کاهش 1.5 درصدی قیمت مرغ در بازار

کاهش 1.5 درصدی قیمت مرغ در بازار

عضو هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به کاهش ۱.۵ درصدی قیمت مرغ در بازار، گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ گرم ۱۳ هزار و ۲۰۰ تا ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان است.

عضو هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی از اُفت ۱.۵ درصدی قیمت مرغ خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ گرم ۱۳ هزار و ۲۰۰ تا ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عظیم حجت، عضو هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی کشور درباره آخرین تحولات بازار مرغ اظهار کرد: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری از ۹ هزار و ۳۰۰ تا ۹ هزار و ۴۰۰ تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده‌فروشی‌ها ۱۳ هزار و ۲۰۰ تا ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان در نوسان است.

وی ازدیاد عرضه در برابر تقاضا را دلیل اصلی افت ۱ تا ۱.۵ درصدی قیمت مرغ نسبت به اواخر هفته گذشته در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی انتظار می‌رود که مدیریت دقیقی طی روز‌های آتی در عرضه صورت گیرد تا روند ثبات قیمت مرغ در بازار استمرار یابد.

حجت با اشاره به اینکه قیمت مرغ از ابتدا تا پایان هفته ۲ تا ۳ درصد نوسان دارد، بیان کرد: با توجه به روند عادی تولید و علل خاص در عرضه مازاد مرغ در برخی روز‌ها پیش‌بینی می‌شود که به طور کلی قیمت مرغ تا پایان ماه در همین حد بماند، اما واسطه گری در این موضوع ممکن است به نابودی صنعت مرغداری دامن بزند.

عضو هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین وضعیت جوجه‌ریزی افزود: بنابر آمار میزان جوجه‌ریزی مهر در مقایسه با شهریور به سبب آزاد شدن صادرات جوجه و اختصاص بخشی از تولید به این سمت، ۵ درصد کاهش یافته است.

وی از افزایش ۵۰ درصدی قیمت جوجه یکروزه نسبت به هفته گذشته در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر قطعه جوجه یکروزه ۳ هزار تومان است که با توجه به روند صعودی قیمت جوجه، اگر دست‌های پنهان بر این موضوع دامن بزنند، مرغداران در امر جوجه‌ریزی دچار تردید می‌شوند که این امر اثر خود را در ماه‌های آتی بر بازار مرغ می‌گذارد.

حجت آزاد سازی صادرات جوجه یکروزه و حذف برخی گله‌های با سن کم از فارم‌های تولید در ماه‌های اخیر را دلیل اصلی نوسان قیمت مرغ در بازار اعلام کرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به هفته گذشته تغییر چندانی نداشته است، بیان کرد: هم اکنون قیمت هر کیلو ذرت در بنادر هزار و ۳۵۰ و در انبار‌های استانی هزار و ۶۰۰ تومان و کنجاله سویا در بنادر ۲ هزار و ۴۵۰ و انبار‌های استانی ۲ هزار و ۷۰۰ تومان است که با احتساب کرایه حمل و نقل به مصرف کننده توزیع می‌شود ضمن آنکه قیمت ذرت در بازار آزاد به سبب مشکلات توزیع بسته به نوع ذرت اوکراین، روسیه و برزیل نسبت به نرخ مصوب ۵ تا ۱۰ درصد اختلاف دارد.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه قیمت نهاده‌های دامی به نرخ ارز بستگی دارد، از یک طرف به سبب ثبات قیمت ارز و از طرف دیگر به سبب افزایش هزینه‌های انتقال بعید است که کاهش قیمت در بازار ذرت و گنجاله سویا اتفاق بیفتد.

عضو هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی درباره آخرین وضعیت بازار صادرات مرغ اظهار کرد: با توجه به آنکه روند با ثباتی در صادرات مرغ به سبب اتخاذ تصمیمات یک شبه مبنی بر افزایش تعرفه‌ها وجود ندارد، از این رو بازار‌های صادراتی را از دست داده‌ایم که ورود مجدد به آن‌ها به سبب اشباع شدن محصول توسط رقبا نیازمند پروسه زمانی است و تنها در ایام اربعین با ازدیاد سفر زوار ایرانی به کشور عراق ممکن است مقداری صادرات صورت گیرد.

حجت با اشاره به دلایل قاچاق مرغ به بازار‌های هدف گفت: اخذ عوارض بالای صادرات مرغ و نبود صرفه اقتصادی برای صادرکنندگان و بی اعتمادی تجار بازار‌های هدف نسبت به قوانین صادراتی ما همگی دست به دست یکدیگر داده تا مقدار محدودی مرغ به صورت قاچاق به استان‌های شمال غرب و کردستان عراق صادر شود، اما آمار دقیقی از میزان در دسترس نیست.

وی درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی مرغ افزود: در شرایطی که قیمت مرغ در بازار روند نزولی دارد، برخی استان‌های پر تولید اقدام به تحویل مرغ تولیدی به پشتیبانی امور دام می‌کنند که با این وجود دیگر نگران تداوم تولید نیستند.

به گفته این مقام مسئول، پشتیبانی امور دام با خرید و ذخیره‌سازی مرغ در سردخانه ها، اقدام به توزیع در مواقعی همچون عید که تقاضا بالاست می‌کند، تا با کمبود عرضه بازار دچار تلاطم نشود.

حجت ادامه داد: با توجه به آنکه قیمت خرید تضمینی مرغ با نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار همخوانی دارد، از این‌رو مرغداران در زمان ازدیاد عرضه به منظور جلوگیری از زیان اقدام به تحویل مرغ تولیدی خود به پشتیبانی امور دام می‌کنند که تداوم این طرح می‌تواند زیان تولید کنندگان را در بر داشته باشد چرا که پشتیبانی امور دام مرغ خریداری شده مرغداران را به صورت منجمد ذخیره می‌کند که در صورت نزدیک شدن به تاریخ انقضا اقدام به عرضه زیر قیمت خرید از مرغداران می‌کند که این امر می‌تواند بازار مرغ گرم را تحت تاثیر خود قرار دهد و از طرفی به سبب هزینه کرد دولت، فورش کمتر از نرخ خرید می‌تواند بر اقتصاد ملی ضربه بزند.

عضو هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر خرید حداکثر ۵۰ هزار تن مرغ از تولیدکنندگان در طرح خرید تضمینی افزود: اگر پشتیبانی امور دام به منظور ذخایر استراتژیک تنها در حد ۵۰ هزار تن مرغ از مرغداران خرید تضمینی کند، دیگر با این وجود پشتیبانی امور دام نگران منقضی شدن مرغ‌های خریداری شده و تولیدکنندگان نگران افت قیمت مرغ همزمان با عرضه یکباره محصول در بازار نیستند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند