گزارش تجارت‌نیوز از جزئیات تورم مهر ماه امسال:

هزینه تفریح خانوار ایرانی ۵۹ درصد گران شد

هزینه تفریح خانوار ایرانی ۵۹ درصد گران شد

تورم نقطه به نقطه دخانیات در مهر ماه امسال نشان می‌دهد این گروه با ۱۶۵٫۸ درصد افزایش قیمت مواجه بوده است. همچنین گروه لوازم خانگی و تفریح و فرهنگ با تورم بیش از ۵۰ درصد بعد از گروه دخانیات در صدر پیشتازان تورم مهر ماه قرار دارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار نرخ تورم مهر ماه سال جاری را بیش از ۳۰ درصد اعلام کرد.

بر اساس گزارش مرکز آمار شاخص کل قیمت مصرف کننده در مهر ماه سال جاری به ۱۴۴٫۱ واحد رسیده است.

تورم نقطه به نقطه مهر ماه سال جاری ۳۲٫۸ درصد اعلام شده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۳۲٫۸ درصد بیشتر از مهر ماه ۱۳۹۶ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

همچنین طبق آمارها نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به مهر ماه سال جاری ۱۳٫۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل (۱۱٫۳ درصد) ۲٫۱ درصد افزایش یافته است.

شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به مهر ماه سال گذشته ۴۷٫۵ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۲۷٫۲ درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور بر حسب بخش‌های اصلی و برخی گروه‌ها و طبقات کالایی در مهر ماه سال جاری نشان می‌دهد تمامی بخش‌های زیرمجموعه شاخص کل با افزایش قیمت همراه بوده و بیشترین تورم متعلق به گروه دخانیات است.

تورم نقطه به نقطه دخانیات در مهر ماه امسال نشان می‌دهد این گروه با ۱۶۵٫۸ درصد افزایش قیمت مواجه بوده است.

همچنین گروه لوازم خانگی و تفریح و فرهنگ با تورم بیش از ۵۰ درصد بعد از گروه دخانیات در صدر پیشتازان تورم مهر ماه قرار دارند.

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل به ترتیب مربوط به گروه محصولات خوراکی طبقه‌بندی نشده در جای دیگر (رب گوجه فرنگی)، گروه دخانیات، گروه سبزیجات (سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و پیاز)، گروه روغن‌ها و چربی‌ها (روغن جامد، روغن مایع)، گروه آشامیدنی‌ها (آب معدنی، قهوه فوری و آب میوه)، گروه گوشت (کنسرو ماهی، انواع ماهی)، گروه قند و شکر و شیرینی (کمپوت میوه، شکلات) و گروه میوه و خشکبار (پسته، مغز بادام، مغز گردو، خرما) است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند