کد مطلب: ۴۲۵۶۸۵

عربی مطرح کرد:

هشدار وزارت راه و شهرسازی نسبت به تحویل نگرفتن مسکن مهر

هشدار وزارت راه و شهرسازی نسبت به تحویل نگرفتن مسکن مهر

مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران شهرهای جدید وزارت راه و شهرسازی گفت: اکنون مصوبه‌ای تهیه کرده‌ایم که در صورت تصویب، با واسطه‌گری برخورد می‌شود و سود وام بانکی واحدهایی که تحویل گرفته نمی‌شود، از ۴ به ۱۸ درصد افزایش یابد.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، «نادر عربی» مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران شهرهای جدید وزارت راه و شهرسازی درباره واگذاری واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید، گفت: در سطح شهرهای جدید از کل واحدهای مسکن مهر مورد تعهد وزارت راه و شهرسازی که در حدود ۳۵۰ هزار واحد است، ابنیه ۳۳۵ هزار واحد کامل شده و ۲۵۰ هزار واحد نیز به متقاضیان تحویل داده شده است.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با اشاره به این که حدود ۸۰ هزار واحد مسکن مهر، اکنون آماده تحویل است، افزود: این تعداد به ویژه در شهرهای پردیس و پرند قرار دارد.

به گفته عربی، حدود ۲۵۰ هزار واحد از واحدهای مسکن مهر در شهرهای جدید حومه تهران قرار دارد و ابنیه مسکن مهر در اغلب شهرهای جدید، تکمیل و بخش اعظم واحدها به مالکان تحویل داده شده است.

وی با اشاره به اینکه به جز شهرهای جدید حومه تهران به ندرت شهر جدیدی داریم که واحد مسکن مهر نیمه تمام داشته باشد، افزود: در این شهرها مسکن مهر یا در مرحله فروش اقساطی قرار دارد و یا تحویل داده شده است.

مدیرکل دفتر توسعه امور مسکن شرکت عمران شهرهای جدید، چند دلیل برای مشکلات مسکن مهرهای ناتمام شهرهای حومه تهران برشمرد و گفت: در این شهرها مسکن مهر به صورت انبوه‌سازی بوده به نحوی که در حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر در هر یک از شهرهای پردیس و پرند ساخته می‌شود که این واحدها در زمین‌های بکر فاقد امکانات و خدمات ساخته شده است؛ از اینرو تا آماده شدن زمین برای ساخت، زمان زیادی صرف شده و همه این موارد به طولانی شدن روند ساخت واحدها منجر شده و در این مدت، قیمت‌ها نیز افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه قرار بوده که این طرح‌ها با پول مردم و تسهیلات بانکی ساخته شود، افزود: اکنون ما تعداد کمی متقاضی داریم که واحد آن‌ها فروش اقساطی شده، اما تحویل داده نشده است.

عربی یادآور شد: نبود آسانسور در سال‌های گذشته یکی از مشکلات اساسی به ویژه در طرح‌های انبوه سازی مسکن مهر بوده است که این مشکل اکنون حل و فصل شده و نمونه آن، طرح‌های مسکن مهر پردیس در مرحله یازده است که در اغلب موارد، آسانسور یا نصب شده یا خریداری شده و در حال نصب است و در برخی مراحل مانند مرحله هشت پردیس نیز به تدریج در حال انجام است.

وی با اشاره به ۱۰ هزار واحد آماده واگذاری در شهر جدید پردیس افزود: در بیشتر موارد، مردم برای تحویل واحد مراجعه نکرده‌اند برای نمونه؛ در مرحله یازده پردیس واحدها با تمامی امکانات و متناسب با قراردادی که با سازنده بسته شده است واگذار می‌شود.

عربی گفت: واحدهای مناطق چهار و پنج مرجله یازده پردیس با همه امکانات و متناسب با قراردادی که با سازنده بسته شده، تکمیل و به متقاضیان تحویل داده شده است.

وی افزود: در عین حال در همین طرح‌ها، دولت به ازای هر واحد، حدود یکصد میلیون تومان از منابع داخلی خود هزینه کرده است اما تا زمانی که واحد سکونت پذیر نباشد، تحویل داده نمی‌شود.

عربی اضافه کرد: در مواردی نیز نیاز به حضور متقاضی در واحد است تا همه امکانات کامل شود. برای نمونه در باره انشعابات، شبکه آماده است و برای نصب کنتور، متقاضی باید در واحد ساکن شود. البته ممکن است در برخی طرح‌ها ایراداتی وجود داشته باشد اما در زمان تحویل، چک لیستی وجود دارد که با حضور متقاضی، سازنده و نماینده شرکت عمران شهر جدید، بررسی می‌شود و در صورت نقص، سازنده موظف است تا ۶ ماه پس از تحویل، نقایص را برطرف کند.

وی واسطه‌گری در خرید و فروش واحدهای مسکن مهر را یکی دیگر از مشکلات شهرهای جدید برشمرد و افزود: اکنون مصوبه‌ای تهیه کرده‌ایم که در صورت تصویب، با این موارد برخورد می‌شود و سود وام بانکی واحدهایی که تحویل گرفته نمی‌شود، از ۴ به ۱۸ درصد افزایش یافت.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.