تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آنالیز اوراق خرید مسکن / «تسه» در سال ۹۸ چقد سود داد؟

آنالیز اوراق خرید مسکن / «تسه» در سال ۹۸ چقد سود داد؟

اولین اوراق تسهیلات مسکن ارائه شده در سال گذشته (تسه۹۸۰۱) با ۳٫۸ درصد افزایش قیمت همراه شد و از کانال ۴۸ هزار تومان وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد.

اولین اوراق تسهیلات مسکن ارائه شده در سال گذشته (تسه۹۸۰۱) تنها ۳٫۸ درصد بازدهی به ثبت رساند.

به گزارش تجارت‌نیوز، اوراق تسهیلات مسکن فروردین ماه سال ۱۳۹۸(تسه۹۸۰۱) که در فروردین ماه با قیمت اولیه ۴۸ هزار و ۵۷۷ تومان در اختیار متقاضیان قرار گرفت، در اردیبهشت ماه با افزایش تقاضا از سوی فعالان این حوزه توانست قیمت خود را با ۷٫۲ درصد افزایش به سطح ۵۲ هزار تومان برساند.

اما پس از اردیبهشت ماه پربازده، اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۸۰۱) با افت قیمت مواجه شدند، به طوری که طی خرداد ماه و تیر ماه سال گذشته قیمت این اوراق در مجموع با ریزش بیش از ۱۷ درصد مواجه شد و قیمت آن در پایان تیر ماه به ۴۳ هزار تومان رسید.

اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۸۰۱) در خرداد ماه و تیر ماه نیز به ترتیب با ۱۰٫۴ درصد و ۶٫۸ درصد کاهش قیمت همراه بود.

پس از این افت قیمت‌ها، بازار در مرداد ماه شاهد افزایش قیمت اندک ۱٫۴ درصدی تسه۹۸۰۱ بود اما این روند ادامه‌دار نبود و اوراق تسهیلات مسکن فرودین ماه سال۹۸ در شهریور و مهر ماه نیز به ترتیب با افت قیمت ۳٫۹ و ۶٫۵ درصدی مواجه شد.

به عقیده کاشناسان رکود بازار تسه‌ها ناشی از افزایش قیمت‌های پی‌در‌پی خانه و محدود شدن سهم واحدهای نوساز دارای وام از بازار مسکن است.

در آبان ماه اوراق تسهیلات مسکن با تغییر روند در کانال افزایش قیمت قرار گرفت و توانست افت قیمت دو ماه قبل خود را جبران کند. اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۸۰۱) در آبان ماه سال گذشته با ۹٫۷ درصد رشد قیمت در سطح ۴۳ هزار و ۴۳۰ تومان قرار گرفت.

در آذر ماه نیز بازار شاهد افت ۳٫۷ درصدی تسه۹۸۰۱ بود.

اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۸۰۱) در دی ماه بالاترین بازدهی ماهانه خود را به ثبت رساند و با رشد ۱۱٫۵ درصدی قیمت همراه شد.

در دی ماه قیمت اوراق تسهیلات مسکن ۱۱٫۵ درصد رشد کرد، به طوری که قیمت هر برگ تسه۹۸۰۱ از ۴۱ هزار تومان در ابتدای دی ماه به بیش از ۴۶ هزار تومان در پایان دی ماه رسید و مورد دادوستد قرار گرفت.

سه ماهه پایانی سال ۱۳۹۸، سال پربازدهی برای تسه بود، به طوری که در بهمن و اسفند ماه نیز با افزایش قیمت ۳٫۵ و ۴٫۴ درصدی همرا شد.

در مجموع، اولین اوراق تسهیلات مسکن ارائه شده در سال گذشته (تسه۹۸۰۱) با ۳٫۸ درصد افزایش قیمت همراه شد و از کانال ۴۸ هزار تومان وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند