فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۶۹۲۴۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بررسی رشد اقتصادی بهار ۱۴۰۲ با عینک بخش‌های اقتصادی/ رشد با موتور نفتی!

بررسی رشد اقتصادی بهار 1402 با عینک بخش‌های اقتصادی/ رشد با موتور نفتی!

طبق گزارش بانک مرکزی، اقتصاد ایران در بهار 1402 نسبت به بهار سال گذشته 6.2 درصد بزرگتر شده است. اما سهم هر بخش از رشد اقتصادی سه ماهه نخست سال چقدر بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، اواخر هفته گذشته بود که بانک مرکزی گزارش تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران در بهار سال 1402 را منتشر کرد. محاسبات مقدماتی بانک مرکزی نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی کشور در سه ماهه نخست سال جاری به قیمت‌های ثابت سال 1395 معادل 380 هزار میلیارد تومان بوده؛ رقمی که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 6.2 درصد افزایش یافته است. به علاوه، رشد اقتصادی بدون نفت نیز در مدت مذکور 5.2 درصد ثبت شده است.

این ارقام در حالی به ثمر رسیده‌اند که آمارها نشان می‌دهند که رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت در بهار سال گذشته به ترتیب 1.9 درصد و 1.7 درصد بوده است. به عبارت دیگر، ارقام رشد اقتصادی در سال 1402 نسبت به سال 1401 بیش از سه برابر شده‌اند.

رشد اقتصادی ایران به تفکیک بخش‌های اقتصادی

رشد اقتصادی ایران به تفکیک بخش‌های اقتصادی

پیشتازی نفت در رشد اقتصادی بهار 1402

بررسی‌ها حاکی از آنند که رشد 6.2 درصدی کیک اقتصادی ایران در بهار 1402 در حالی رقم خورده که همه بخش‌های اقتصادی در این رشد سهم داشته‌اند.

بیشترین رشد اقتصادی در بخش نفت ثبت شده و این بخش در سه ماهه نخست سال رشدی 16.4 درصدی را رقم زده است. این در حالیست که رشد بخش نفت در بهار سال گذشته تنها 3.5 درصد بود و در کل سال 1401 به 10 درصد رسید.

کدام بخش خدمات بیشترین رشد را ثبت کرد؟

طبق گزارش بانک مرکزی، نرخ رشد در بخش خدمات نیز از 2.3 درصد در بهار سال گذشته به 6.2 درصد در بهار سال جاری افزایش یافته است. این رشد در حالی رقم خورده که زیربخش فعالیت‌های مربوط به تامین جا و غذا با رشد 24.9 درصدی، بیشترین سهم را در آن ایفا کرده است.

از سوی دیگر اما زیربخش فعالیت‌های اداری و خدمات پشتیبانی با رشد منفی 8.7 درصدی، بیشترین تاثیر منفی را بر رشد بخش خدمات داشت.

رشد اقتصادی بخش صنعت و معدن به 3.7 درصد رسید

بخش صنعت و معدن که در بهار سال گذشته ساکن مانده و رشد اقتصادی صفر درصدی را ثبت کرده بود، در سه ماهه سال جاری، پس از بخش نفت و خدمات، بیشترین رشد را به خود اختصاص داده؛ طوری که اقتصادی ایران در این بخش 3.7 درصد بزرگتر شده است.

در زیربخش ‌های صنعت نیز بیشترین رشد اقتصادی به میزان 4.6 درصد در زیربخش تامین برق، گاز، بخار و تهویه هوا رقم خورده است. این نرخ در حالی ثبت شده که زیربخش آبرسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه، هفت درصد کوچک شده است.

به علاوه، پایین‌ترین رشد اقتصادی در میان بخش‌ها در بهار امسال به بخش کشاورزی با رقم 2.2 درصدی تعلق یافته؛ با این وجود این رقم همچان بیشتر از رشد 1.9 درصدی این بخش در سال گذشته است.

سهم هر بخش از رشد اقتصادی بهار چقدر بود؟

گزارش بانک مرکزی حاکی از آن است که 3.6 درصد از رشد اقتصادی ایران در بهاری که گذشت، مربوط به بخش خدمات بوده است. پس از این بخش گروه نفت قرار دارد که سهمی 1.5 واحد درصدی از رشد اقتصادی را به خود اختصاص داده است. به علاوه، بخش‌های صنایع و معادن 0.8 واحد درصد و کشاورزی، 0.2 واحد درصد نیز در رشد اقتصاد ایران در سه ماهه نخست سال جاری سهم داشته‌اند.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.