کد مطلب: ۷۶۷۳۹۷

نحوه تعیین قیمت پایه خودروهای داخلی هم مشخص شد!

نحوه تعیین قیمت پایه خودروهای داخلی هم مشخص شد!

نحوه قیمت گذاری خودروهای داخلی تعیین تکلیف شد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، محمود دودانگه درمورد اعلام قیمت نهایی خودروهای داخلی توضیح داد: طبق دستورالعملی که در شورای رقابت مصوب شده است، برای اعلام نهایی قیمت‌ ها باید قیمت‌های محاسباتی سازمان حمایت اخذ شود که اخذ شده است، همچنین باید قیمت‌های پایه رقابتی را اخذ کنیم.

وی ادامه داد: همچنین طبق مصوبه بنا بر این بود که سه خودروی مشابه خارجی شناسایی شوند و یک نهاد بی طرف داخلی یا خارجی بعد از انجام بررسی‌های لازم، به شورای رقابت قیمت پایه رقابتی را اعلام کند تا شورا متناسب با آن بتواند قیمت نهایی را محاسبه کند.

نایب رییس شورای رقابت از برگزاری جلساتی با دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت خبر داد و افزود: طبق جلساتی که با این دانشکده داشتیم، این دانشکده جمع‌بندی اولیه را برای تعیین قیمت پایه رقابتی ارائه کرد و به محض اینکه قیمت نهایی مشخص شود، شورا می تواند قیمت را نهایی و اعلام کند.

دودانگه ادامه داد: بنابراین برای تعیین قیمت پایه، برای هر خودرویی که در داخل کشور تولید می‌شود باید سه خودروی مشابه خارجی شناسایی و میانگین قیمت سه خودروی خارجی به دلار مشخص شود. سپس قیمت با نرخ ارز مرکز مبادله به ریال تبدیل و با قیمت سازمان حمایت مقایسه شود، این خودروها درجه‌بندی شده و از A تا F طبقه‌بندی می‌شوند. متناسب با این رتبه‌بندی یا قیمت سازمان حمایت انتخاب می‌شود یا متناسب با شرایطی که قیمت پایه رقابتی مشخص می‌شود، شورای رقابت تصمیم بگیرد قیمت دیگری را مبتنا قرار دهد. این فرایند شامل همه خودروهای داخلی می‌شود.

بر اساس این گزارش، 16 بهمن بود که شورای رقابت، به دنبال اعتقاد این سازمان بر انحصاری بودن بازار خودروهای سواری، دستورالعمل تنظیم بازار خودرو را ابلاغ و منتشر کرده و فرمول قیمت‌گذاری خودروهای سواری را مشخص کرد.

منبع:‌ ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  برای تعداد زیادی از خودروهای ساخت داخل نمونه خارجی پیدا نمی شود. مگر این سه چرخه های موتوری هندی را مبنا بگذارند.

 • ناشناس

  خداوکیلی خودتان با این عملکرد خنده تان نمیگیره. اخه مقایسه قیمت با خودرو خارجی؟

 • ناشناس

  قطعاتی که به تومن می خرن رو چرا باید به دلار بفروشن؟!!!!
  کدوم محصول و یا خدمتی رو ما با میانگین قیمت خارجی محاسبه کردیم که این دومیش باشه ؟؟!!
  اگه قرار بر اینه ، واردات رو کامل ازاد کنید، بزارین همون خودروی مشابه بیاد تا ببینیم کدومو کردم میخرن!!!!

پیشنهاد سردبیر