میزان خسارت تصادفات رانندگی به اقتصاد ایران در ۱ سال

برخی کارشناسان معتقدند هزینه اقتصادی تصادفات، قریب به ۷ تا ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را شامل می‌شود و این رقم برای سال ۹۵ حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

میزان خسارت تصادفات رانندگی به اقتصاد ایران در ۱ سال

برخی کارشناسان معتقدند هزینه اقتصادی تصادفات، قریب به ۷ تا ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را شامل می‌شود و این رقم برای سال ۹۵ حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از انجمن علمی اقتصاد شهری ایران؛ هزینه اقتصادی تصادفات رانندگی یکی از موضوعات مورد مطالعه و بررسی در اغلب کشورهاست. رشد روزافزون استفاده از خودروهای شخصی و افزایش سفرهای درون و برون‌شهری سبب شده است تا احتمال تصادفات رانندگی نیز تا حد چشم‌گیری رشد پیدا کند. این هزینه‌ها از جوانب متعددی قابل بررسی است.

مهم‌ترین آسیب و هزینه اقتصادی ناشی از تصادفات مربوط به سرنشینان و همچنین آسیب رسیدن به خودرو است. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی WHO همه‌ساله بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر در سوانح جاده‌ای کشته و بیش از ۵۰ میلیون نفر مصدوم می‌شوند. مطالعات این سازمان نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۰ تصادفات جاده‌ای به سومین علل مرگ‌ومیر و معلولیت در جامعه بشری تبدیل می‌گردد.

در گزارشی که دپارتمان حمل‌ونقل ملی آمریکا منتشر کرده است در سال ۲۰۱۰ هزینه اقتصادی ناشی از تصادفات وسایل نقلیه موتوری در ایالات متحده برابر با ۱٫۹ درصد از ۱۴٫۹۶ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور بوده است. به‌طور کلی، تقریبا ۷۵ درصد از این هزینه‌ها از طریق مالیات، حق بیمه و … پرداخت می‌شود.

مطالعه دیگری که توسط اداره ایمنی حمل‌ونقل عمومی آمریکا منتشر شده است نشان می‌دهد آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی از تصادفات خودرو در یک سال بیش از ۸۷۱ میلیارد دلار بوده است. در این مطالعه، هزینه‌های اقتصادی تصادفات خودروها و کامیون‌ها در سال ۲۰۱۰ مورد بررسی قرار گرفت، هنگامی که ۳۲،۹۹۹ نفر کشته شدند، ۳٫۹ میلیون زخمی و ۲۴ میلیون وسیله نقلیه آسیب دیده است. این مرگ‌ومیر و صدمات مشابه سال‌های اخیر بود. از کل این هزینه‌ها، ۲۷۷ میلیارد دلار به هزینه‌های اقتصادی مربوط می‌شود، تقریبا ۹۰۰ دلار برای هر فردی که در آن سال در ایالات متحده زندگی می‌کرده است. همچنین از دست دادن زندگی، درد و کاهش کیفیت زندگی ناشی از آسیب‌ها، ۵۹۴ میلیارد دلار هزینه اقتصادی در پی داشته است.

در کشور ما نیز آمار تصادفات بسیار بالاست. طبق گزارش رسمی سازمان پزشکی قانونی در سال ۹۵، ۳۳۳ هزار و ۶۶ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که این تعداد نسبت به سال گذشته ۶٫۴ درصد افزایش یافته است.

همچنین در سال ۹۵، ۱۵هزار و ۹۳۲ نفر در حوادث رانندگی کشته شده‌اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۴، ۳٫۹ درصد کاهش یافته است. ۶۵٫۴ درصد کشته‌های تصادفات مربوط به جاده‌های برون‌شهری، ۲۷٫۳ درصد در راه‌های درون‌شهری، ۶٫۹ درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف ۰٫۳ درصد موارد نامعلوم بوده است.

بر اساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با ۱۴۵۸ نفر، تهران با ۱۱۵۶ نفر و خراسان رضوی با ۱۱۳۳ نفر بیشترین و استان‌های ایلام با ۱۲۶ نفر، کهگیلویه و بویراحمد با ۱۶۸ نفر و اردبیل با ۱۹۶ نفر کمترین تعداد کشته‌های ناشی از حوادث رانندگی را داشته‌اند.

اگرچه در ایران مطالعاتی در زمینه هزینه اقتصادی ترافیک انجام شده است اما نتایج و یافته‌های آنها چندان قطعی نیست. برخی کارشناسان معتقدند هزینه اقتصادی تصادفات قریب به ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور را شامل می‌شود، برای مثال در سال ۱۳۹۱ این هزینه به عدد ۵۰۰ هزار میلیارد ریال نزدیک شده است.

یک تحقیق نیز در این زمینه از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز صورت گرفته است. نتایج این برآورد تاکید دارد که هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی تصادفات رانندگی در کشور ما بالغ بر ۸ درصد تولید ناخالص داخلی است. هزینه مذکور برای سال ۹۰ معادل ۵۱۹ هزار میلیارد ریال است.

اگر بخواهیم همین ۸ درصد را برای سال ۹۵ با تولید ناخالص داخلی ۶۶۹۱٫۱ هزار میلیارد ریال محاسبه کنیم این هزینه بیش از ۵۳۵ هزار میلیارد ریال خواهد بود.

 

منبع: تسنیم


این مطلب را به اشتراک بگذارید