افزایش 4 درصدی قیمت دلار در یک روز / دلار تا کجا پیشروی می‌کند؟

افزایش 4 درصدی قیمت دلار در یک روز / دلار تا کجا پیشروی می‌کند؟

دلار تا نیمه امروز هزار و 200 تومان افزایش را نسبت به روز گذشته تجربه کرده است. به اعتقاد کامران ندری اخبار تحریم‌های جدید بانکی در کنار افزایش نرخ درهم موجب ایجاد روند افزایشی در بازار ارز شده و احتمالا این روند موقت باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، به دنبال اعلام خبر تحریم 18 بانک ایرانی، جو هیجانی بر بازار ارز غالب شده است. یکی از نشانه‌های جو هیجانی ناشی از اخبار منفی در بازار ارز  ورود افراد جدید به معاملات بود که عمدتا در موقعیت خرید قرار داشتند.

در واقع بر اساس صحبت‌های فعالان، دیروز برخی افراد به واسطه نگرانی نسبت به اتفاقات آینده، به صرافی‌ها مراجعه کردند و درخواست خرید دلار داشتند. حتی برخی صرافی‌ها با صف خرید مواجه شدند، هرچند که این صف‌ها نسبت به گذشته کوتاه‌تر بودند. در مقابل کمتر کسی در روز ابتدایی هفته تمایل به فروش ارز داشت.

این بار برخلاف ماه گذشته بازارساز هم به جای مقاومت، نرخ فروش دلار را در صرافی‌های بانکی بالا برد تا مثل دفعه گذشته تقاضای آربیتراژی به بازار وارد نشود.

حالا روز یکشنبه روز گذر از مرز روانی 30 هزار تومانی و حتی ورود به کانال 31 هزار تومان در بازار آزاد است. تا نیمه دومین روز هفته دلار با افزایش حدود 4 درصدی نسبت به روز گذشته به قیمت 31 هزار و 150 تومان رسیده است.

اگرچه تصور می‌شد به دلیل آثار تحریم‌های قبلی بانکی و نفتی ایران و فشار حداکثری، دیگر امکانی برای فشارهای جدید باقی نمانده و امریکا هر کاری که می‌توانست انجام داده اما تحریم‌های جدید دست کم از جنبه روانی موج جدیدی در بازار ایجاد کرده است و ظاهرا انتشار آمار بهبود اوضاع تجاری ایران به همراه اعلام آتش‌بس در قره‌باغ که سیگنال‌های مثبتی در بازار ارز بودند به دست اخبار مربوط به تحریم خنثی شده‌اند.

کامران ندری، کارشناس امور بانکی، نیز در گفتگو با تجارت‌نیوز علت افزایش قیمت ارز را به تحریم بانک‌ها و موسسات ایرانی مرتبط می‌داند. به باور او خبر این موضوع آثار روانی خود را به سرعت گذاشته است اما این که در عمل چه اندازه برای بازار ارز مشکل‌ساز خواهد بود هنوز مشخص نیست.

 تاثیر درهم امارات

همچنین قیمت درهم امارات نیز این روزها رکوردهای تازه‌ای از خود بر جای می‌گذارد. نوسانات نرخ حواله درهم همواره نقش مهمی در بالا رفتن تغییرات نرخ ارز داشته است.

ندری در این باره می‌گوید: نرخ درهم اثرگذار است چرا که امارات نقش بسیار مهمی در جابجایی و نقل و انتقالات ما دارد. روزنه ارتباط ما با دنیا همین امارات است بنابراین طبیعتا خدشه‌دار شدن ارتباط ما می‌تواند روی قیمت درهم اثر بگذارد، درهم هم روی دلار اثر دارد.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان به کاهش قیمت دلار امیدوار بود؟ می‌گوید: بستگی دارد که تحریم‌ها در عمل چقدر موثر باشد. اما اثر روانی آن فعلا چند روزی با قدرت در بازار ماندگار است.

آخرین اخبار درباره بازار ارز را در صفحه ارز و طلا دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند