هشدار همتی به مردم برای ورود به بازار ارز

عبدالناصر همتی

رئیس کل بانک مرکزی ضمن هشدار به مردم برای ورود به بازار ارز گفت: بانک مرکزی پیش‌بینی‌ها را درباره بازار ارز انجام داده و پیشگیری‌های لازم را خواهد داشت مسئله افزایش قیمت ارز برای تامین کسری بودجه صحت ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیات دولت در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: همانطور که نظام و رئیس جمهور موضع خود را در مقابل برجام اعلام کردند، مهلت ۶۰ روزه داده شد تا طرف های برجام اقدامات خود را انجام دهد. این مقطع هم خواهد گذشت و خوشبین هستیم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی همیشه اقدامات خود را انجام می‌دهد، افزود: جوی که در بازار ارز طی چند هفته اخیر اتفاق افتاده، حاصل تنش‌های سیاسی است و من فاکتور اقتصادی در آن نمی‌بینم.

رییس شورای پول و اعتبار تصریح کرد: همیشه توصیه ‌ام این بوده که در بازار ارز فاکتورهای اقتصادی نیست که قیمت دلار را بالا برده است. با همین تعبیر تنش‌های سیاسی ممکن است متغیرها مجدد تغییر کنند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: همیشه گفته ام در بازار ارز سرمایه گذاری صورت نگیرد چرا که تصمیمات اقتصادی نیست که نرخ دلار را بالا برده است. امیدواریم اتفاقاتی که تحت عنوان آثار روانی سیاسی در بازار مطرح می شود، به حداقل برسد.

وی با توصیه به مردم برای اینکه با احتساب متغیرهای سیاسی وارد بازار ارز نشوند، گفت: بانک مرکزی پیش بینی ها را انجام داده و پیشگیری های لازم را خواهد داشت. این مقطع هم خواهد گذشت و خوشبین هستیم.

همتی تصریح کرد: بانک مرکزی در متغیرات سیاسی نقش ندارد و تحولات را ایجاد نمی کند. ممکن است توافقاتی صورت گیرد و مذاکراتی انجام شود که هیچکدام از آنها قابل پیش بینی نیست. ریس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: آن چیزی که من در رابطه با امکانات و توانمندی های بانک مرکزی است می گویم. قرار نیست هر روز مبادلات و موازنات را در داخل سنگین کنیم. مواقعی که لازم باشد مداخله می کنیم و در حال حاضر می گویم شرایط بانک مرکزی از لحاظ توانمندی ها فرقی با گذشته نکرده است.

افزایش قیمت ارز برای تامین کسری بودجه صحت ندارد

وی در پاسخ به شایعه ‌ای مبنی بر تامین کسری بودجه دولت با افزایش نرخ ارز، گفت: اصلا چنین چیزی نیست، اگر این شایعه درست بود باید عرضه سنگینی در بازار داشته باشیم. تمام تلاش و همت بانک مرکزی این است که ثبات نسبی در بانک مرکزی ایجاد کند و از نوسانات شدید جلوگیری کند و این مهم ترین استراتژی بانک مرکزی است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اواخر سال گذشته نیز این مسئله از سوی برخی عنوان شد، اما در بانک مرکزی ثابت کردیم که بانک مرکزی مابه التفاوت مثبتی از این ناحیه ندارد.

منبع: ایبِنا

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند