کد مطلب: ۹۰۶۸۵۵

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

بحران آب گریبان‌گیر میلیون‌ها انسان شده است

بحران آب گریبان‌گیر میلیون‌ها انسان شده است

در سراسر جهان، میلیون‌ها نفر از دسترسی به آب سالم محروم‌اند. این مشکل به دلیل ترکیبی از عوامل انسانی و طبیعی، از جمله تغییرات آب و هوایی، آلودگی، سوءمدیریت و فقر، تشدید می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، آب، مایه حیات، در سراسر جهان به‌شدت کمیاب شده است. بر اساس گزارش یونسکو، دو میلیارد نفر (26 درصد از جمعیت) به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و این تعداد تا سال 2050 به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت. این بحران عواقب وخیمی برای سلامتی، معیشت و امنیت کودکان دارد.

جهان با کمبود آب مواجه است

کمبود آب خطرات جدی برای معیشت به‌ویژه از طریق امنیت غذایی و دسترسی به برق ایجاد می‌کند. پیش‌بینی می‌شود جمعیت شهری جهان که با کمبود آب مواجه است از 930 میلیون نفر در سال 2016 به 1.7 تا 2.4 میلیارد نفر در سال 2050 برسد. بروز فزاینده خشکسالی‌های شدید و طولانی‌مدت نیز بر اکوسیستم‌ها فشار وارد می‌کند و پیامدهای ناگواری برای گونه‌های گیاهی و جانوری دارد.

حتی در کشورهایی با منابع آب کافی، کمبود آب غیرمعمول نیست. اگرچه این ممکن است به دلیل عوامل متعددی باشد: فروپاشی زیرساخت‌ها و سیستم‌های توزیع، آلودگی، درگیری یا مدیریت ضعیف منابع آب. واضح است که تغییرات آب و هوا و همچنین عوامل انسانی به طور فزاینده‌ای کودکان را از داشتن آب سالم محروم می‌کنند.

کمبود آب دسترسی به آب سالم برای آشامیدن و رعایت اصول بهداشتی در خانه، مدارس و مراکز مراقبت بهداشتی را محدود می‌کند. وقتی آب کمیاب باشد، سیستم‌های فاضلاب ممکن است از کار بیفتند و خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند وبا افزایش یابد. آب کمیاب نیز گران می‌شود.

کمبود آب تلفات بیشتری بر زنان و کودکان وارد می‌کند زیرا اغلب آنها مسئول جمع‌آوری آب هستند. هنگامی که منبع آب دورتر باشد، جمع‌آوری آن به زمان بیشتری نیاز دارد، که اغلب به معنای این است که بچه‌ها زمان کمتری را در مدرسه می‌گذرانند. حمل آب در فواصل طولانی نیز یک بار فیزیکی عظیم است و می‌تواند کودکان را در معرض خطرات ایمنی و استثمار قرار دهد.

به گزارش یونیسف، چهار میلیارد نفر، تقریباً دوسوم جمعیت جهان، هر سال حداقل به مدت یک ماه با کمبود شدید آب مواجه می‌شوند.

بیش از دو میلیارد نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که تامین آب آنها ناکافی است.

نیمی از جمعیت جهان ممکن است تا اوایل سال 2025 در مناطقی زندگی کنند که با کمبود آب مواجه هستند.

ممکن است تا سال 2030 حدود 700 میلیون نفر به دلیل کمبود شدید آب آواره شوند.

تا سال 2040، تقریباً از هر چهار کودک در سراسر جهان یک نفر در مناطقی زندگی می‌کند که تنش آبی بسیار بالا دارد.

بحران آب یک چالش جهانی است که نیازمند اقدام فوری است. دولت‌ها، سازمان‌ها و افراد باید برای حفاظت از منابع آبی و تضمین دسترسی همه به آب سالم و آشامیدنی با هم همکاری کنند.

کدام کشورها بیشترین خطر خشکسالی را دارند؟

بر اساس آمارهای استاتیستا، دو کشور اروپایی مولداوی و اوکراین بیشترین خطر خشکسالی را در سطح جهان دارند. کشورهای آسیب‌دیده بیشتر که خطر خشکسالی متوسط ​​تا زیاد دارند، در خاورمیانه، شمال آفریقا، آسیا از جمله هند و چین و اروپا یافت می‌شوند.

اوکراین و همسایه کوچک‌ترش در گذشته تحت تاثیر خشکسالی‌های ویرانگر قرار گرفته‌اند که به طور عمده باعث کاهش محصولات کشاورزی شده است. مشکل تغییرات آب‌وهوایی که الگوهای دما و باران را مختل می‌کند در بسیاری از نقاط اروپای شرقی که اخیراً به سمت آب‌وهوای گرم‌تر تغییر کرده‌اند آشکار است.

کشورهایی که در معرض خطر خشکسالی قرار دارند همیشه با کشورهایی که بیشترین تنش آبی را تجربه می‌کنند یکسان نیستند؛ این به عنوان کمبود آب مناسب برای استفاده همه مردم کشور از جمله شرب تعریف می‌شود. در حالی که تنش آبی در جنوب آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا نیز رایج بود، در اروپا که کیفیت پایین آب مشکل کمتری ایجاد می‌کند، بسیار کمتر رایج بود.

نظرسنجی موسسه منابع جهانی داده‌های 138 کشور را جمع‌آوری کرد و شدت خشکسالی، تنش آبی، آسیب‌پذیری خشکسالی، جمعیت، تراکم محصولات و دام را در نظر گرفت.

اخبار حوزه محیط‌زیست و تغییرات اقلیمی را در صفحه اقتصاد سبز تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.