تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی قیمت دلار فردا 10 آذر 99 / احتمال ارزانی بیشتر دلار کم شد

پیش‌بینی قیمت دلار فردا 10 آذر 99 / احتمال ارزانی بیشتر دلار کم شد

قیمت دلار در بازار آزاد امروز 25000 تومان و دلار صرافی ملی ۲۴450 تومان بوده است. این دو قیمت دیروز به ترتیب 24950 و ۲۴۷۰۰ تومان بود. در واقع در حالی که قیمت دلار بازار آزاد طبق پیش‌بینی‌ها عمل کرد و ارزان نشد اما دلار صرافی ملی یک روند نزولی به خود گرفت.

به گزارش تجارت‌نیوز، هرچند پیش‌بینی ارزانی در بازار موازی ارز یعنی بازار طلا، جدی‌تر شدن اخبار مربوط به واکسن کرونا و جدی‌تر شدن بازگشت آمریکا به برجام هرکدام سیگنال‌هایی برای نزولی ماندن روند قیمت دلار هستند اما برخی اخبار امروز کمی نااطمینانی برای بازار ارز به وجود آورده‌اند.

واریز هزار میلیارد تومان منابع صندوق توسعه ملی به بورس، تصویب دوفوریت بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌‍‌‌‌ها در مجلس و احتمال لغو بازرسی‌های آژانس از تاسیسات هسته‌ای با این طرح مجلس از جمله سیگنال‌های تحریک‌کننده قیمت دلار محسوب می‌شوند.

با این حال اخبار دیگری هم منتشر شده‌اند که احتمالا بتوانند به تداوم ارزانی ارز کمک کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است: تمام صادرکنندگان دارای پروانه صادراتی (از ابتدای سال ۱۳۹۸ به بعد) با استفاده از واردات در مقابل صادرات با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانند به ایفای تعهدات ارزی خود بپردازد.

رئیس جمهور ضمن تسلیت و تبریک به مناسبت ترور ناجوانمردانه و شهادت سرافرازانه دکتر محسن فخری زاده، دستور پیگیری لازم جهت پیشگیری و مقابله با این قبیل اقدامات ناامن کننده را صادر کرد.

رئیس کل بانک مرکزی نوشت: بانک مرکزی ضمن انجام اقدامات جدی برای ایجاد تعادل در بازار ارز از کلیه ابزارهای پولی در نیل به تورم هدف گذاری شده استفاده خواهد کرد، همچنین با توجه به تغییر قابل ملاحظه انتظارات تورمی در هفته‌های اخیر امید می‌رود که با این اقدامات سطح و نوسانات تورمی کاهش یافته و بستر مناسب تری برای فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و جهش تولید فراهم شود.

با وجود این اخبار اختلاف قیمت دلار نیمایی با دلار بازار آزاد هم نشان می‌دهد همچنان احتمال نوسان قیمت دلار برای رسیدن به نرخ نیمایی وجود دارد.

بهای ارز در سامانه نیما امروز نهم آذر ماه ۲۵ هزار و ۸۳۱ تومان برای فروش دلار اعلام شده است. هرچند این نرخ سیگنال رشد برای قیمت دلار بازار آزاد دارد اما روند نزولی نرخ دلار نسبت به دیروز نشان می‌دهد احتمالا رشد قیمت دلار بازار مقطعی و کوتاه‌مدت باشد و پس از این مجددا قیمت دلار یک روند نزولی به خود بگیرد.

آیا فردا قیمت دلار طبق انتظار عمل می‌کند و نوسان محدود و ناچیزی نسبت به امروز را ثبت خواهد کرد؟

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند