کد مطلب: ۷۴۴۲۰۵

تحولات بازار مسکن شهر تهران زیر ذره‌بین تجارت‌نیوز؛

منطقه ۱۱ رکورددار افزایش قیمت مسکن/ کجا خانه بخریم؟

منطقه 11 رکورددار افزایش قیمت مسکن/ کجا خانه بخریم؟

بانک مرکزی روز گذشته گزارشی از تحولات بازار مسکن شهر تهران منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد منطقه 11 در بین باقی مناطق بیشترین افزایش قیمت و منطقه 19 بیشترین کاهش قیمت را داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، بانک مرکزی هر ماه گزارشی از تحولات بازار مسکن شهر تهران منتشر می‌کند که در آن متوسط قیمت مسکن و همچنین تعداد معاملات، به تفکیک هر منطقه مشخص شده است.

بر اساس این گزارش مطابق ماه‌های گذشته به ترتیب مناطق 5، 10 و 2 پرتقاضاترین نواحی در بین باقی مناطق مختلف بوده‌اند، اما مناطق 20، 21 و 17 بیشترین رشد تقاضا را داشته‌اند؛ بعد از آنها هم مناطق 11، 13 و 8 قرار دارند. منطقه 11 نیز با 9/3 درصد افزایش در آذرماه رکورد افزایش قیمت را داشته است.

مناطق 22 گانه غالبا افزایش قیمت را به مقادیر مختلف تجربه کرده‌اند، اما مناطق 4، 12، 16 و 22 روندی نزولی را در آذرماه پشت سر گذاشته‌اند. در این بین منطقه 19 بیشترین کاهش را داشته است.

اما یکی نکات قابل توجه در این آمارها، این است که در برخی مناطق با وجود افزایش تقاضا، متوسط قیمت مسکن در آن منطقه کاهش یافته است؛ در حالی که یکی از محرک‌های افزایش قیمت مسکن را می‌توان افزایش تقاضا دانست.

متوسط قیمت مسکن در آذرماه

افزایش تقاضای سرمایه‌ای

منصور غیبی، کارشناس مسکن در خصوص دلیل این اتفاق در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز گفت: این افزایش تقاضا، به معنای افزایش تقاضای مصرفی نیست و سوداگرانه محسوب می‌شود. احتمالا نزدیک به 70 تا 80 درصد از این آماری که برای تعداد معاملات ثبت شده است با قصد سرمایه‌گذاری انجام شده باشد.

وی افزود: این موضوع در واقع ضعف نظام سرمایه‌گذاری و همچنین ضعف هدایت مالی سرمایه در اختیار افراد جامعه را نشان می‌دهد. همچنین بیانگر این است که برای سرمایه نقدی در دست مردم هیچ برنامه زیرساختی و صحیح اقتصادی وجود ندارد و آنها خود برای انتخاب عرصه سرمایه‌گذاری تصمیم‌گیری می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: این موضوع در تمام ابعاد اقتصادی به‌ویژه بازار مسکن دیده می‌شود و یکی از دلایل افزایش قیمت به حساب می‌آید.

غیبی همچنین گفت: اکنون در اکثر موراد دیگر مصرف‌کننده مستقیما خرید نمی‌کند و به اجبار طرف حساب او دلالان هستند؛ این در حالی است که دلالان می‌دانند چه زمانی وارد بازار شوند، چه زمانی واحدها را بازسازی کنند و چه زمانی به فروش برسانند.

تعداد معاملات مسکن در آذرماه 1401

کدام مناطق مناسب خرید هستند؟

به طور کلی باید مناطقی را برای خرید انتخاب کرد که تعداد معاملات در آنها بالا باشد؛ این امر میزان نقدشوندگی واحد در هنگام فروش را بالا می‌برد. بنابراین مناطق 5، 10 و 2 که هرماه بیشترین آمار تقاضا را دارند برای معامله مسکن مناسب‌تر به نظر می‌آیند.

همچنین کسانی که در آبان‌ماه در منطقه 11 مسکن خریداری کرده‌اند با توجه به میزان افزایش آن طی دو ماه آبان و آذر، اکنون صاحب سود بیشتری شده‌اند.

البته در خرید خانه به جز کسب سود موارد دیگری نیز برای افراد مطرح است؛ مانند نزدیکی به محل کار، دلایل فرهنگی و دسترسی به وسایل نقلیه عمومی که از جمله معیارهای انتخاب خانه به حساب می‌آیند. به طور کلی برای خرید یک مسکن در بهترین حالت ممکن باید تمام این ابعاد را در نظر گرفت.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    افراد مسکن خریده یک سال یا شش ماه نگه داشت بافروختن ان چندین برابر سود می برن بیشتر برای خرید وفروش می کنن

  • ناشناس

    قیمت منطقه ۱۴