تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

وضعیت گناوه و سی‌سخت بعد از زلزله / بلاتکلیف میان آوار و کرونا

وضعیت گناوه و سی‌سخت بعد از زلزله / بلاتکلیف میان آوار و کرونا

زلزله سی‌سخت و گناوه، خسارت جانی نداشت. اما خسارات مالی این دو زلزله همچنان ادامه دارد. هنوز آواربرداری از خانه‌ها تمام نشده و مردم یا باید در چادر زندگی کنند یا در کانکس. اما آنها نمی‌دانند که باید نگران زلزله و خانه‌های خراب شده خود باشند یا نگران کرونا که زندگی را برای آنها سخت کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، هنوز آوارهای زلزله سی‌سخت جمع نشده بود که زلزله گناوه مردم آنجا را هم غافلگیر کرد. زلزله‌ای به قدرت ۵.۹ ریشتری که در ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ در شهرستان گناوه رخ داد و البته پایانی نداشت! پس از آن زلزه بیش از ۱۳۰ پس لرزه رخ داد که نگرانی شهروندان را بیش از پیش می‌کرد.

خانه بسیاری از روستاهای آنجا در هم فرو ریخت. از همان ابتدا هم برق، تلفن و اینترنت نیز قطع شد. این زلزله ۵ مصدوم هم داشت. آنطور که معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفته بود: «در مجموع حدود ۴۰۰ واحد مسکونی در گناوه بر اثر این حادثه آسیب دیدند که ۲۰۰ واحد مسکونی نیاز به تعمیر دارند، اما بقیه باید نوسازی شوند.» (تسنیم)

همچنین مدیرکل بنیاد مسکن استان بوشهر گفته بود: «به هر واحد تخریبی برای بازسازی در روستاهای گناوه ۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.»

اما پیگیری‌های تجارت‌نیوز از گناوه نشان می‌دهد وضعیت زلزله‌زدگان چندان فرقی نکرده است. آواربرداری بسیاری از منازل مسکونی انجام نشده است. کمک ۵۰ میلیون تومانی هم در این وانفسای گرانی و تورم نتوانسته کمک چندانی به آنها کند.

آواربرداری در سی‌سخت ادامه دارد

سی‌سخت هم شرایط مشابهی با گناوه دارد. بیش از دو ماه از وقوع زلزله ۵.۶ ریشتری در سی‌سخت می‌گذرد اما ساکنان این شهر همچنان بلاتکلیف هستند. برخی در چادر زندگی می‌کنند و برخی هم در کانکس.

یکی از کسانی که به زلزله‌زدگان سی‌سخت کمک می‌کند، به تجارت‌نیوز می‌گوید: «همچنان کمک‌رسانی به سی‌سخت ادامه دارد. هنوز حتی آوار برخی از خانه‌ها هم برداشته نشده، سرما اینجا هنوز ادامه دارد. بارندگی روزهای اخیر کار را سخت‌تر هم کرده‌است.»

به گفته این فرد روز یکشنبه (۱۲ اردیبهشت) سی‌سخت بارانی بود و مردم در وضعیت نامساعدی سر کردند.

حجم خسارات وارده به منازل مسکونی در زلزله سی‌سخت زیاد است. در پی وقوع زلزله به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد از منازل مسکونی خسارت وارد شده است.

اواخر فروردین استاندار کهگیلویه و بویراحمد درباره مسکن زلزله‌زدگان گفت: «تاکنون ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از مردم شهر زلزله زده سی سخت مرکز شهرستان دنا برای دریافت تسهیلات ساخت مسکن به بانک‌های عامل این استان معرفی شده‌اند. »(ایرنا)

با همه اینها اما هنوز مردم آواره هستند و مشخص نیست تا چه زمانی باید در انتظار این باشند که سقفی برایشان ساخته شود. آن هم در شرایطی که کرونا زندگی را برایشان سخت‌تر کرده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند