خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : بررسی وضعیت بازار سهام در نیمه نخست سال/ یک هیچ به نفع بورس!
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اکوسیستم استارتاپی آلمان برای فتح قله‌های فناوری اروپا می‌جنگد

cover image

اکوسیستم استارتاپی آلمان در رده سوم گسترده‌ترین و بزرگ‌ترین زیست‌بوم‌های فناوری اروپا و بعد از انگلیس و فرانسه قرار دارد و الان برای رقابت با فرانسه و نزدیک شدن به قله‌های تکنولوژی در قاره سبز تلاش می‌کند. در این میان سرمایه‌گذاری‌هایی در مقیاس مگاراند در این اکوسیستم انجام شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، سرزمین ژرمن‌ها یکی از پهنه‌های تکنولوژی‌های پیشرو در اروپا محسوب می‌شود و ده‌ها تک شاخ (یونیکورن) با پشتوانه VC مانند Personio،Celonis و N26 در اکوسیستم استارتاپی آلمان راه‌اندازی و ایجاد شده‌اند.

زیست‌بوم فناوری آلمان هم مانند اکثر اکوسیستم‌های فناوری اروپا، در میان لرزش‌هایی که بازارها به‌طور کلی داشتند، متضرر شد و براساس گزارش Dealroom، بودجه VC ها در این کشور به‌صورت سالانه تا 43 درصد کاهش یافت. یعنی از 21 میلیارد دلار در سال 2021 به 12.1 میلیارد دلار در سال 2022 رسید.

با این حال، نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد سال 2023، سالی است که آلمان به دنبال رشد اقتصادی در حوزه فناوری است. به همین دلیل سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌های آلمانی در سه ماهه اول سال میلادی جاری، بیشتر از حد انتظار بود و نسبت به سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲، ۲۸ درصد افزایش داشت.

وضعیت بازی فناوری در اکوسیستم استارتاپی آلمان

بین فرانسه و آلمان از هر لحاظ رقابت وجود دارد. این رقابت حالا به عرصه فناوری هم کشیده است. فرانسه در سال 2022 به لحاظ رشد تکنولوژی فناوری از آلمان پیشی گرفت و به دومین اکوسیستم بزرگ فناوری اروپا تبدیل شد. از این نظر آلمان هنوز هم از فرانسه عقب‌تر است.

با این حال، نشانه‌هایی وجود دارد که آلمان می‌تواند جایگاه دوم را پس بگیرد. از نظر بودجه عمومی، آلمان در اوایل سال 2023 پیشرفت کرد و در فوریه، از صندوق فناوری عمیق و فناوری آب‌وهوا (DTCF) با سرمایه یک میلیارد یوریی خود رونمایی کرد تا با تعهد 500 میلیون یورویی فرانسه به استارت‌آپ‌های فناوری عمیق رقابت کند.

مگاراندهای سرمایه‌گذاری کاملا مرده نیستند

با وجود محافظه‌کاری سرمایه‌گذاران در هزینه‌های خود طی سال 2022، تعدادی از تک‌شاخ‌های آلمانی در این سال مگاراندهای سرمایه‌گذاری بالاتر از 100 میلیون دلار  جذب کردند.

قابل ذکر است که پلتفرم بیمه دیجیتال wefox و شرکت Celonis بزرگترین سرمایه‌ها را به‌دست آوردند. در واقع هر دو، 400 میلیون دلار سرمایه سری D جذب کردند.

سایر دورهای بزرگ سرمایه‌گذاری توسط تیم‌هایی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود، انجام شد؛ برنامه فوتبال Onefootball که 300 میلیون دلار جذب کرد، حمل‌ونقل دیجیتال FORTO  تا 250میلیون یورو و برنامه تجاری Trade Republic هم موفق شد 250 میلیون دلار در سری C  جذب سرمایه داشته باشد.

جریان سرمایه داخلی در اکوسیستم استارتاپی آلمان

نسبت سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران آلمانی روی استارت‌آپ‌های آلمانی از 21 درصد در سال 2021 به 24 درصد در سال 2022 افزایش یافته است. با این حال، تاکنون سرمایه‌گذاران آمریکای بیشترین سرمایه را به اکوسیستم آلمان وارد کرده‌اند.

تا جایی مگاراندهای جذب سرمایه که اخیرا در زیست‌بوم آلمان انجام شد و به آنها اشاره کردیم، اغلب توسط آمریکایی‌ها انجام شده است. اما سرمایه آمریکایی‌ها نیز به نسبت دوره‌های قبل تا 41 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

معمولا پول نقد VC ها به استارت‌آپ‌های مراحل اولیه تزریق می‌شود. زیرا خشکسالی تأمین مالی در مراحل بالاتر جذب سرمایه همچنان در سراسر اروپا ادامه دارد. براساس گزارش  Dealroom، 284 معامله قبل از سری A و 63 سری A در سال جاری ثبت شده است که 87درصد از تعداد کل سرمایه‌گذاری‌ها تا به امروز را شامل می‌شود.

حوزه‌هایی چون فین‌تک، سلامت، غذا، املاک و نرم‌افزارهای سازمانی بیشترین جذب سرمایه را از سال 2015 تاکنون به خود اختصاص داده‌اند.

اما رویکردها به حوزه‌های مختلف هم در حال تغییر است. مثلا در سه ماهه نخست سال جاری، حوزه انرژی برای اولین بار، بهترین بخش تامین‌مالی‌شده در آلمان بود. چون استارتاپ ENPAL، 215 میلیون یورو در سری D جذب سرمایه کرد.

برترین‌ها کسب‌وکارهای اکوسیستم استارتاپی آلمان

از میان استارتاپ‌های اکوسیستم آلمان نام‌های مطرحی مانند موشک‌ساز Isar Aerospace،Insurtech GetSafe و سازنده هواپیماهای بدون سرنشین Wingcopter امسال در رتبه‌بندی برترین‌های این کشور قرار گرفته‌اند. در ادامه به معرفی برخی از برترین استارتاپ‌های آلمان می‌پردازیم.

Capmo نرم‌افزار مدیریت پروژه را به متخصصان ساخت‌وساز ارائه می‌کند و از سوی سرمایه‌گذاری خطرپذیر Bessemer پشتیبانی می‌شود. این شرکت از زمان تأسیس در سال 2018 تقریباً 36 میلیون یورو جذب سرمایه داشته است و در آلمان، اتریش و سوئیس فعالیت می‌کند.

Modifi یکی از فین‌تک‌های پیشرو در اروپا است که برای خریداران و فروشندگان در سرتاسر جهان منابع مالی تجارت دیجیتال را ارائه می‌کند. این شرکت به سرعت در خارج از اروپا بین‌المللی شد و دفاتری در دبی، هنگ کنگ، هند و اخیرا سنگاپور افتتاح کرد.

Upvest یک ارائه‌دهنده API سرمایه‌گذاری است که به نظر می‌رسد در حال پیشرفت است. گذشته از فهرست سرمایه‌گذاران چشمگیر خود، از جمله Bessemer Venture Partners، Earlybird، Speedinvest  و  Notion Capital،Upvest  در این ماه با Revolut  همکاری کرد تا به کاربران نهایی خود ETF کسری و معاملات سهام اروپایی در سراسر اروپا را ارائه دهد.

نظرات