گفتگوی تجارت‌نیوز با رضا اربابیان، مدیر عامل استارتاپ «شیپور»:

رکود خرید و فروش آنلاین خودرو به دلیل جهش قیمت‌ها

در دو ماه آغازین سال جدید به همان اندازه که خریداران خودرو پشت ویترین‌های نمایشگاهی فقط یک تماشاچی بودند، خریداران آنلاین نیز به همان نسبت دست از معامله شسته و منتظر فروکش کردن قیمت‌ها نشستند.
رکود خرید و فروش آنلاین خودرو به دلیل جهش قیمت‌ها

به گزارش تجارت‌نیوز، «شیپور» یکی از چند استارتاپ شناخته شده برای معاملات بازارهای مختلف در ایران است که مدیر عامل آن نیز به کاهش روند خرید و فروش خودرو به صورت آنلاین تاکید می‌کند.

رضا اربابیان در گفتگو با تجارت‌نیوز، با اشاره به اینکه افزایش قیمت خودرو در خرید و فروش ابتدای سال تاثیرگذار بود، می‌گوید: روزهای پایان سال به فصل داغ خرید و فروش خودرو معروف است و برخلاف آن در ابتدای سال خرید و فروش فروکش می‌کند. قطعا افزایش نرخ خودرو نیز به رکود بیشتر خرید و فروش بازار دامن زده است، چرا که در حال حاضر بازار چندان فعال نیست.

او همچنین درباره تاثیرگذاری اجرای طرح قیمت‌گذاری بر کاهش قیمت خودرو اضافه می‌کند: درباره تاثیرگذاری این طرح نمی‌توان با قطعیت صحبت کرد، چون بازار خرید و فروش خودرو بزرگ است و عوامل بسیاری در آن تاثیر می‌گذارد اما کمکی که ما به این موضوع می‌کنیم شامل ارائه اطلاعات بهتر به کاربران است تا قدرت تصمیم‌گیری را برای آنها راحت‌تر و منطقی‌تر کنیم. بر این اساس می‌کوشیم کیفیت آگهی‌ها را افزایش دهیم و قیمت خودروهای با کیفیت را استاندارد و اطلاعاتی نیز درباره قیمت بازار به کاربران ارائه کنیم.

او درباره وضعیت چشم‌انداز استارتاپ «شیپور» در یک سال آتی، اضافه می‌کند: از نظر چشم‌انداز آینده کاری در اهدافمان تغییری نخواهیم داشت اما شرایط از تمام ابعاد سخت‌تر شده چه از نظر هزینه و چه درآمد، به همین دلیل ما نیز همانند دیگر استارتاپ‌ها محتاط‌تر عمل و سعی می‌کنیم تصمیمات هوشمندانه‌تر و بهینه‌تری بگیریم اما همچنان همان اهداف را دنبال می‌کنیم، چرا که معتقدیم در بازار نیازمندی‌ها در ایران هنوز جای رشد بسیاری وجود دارد.

او ادامه می‌دهد: در شرایط سختی به سر می‌بریم و متاسفانه در چند وقت اخیر برخی تلاش کردند استارتاپ‌ها را مسئول اتفاقاتی بدانند که ما نه بهره‌ای از آن بردیم و نه ضرری. این اتفاقات هیچ ارتباطی به ما ندارد و برخی افراد تنها قصد دارند از زیر بار مسئولیت خودشان شانه خالی کنند. با این حال ما به کار خود ادامه می‌دهیم و سعی می‌کنیم شفافیت در بازار ایجاد کنیم.

او درباره امکان ادغام دو استارتاپ شیپور و همراه مکلانیک اضافه می‌کند: در حال حاضر یک همکاری مشارکتی را با شرکت همراه مکانیک شروع کردیم و هنوز درباره آینده و امکان ادغام بحثی در میان نیست و تنها در زمینه کارشناسی خودرو و قیمت با یکدیگر همکاری می‌کنیم.

اربابیان درباره چشم‌انداز یک سال آینده بازار استارتاپی در ایران می‌گوید: در یک سال آتی نباید منتظر رشد زیادی از سوی استارتاپ‌ها باشیم خصوصا استارتاپ‌های نوپا که نیاز به پشتیبانی مالی دارند و این شرایط پیدا کردن حامی مالی بسیار سخت است. ممکن است برخی از استارتاپ‌های بزرگ با هم ادغام شوند یا بسیاری نیز در این شرایط تصمیم به تعطیلی بیزنس خود بگیرند. در مجموع سال آرام و آسانی نخواهد بود.هرچند که افراد فعال استارتاپی هوشمند و سخت کوش هستند و به این شرایط عادت دارند و امیدوارم به خوبی از این دوران عبور کنیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
کانال تلگرام تجارت نیوز