کد مطلب: ۷۰۲۷۹۸

قیمت مسکن امروز ۲۷ شهریور ۱۴۰۱/ بازار آپارتمان‌های کم متراژ در رکود

قیمت مسکن امروز ۲۷ شهریور ۱۴۰۱/ بازار آپارتمان‌های کم متراژ در رکود

قمیت مسکن امروز در آپارتمان‌های مسکونی ۱۵ تا ۲۰ سال ساخت در تهران بررسی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز ،‌ قیمت مسکن امروز ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ در تهران به شرح زیر است.

به نقل از دنیای‌اقتصاد، رکود در بازار مسکن شهر تهران اگرچه عمیق است، اما درجه رکود در بازار آپارتمان‌‌های سال‌خورده با سن بنای ۱۵ تا ۲۰ سال ساخت قدری کمتر است.

مسکن

رونق بیشتر در بازار مسکن سال‌خورده

بررسی فایل‌‌های موجود در موتورهای جست‌وجوی آگهی ملکی نشان‌دهنده مناسب‌‌تر بودن قیمت فایل‌‌های قدیمی‌‌ساز نسبت به آپارتمان‌‌های کم‌‌سن است. طوری که در برخی محله‌ها اختلاف قیمت به ۳۰ تا ۴۰درصد هم می‌‌رسد.

از یک‌‌سو قیمت فایل‌‌های نوساز به اصطلاح «قرمز» یعنی بالاتر از حد مورد انتظار است که از کم‌‌تعداد بودن این نوع آپارتمان‌‌ها در بازار نشات می‌گیرد.

از سوی دیگر قیمت آپارتمان‌‌های سال‌خورده با توجه به نیاز اغلب آن‌ها به بازسازی مناسب است و صرفه اقتصادی خرید این قبیل املاک برای متقاضیان خرید خانه مصرفی به قصد سکونت نسبت به واحدهای نوساز تا سه، چهار سال ساخت بسیار زیاد است.

مساله مهم برای متقاضیان خرید خانه تامین نقدینگی در فرجه ۲۰ تا ۴۰ روزه است و با توجه به اینکه با خرید واحدهای مسکونی سال‌خورده، می‌توانند بازسازی را به چند ماه بعد موکول کنند و نقدینگی مربوط به این امر را نیز به همان نسبت دیرتر تامین کنند، خرید این خانه‌ها با توجه به محدودیت بودجه آن‌ها، انتخاب مناسبی به شمار می‌‌آید.

مجموعه این عوامل سبب شده درجه رکود در بازار آپارتمان‌‌های سال‌خورده کمتر از نوسازها باشد؛ به این معنا که در هفته‌های پررکود اخیر دست‌‌کم تماس با آگهی‌‌دهندگان این واحدها به مراتب بیشتر از تماس برای اطلاع از قیمت نوسازها بوده است.

مسکن‌های بی‌مشتری

به نقل از ایسنا، آپارتمان‌های بالای ۱۰۰ متر تحت تاثیر کسادی معاملات مسکن در شهر تهران دچار رکود در رکود شده‌اند. اگرچه به لحاظ فاصله گرفتن توان طرف تقاضا با سطح عمومی قیمت‌ها در بازار مسکن، واحدهای متوسط و کوچک متراژ، کم‌مشتری هستند، اما آپارتمان‌های با متراژ بیش از ۱۰۰ متر گرفتار وضعیت بدون مشتری شده‌اند.

مرداد امسال از ۷۸۲۵ معامله مسکن در تهران، سهم آپارتمانهای بالای ۱۰۰ متر ۲۲۳۵ فقره و واحدهای بالای ۲۰۰ متر فقط ۱۶۶ فقره بود. این نشان می‌دهد شانس فروش واحدهای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر در مقایسه با آپارتمان‌های کوچکتر تقریبا یک به سه است.

بررسی‌ها گویای آن است حدود ۶۵ درصد واحدهای عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران را خانه‌های با متراژ بیش از ۱۰۰ متر تشکیل داده‌اند. این در حالی است که مردادماه امسال رتبه اول از نظر تعداد معاملات قطعی به خانه‌های ۶۰ تا ۷۰ متر تعلق داشت و آپارتمان‌های ۵۰ تا ۶۰ متر در جایگاه دوم قرار داشتند.

واحدهای مسکونی بالای ۱۰۰ متر در مردادماه امسال تنها ۲۸ درصد از معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص دادند و سهم واحدهای بالای ۲۰۰ متر فقط ۲.۱ درصد بود.

خرید‌وفروش مسکن در تهران نصف شد

به دلیل فشار تقاضایی که برای واحدهای کوچک و متوسط وجود دارد، همچنین کسادی معاملات واحدهای بزرگ متراژ، قیمت هر متر مربع از آپارتمان‌های کوچک، بیش از خانه‌های بزرگ متراژ است.

طبق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر خانه در مردادماه ۱۴۰۱ در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

اما بازار مسکن در سال جاری پس از رونق نسبی در ماه‌های اردیبهشت و خرداد، از ابتدای تیرماه به تدریج با افت معاملات مواجه شد.

مرداد امسال ۷۸۲۵ فقره خریدوفروش مسکن در تهران انجام شد. در حالی که خردادماه معاملات ۱۳هزار و ۸۷۴ فقره بود که نشان می‌دهد خریدوفروش ملک در تهران تقریبا نصف شده است.

بر این اساس سرعت رشد ماهیانه قیمت نیز در مقایسه با دو ماه قبل تقریبا به یک چهارم رسیده است.

پیش‌بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال

یک کارشناس بازار مسکن معتقد است که در نیمه دوم سال بازار به نسبت آرام‌تری را شاهد خواهیم بود.

رامین گوران درباره پیش‌بینی بازار مسکن در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ گفت: معتقدم در شش ماهه دوم سال، تورم چندانی در بازار مسکن رخ نمی‌دهد. زیرا اتفاقاتی که می‌توانست منجر به رشد قیمت‌ها شود مثل افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی و دستمزدها اتفاق افتاده است.

تنها مولفه‌ای که می‌تواند در بازار مسکن تاثیر بگذارد هجوم یک‌باره بورس‌بازان و بخروبفروش‌ها است که با توجه به رکود معاملات مصرفی بعید به نظر می‌رسد.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.