم. ایران و روسیه معامله با دلار را به مرور زمان کنار خواهند گذاشت.»

سخنگوی کاخ کرملین تأکید کرد: «روسیه و ایران زمینه همکاری برای کاهش پیامدهای تحریم‌ها دارند. ایران بیش از یک دهه است که تحت تحریم بوده و علیرغم محدودیت‌ها با تحریم‌ها سازگار شده و دست به توسعه و بهبود رفاه مردم خود زده است. روسیه نیز به تحریم‌ها عادت کرده است. اکنون فکر می‌کنم ما فرصتی برای ایجاد همکاری‌های دوجانبه داریم که به ما امکان می‌دهد آسیب‌های ناشی از این تحریم‌ها را کاهش دهیم.»

پسکوف گفت: «از زمان اتحاد جماهیر شوروی، محدودیت‌های مختلفی علیه کشور ما اعمال شده است. مجموع آنها احتمالاً هزاران محدودیت در حوزه‌های مختلف بوده است. اما شاید این بهایی باشد که هم کشور ما و هم ایران برای استقلال و حاکمیت خود می پردازند.»

رئیس‌جمهور روسیه و ترکیه در نشست سه‌جانبه تهران

این مقام روسیه افزود: همه می‌دانیم که در سال گذشته حجم روابط تجاری و اقتصادی دو کشور اندکی از چهار میلیارد دلار آمریکا فراتر رفت، هرچند ممکن است محاسبه آن به دلار اشتباه باشد. ما در حال توسعه همکاری‌های خود در حوزه بانکی و مالی هستیم.» وی با بیان اینکه تنها در چهار ماهه نخست امسال حجم مبادلات تجاری ۳۱ درصد افزایش یافته است، این روند را مثبت ارزیابی کرد.

او با بیان اینکه ایران دوست و شریک روسیه است، گفت: «در واقع ما برای روابط خود و برای آنها اهمیت زیادی قائل هستیم و باعث خوشحالی است که دو رئیس جمهور به طور دائم در تماس هستند.»

دیمیتری پسکوف در خصوص جنگ اوکرانی نیز تاکید کرد که هیچ چارچوب زمانی مشخصی برای عملیات ویژه روسیه در اوکراین وجود ندارد و زمانی پایان خواهد یافت که تمام اهداف آن محقق شود.

پسکوف همچنین قول داد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با رسانه‌های ایرانی مصاحبه کند.

رئیس‌جمهور روسیه و ترکیه در حالی قرار است فردا (سه شنبه) در نشست سه‌جانبه تهران حضور یابند که از زمان اعلام برگزاری این نشست، رسانه‌های رژیم صهیونیستی از نگرانی مقامات این رژیم در این خصوص خبر می‌دهند.

در این ارتباط «عاموس هارئیل»، تحلیلگر نظامی روزنامه هاآرتص روز گذشته نوشت که افزایش همکاری‌های ایران و روسیه، شرایط منطقه را تغییر خواهد داد. «یوسی یوشواع» تحلیلگر روزنامه یدیعوت احارونوت نیز نوشته است که افزایش همکاری ایران و روسیه، موجب تغییر شرایط سوریه به ضرر رژیم اسرائیل خواهد شد.

تهران، مسکو و آنکارا طی سالهای گذشته به عنوان بخشی از روند صلح آستانه برای حل و فصل بحران ۱۱ ساله سوریه بارها با یکدیگر دیدار و رایزنی کرده‌اند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند