کاهش ۸۰ هزار تنی تولید پسته در کشور

کاهش ۸۰ هزار تنی تولید پسته در کشور

​یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی، از کاهش ۷۵ درصدی تولید پسته در کرمان خبر داد و گفت: تولید این محصول در کشور، امسال ۸۰ هزارتن بر اثر سرمازدگی و گرمازدگی کاهش دارد.

مدیرکل دفتر میوه های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: براساس آمار گمرک، ما در سال ۹۵، معادل ۱۳۸ هزار تن پسته صادر کردیم، در حالیکه این رقم در سال ۹۶ به ۱۳۰ هزار تن کاهش یافت.

به گزارش تجارت‌نیوز، شکراله حاجی وند ادامه داد: هنوز بسیاری از محصول سال گذشته در انبارها مانده، که دلیل آن نیز مربوط به مباحث بازار است؛ بنابراین برای اینکه بتوانیم حضورمان را در بازار کنترل کنیم، محصول را یکباره وارد بازار نکنیم و ارزان نفروشیم، بلکه آن را به موقع وارد بازار کنیم و با بهترین قیمت بفروشیم. سال گذشته قیمت مقداری کمتر از قیمتی بود که امسال صادرکنندگان می توانند محصول خود را با نرخ‌های بهتری به فروش برسانند.

این مقام مسئول اضافه کرد: بنابراین همچنان می‌توانیم جایگاه خود را در زمینه صادرات در سال ۹۷ حفظ کنیم.

وی افزود: متاسفانه باغات ما امسال هم دچار گرمازدگی و هم دچار سرمازدگی شد که متاسفانه عمدتا هم در استان کرمان بود.

حاجی‌وند اضافه کرد: تولید پسته سال ۹۶ کرمان که حدود ۱۲۰ هزارتن بود، امسال ۲۵ تا ۳۰ هزارتن پیش‌بینی شده است و ۷۵ درصد کاهش دارد.

وی ادامه داد: سال گذشته تولید پسته در کشور حدود ۲۸۰ هزارتن بوده که امسال این عدد حدود ۲۰۰ هزارتن پیش‌بینی می‌شود و هم سرمازدگی و هم گرمازدگی، بخش زیادی از محصول ما را دچار آسیب کرده است.

حاجی‌وند افزود: امیدواریم همکاران ما در حوزه اداره بحران، بیمه، ادارات و ارگان‌های حمایتی و پشتیبانی کمک کنند تا بتوانیم بخشی از این خسارت‌ها را جبران کنیم.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند