تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش‌بینی مردم از آینده قیمت دلار / قیمت‌ها بالا می‌رود یا پایین می‌آید؟

پیش‌بینی مردم از آینده قیمت دلار / قیمت‌ها بالا می‌رود یا پایین می‌آید؟

کاهش قیمت ارز در هفته جاری، چشم‌اندازهای متفاوتی را نسبت به آینده ارز رقم زده است. درحالی که برخی به ادامه روند کاهشی بازار ارز امیدوارند، عده‌ای دیگر این کاهش را مقطعی می‌دانند.

به گزارش تجارت‌نیوز، چند روزی است که نرخ ارز روند کاهشی در پیش گرفته و دلار صرافی ملی که هفته را با قیمت ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان آغاز کرده بود تا چهارشنبه به ۲۰ هزارو ۳۰۰ تومان رسیده است.

در همین حال وضعیت فعلی اقتصاد چشم‌اندازهای متفاوتی را نسبت به آینده ارز رقم زده است. این هفته از فعالان بازار ارز و روزنامه‌ها گرفته تا مردم کوچه و بازار همه از یک موضوع مشترک حرف می‌زنند: قیمت دلار.

اما قیمت ارز در هفته آینده چگونه خواهد بود؟ آیا روند نزولی قیمت ادامه پیدا می‌کند؟ در ادامه نظرات برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را در این باره می‌خوانید:

«بانک مرکزی دعا میکنه بتونه دلار را ۲۱ نگه داره ولی بالاتر میره.»

«اگر دولت و بانک مرکزی توان کنترل قیمت دلار را داشتند مطمئن باشید اجازه افزایش شدید قیمت دلار را نمی دادند. قبل از اینکه به کاهش قیمت دلار خوشبین باشید از خود بپرسید آیا دولت توان ادامه تزریق دلار در روزها و هفته های آینده را دارد؟»

«دلار کمتر از ۲۱ هزار تومان غیرممکن است.»

«دلار میاد زیر ۱۸ هزار تومن. این قیمت واقعی دلار است.سرمایتون رو نابود نکنید. هر وقت جلوه ضرر رو بگیری منفعت داره.»

«قیمت ارز به ۱۶ هزار تومان می‌رسه!»

«از مرداد ماه بازار ارز متحول می‌شود. منتظر شوک معکوس ارزی باشید. بازاری‌ها خوب می‌دانند چه اتفاقی برای ارز خواهد افتاد و از الان به دنبال خروج از بازار ارز هستند.»

«قیمت دلار به زیر ۱۰ هزار تومان خواهد رسید. اگر دلار را بالاتر از این قیمت خریده‌اید همه را بفروشید تا بیشتر ضرر نکردید.»

«۱۰۰۰۰۰دلار دارم ولی میدونم میاد پایین. نگه داشتم نفروختم چون پس فردا میرم و لازم دارم و گرنه با کله میفروختم. درضمن اونی که قیمتو تعیین میکنه من و شما نیستیم.»

«دلار تایک هفته دیگر به کانال ۸ هزار تومان خواهد رسید.»

«دلارات را بفروش اوراق بخر. این بازار حالا حالا ها بالا بیا نیست. جاده همش سربالا نمیشه یه سرپایینی هم داره.»

«بانک مرکزی دیگه فقط آخر برج اونم هر ۳ ماه میتونه قیمت‌ها رو با تزریق ارز پایین بیاره و بس.»

«این بنده خداها بد جایی سرمایه گذاری کردن از یه جایی شنیدم دلار میاد زیر ۱۸ هزار تومان و یا حتی کمتر , بهتره پولتونو بیارید تو بورس سرمایه گذاری کنید حداقل جاش امنه.»

«شوک به بازار ارز جواب نمی‌دهد. خواهید دید که قیمت دوباره بالا می‌رود.»

عوامل موثر بر کاهش قیمت

برخی معتقدند قیمت ارز سقوط خواهد کرد و برخی دیگر به سناریوهای صعودی معتقدند. هر کدام از این دودسته هم برای نگاهشان به آینده دلایلی دارند.

ورود ارزهای ونزوئلا، تاثیر احتمال قطعی شدن قرارداد ۲۵ساله ایران با چین، اثر توافق ارزی ایران با عراق، تزریق ارز توسط بانک مرکزی به بازار و بازگشت ارزهای صادراتی محور اصلی تاثیرگذار در نگاه مردم به آینده بازار ارز است.

نظرات مردم درباره تاثیر علل مختلف بر قیمت دلار را در ادامه می‌خوانید:

«دلارای صادراتی داره برمیگرده. وارداتم به کمترین میزان رسیده. اگه فقط ده درصد دلارای صادراتی برگرده که بیشتر برمی‌گرده نیاز واردات برای شش ماه اول سال کفایت میکنه. ولی بخاطر جلوگیری از قاچاق از ۱۹ کمتر نمیشه. از ۲۰ بیشتر نمیشه.»

«دلار ۱۰۰ درصد به زیر ۲۰ میرسه چون جمعی از وارد‌کننده ماشین‌آلات از خرید منصرف شدن و تا شهریور خرید را عقب انداختن.»

«دلار فردا تا ۱۵ تومن هم میاد پایین مواظب باشید. دلارای چین با حجم بسیار زیاد وارد شده.»

«دلار بی شک بعد از توافق ایران و چین به نزدیک ۱۰ هزارتومان می رسد حتی پایین‌تر.»

«قیمت دلار بخاطر گرفتن وام از چین و تزریق ارز به بازار است. این وضعیت شاید تا چند ماه نرخ ارز را پایین بیاورد. ولی ارزش پول ایران پایین خواهد ماند.»

اما کارشناسان درباره آینده قیمت ارز چه می‌گویند؟

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند