فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۶۱۹۳۷۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

آگهی عجیب فروش خودروی تویوتا/ واردات خودرو آزاد شد؟

آگهی عجیب فروش خودروی تویوتا/ واردات خودرو آزاد شد؟

واردات خودرو به کشور ممنوع است اما اخیرا آگهی‌هایی برای فروش تویوتا در ایران منتشر شده است. آیا این موضوع به معنای آزادسازی واردات خودرو است؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، اخیرا یک شرکت خودروسازی آگهی‌‌هایی را برای فروش ویژه خودرو تویوتا هایلوکس را در فضای مجازی منتشر کرده.

در شرایطی که واردات خودرو به کشور ممنوع است، ماجرای این آگهی چیست؟

با پیگیری‌های تجارت‌نیوز از شرکت فروشنده این خودرو مشخص شد که این خودروها از مدل‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ هستند و تنها برای استفاده شرکت‌ها و نهادها وارد شده‌اند.

ارگان‌های دولتی باید درخواست خرید خودروی تویوتا هایلوکس‌ را به تعداد زیاد به این شرکت بدهند.

این شرکت خودروسازی به قیمت خودروهای وارداتی اشاره‌ای نکرد اما بر اساس اطلاعات برخی سایت‌ها، تویوتا هایلوکس صفر در بازار حدود سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قیمت دارد.

آگهی فروش خودرو

آگهی فروش خودروی وارداتی

واردات و فروش تویوتا قانونی است؟

اما آیا واردات و فروش تویوتا در ایران قانونی است؟

بابک صدرایی، کارشناس خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: یک سری خودروهای تویوتا هایلوکس تنها به شرط استفاده نهاد‌ها، ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی وارد کشور و آماده فروش شده‌اند.

او افزود: واردات این خودروها به دستور دولت بوده و قانونی است.

به گزارش تجارت‌نیوز، این در حالی است که همچنان ورود خودرو برای استفاده عموم مردم به کشور ممنوع است. اخیرا، اعضای کمیسیون تلفیق مجلس، با واردات ۵۰هزار دستگاه خودروی سواری و ۱۰هزار دستگاه ماشین‌آلات سنگین به کشور با ارز غیر صادراتی در سال آینده موافقت کرده‌اند.

برخی از کارشناسان اما معتقدند که هر چند واردات خودرو به هر حال باید آزاد شود تا انحصار خودروسازان از میان برود اما دولت و مجلس به دنبال «حرف‌درمانی» در بازار با چنین طرح‌هایی هست.

با توجه به شرایط بازار خودرو اگر روند مذاکرات مثبت باشد و برجام به نتیحه نهایی و مثبت برسد، احتمال آزادسازی واردات خودرو وجود دارد. از طرفی پیش‌بینی‌ها از قیمت نفت در چند ماه آینده افزایشی است.

بنابراین اگر برجام به نتیجه برسد و فروش نفت افزایشی باشد، احتمال افزایش درآمد دولت و واردات خودرو وجود دارد.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.