کد خبر: 189471

نفت تا دو سال دیگر بین ۶۰ تا ۷۰ دلار معامله می‌شود

طبق نظرسنجی سالانه رویترز از کارشناسان انرژی، انتظار می‌رود قیمت نفت نزدیک به سطح کنونی باقی مانده و تا پایان دهه جاری بین ۶۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه معامله شود.

سرویس بازار -

طبق نظرسنجی سالانه رویترز از کارشناسان انرژی، انتظار می‌رود قیمت نفت نزدیک به سطح کنونی باقی مانده و تا پایان دهه جاری بین ۶۰ تا ۷۰ دلار در هر بشکه معامله شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، پیش‌بینی‌های قیمت از آخرین نظرسنجی در سال گذشته تغییری نکرده و نسبت به نخستین نظرسنجی که در سال ۲۰۱۶ انجام گرفت، تنها اندکی بالاتر رفته است.

پیش‌بینی قیمت در بلندمدت حدود ۷۰ دلار است و بین ۶۰ تا ۷۰ دلار برای سال ۲۰۱۸ و ۶۰ تا ۷۰ دلار تا پایان سال ۲۰۲۰ است. این نتایج بر مبنای پرسشنامه‌هایی بوده که برای بیش از ۷۰۰۰ کارشناس بازار انرژی ارسال شده و پاسخها از بیش از ۱۰۰۰ نفر در فاصله ۹ تا ۱۱ ژانویه دریافت شد.

انتظار می‌رود قیمت برنت در سال ۲۰۱۸ به ۶۵ دلار در هر بشکه برسد که تنها اندکی بالاتر از ۶۰ تا ۶۵ دلار پیش‌بینی شده در نظرسنجی سال گذشته است.

میانگین قیمت هر بشکه برنت در سال آینده ۶۵ تا ۷۰ دلار پیش‌بینی شده که بالاتر از حدود ۶۵ دلار در نظرسنجی سال ۲۰۱۷ است.

کارشناسان در این نظرسنجی پیش بینی کردند قیمت‌ها تا پایان دهه جاری به حدود ۷۰ دلار در سال ۲۰۲۰ برسد که نسبت به قیمت پیش بینی شده در نظرسنجی‌های ۲۰۱۷ و حتی ۲۰۱۶ تغییری نداشته است.

تنها کمتر از ۵ درصد کارشناسان انتظار داشتند قیمت‌ها در سال ۲۰۱۸ و حتی در سال ۲۰۱۹ کمتر از ۵۵ دلار باشد. همین طور تنها ۵ درصد از کارشناسان انتظار داشتند بیش از ۷۵ دلار در سال ۲۰۱۸ یا بیشتر از ۸۵ دلار در سال ۲۰۱۹ باشد.

در مقایسه با نظرسنجی‌های قبلی، تعداد کمتری انتظار داشتند قیمت‌ها دوباره به محدوده ۳۰ و ۴۰ دلار افت کند که منعکس کننده اعتماد رو به رشد به پایداری احیای چرخه‌ای قیمتها است.

تفسیرهای زیادی درباره ریسک افزایش قیمت‌ها تا پایان دهه جاری به دلیل کمبود سرمایه‌گذاری در عرضه جدید از زمان افت قیمت‌ها در سال ۲۰۱۴ وجود دارد.

اما تنها چهار درصد از کارشناسان انتظار داشتند قیمت‌ها تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰۰ دلار یا بیشتر که آخرین بار در فاصله سال ۲۰۱۱ تا نیمه اول سال ۲۰۱۴ مشاهده شد، صعود کند.

 

منبع: ایسنا

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.25)
1345.5
3.3
مثقال طلا (%0.56)
736700
4100
سکه امامی (%0.6)
1829000
11000
دلار (%0)
4200
یورو (%0.37)
6775
25
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.