بررسی تقاضاهای متداول برای خرید ارز

بررسی تقاضاهای متداول برای خرید ارز

یک کارشناس اقتصادی گفت: اگر دولت می خواست ارز را تک‌نرخی کند بهتر بود با آزاد کردن نرخ بازار را مدیریت می کرد و بعد نرخ آزاد شده را پایین می‌آورد.

مهدیار اسماعیلی درباره سیاست تک‌نرخی شدن ارز گفت: اگر دولت می‌خواست ارز را تک‌نرخی کند بهتر بود با آزاد کردن نرخ بازار را مدیریت می‌کرد و بعد نرخ آزاد شده را پایین می‌آورد نه این که عدد پایینی را اعلام و نتواند به آن برسد.

به گزارش تجارت‌نیوز، این استاد دانشگاه اظهار ادامه داد: بدترین اتفاقی که در بیان تک نرخی ارز در کشور افتاد این بود؛ قیمت ارز برای اولین بار در تاریخ توسط معاون اول اعلام شد.

وی داشت: شاید سئوال مطرح شود ؛ چرا معاون اول قیمت ارز را اعلام کرد چون رئیس کل بانک مرکزی به خاطر وعده‌های تکراری و بی اثر ،اعتبارش نزد مردم کم  شده و افکار عمومی در عمل اعتنایی به سخنان وی نداشته باشند. وقتی وضعیت اجتماعی این‌گونه است بهتر بود قیمت ارز را آزاد اعلام می‌کردند؛ همان که مردم در تابلوی صرافی‌ها می‌دیدند یعنی مردم در تابلوی صرافی‌ها ۶ هزار تومان را مشاهده می‌کردند و در انجا قدرت مدیریت بانک موجب می‌شد به ۵۹۰۰ تومان و بعد ۵۸۰۰ تومان و در ادامه به عددی برسد که مدنظر دولت و بانک مرکزی بود .

نویسنده کتاب  تحلیل و رصد شاخص‌های کلیدی اقتصاد کشور تصریح کرد:  این که  اعلام شود از امروز بالاتر از ۴۲۰۰ تومان در صورت معامله حکم  قاچاقچی را دارد به نوعی اقتصاد دستوری را حاکم بر سیستم اقتصادی کشور کردند و عامل بروز پدیده دلالی با قیمت در حدود هزار تومان بالاتر شدند.

اسماعیلی اظهار داشت: در واقع این مهمترین نقدی است که در داستان تک‌نرخی شدن ارز می شود به دولت وارد کرد. یادمان نرود از زمانی که آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی شدند اعلام کردند هشت تا ده ماه دیگر ارز تک نرخی می شود از آن زمان چهار سال گذشته و هنوز هشت‌ماه تمام نشده، چگونه روی سخن کسی که امضایش روی پول کشور است و با امضای خود به این برگه اعتبار جهانی و ملی می دهد، حساب کنیم؛ این اشتباه بزرگی بود که رئیس کل محترم داشت و دولت هم تشدید کرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد؛ حجم مبادله طبیعتا با تقاضایی که وجود دارد با نظارت بیشتر کنترل نمی شود و اتفاقا هر چقدر شرایط سخت تر و محدودیت انتقال بیشتر شود بازار ملتهب تر می‌شود چون تقاضا برای ارز به طور طبیعی وجود دارد .

وی در خصوص متقاضیان ارز در بازار گفت: علاوه‌بر تقاضای متداول ما دو تقاضای دیگر داریم که در زمان‌های بحران فعال می‌شوند یکی تقاضای افرادی است که مقداری پس انداز دارند و در اثر تورم و نوسانات نرخ ارز، پس اندازشان بی ارزش می‌شود؛ با وقوع نوسان در بازار ارز ، این افراد برای خرید دلار عجله می‌کنند و رفتارشان هم از طبیعت قانون عرضه و تقاضا پیروی نمی‌کند یعنی اگر در اقتصاد می‌گوییم در قاعده تقاضا با افزایش قیمت تقاضا کاهش پیدا می‌کند اتفاقا این متقاضی با افزایش قیمت حضور می‌یابد چون احساس می‌کند اگر امروز نخرد فردا باید گران تر بخرد و ارزش دارایی اش کم می‌شود.

کارشناس مسائل اقتصادی افزود : نوع دوم تقاضا ،مربوط به افرادی است که در بانک‌ها به صورت سپرده، سرمایه‌گذاری کرده اند  ولی سود ۲۰ درصدی بنا به تصمیم بانک مرکزی تعدیل می‌شود و  اتفاقات این چنینی که در بازار ارز هم حاصل می‌شود، موجب می‌شود این افراد بلافاصله در صف تقاضای ارز قرار بگیرند برای این که بتوانند ارزش دارایی شان را حفظ کنند.

اسماعیلی با اشاره به این موضوع که بیشتر تقاضا برای خرید ارز کاذب است گفت:  شک نکنید میزانی که در حال حاضر تقاضا برای دلار داریم برای خرید کالا و واردات کشور و کالای ضروری دیگر نیست و بخشی از آن کاذب و ناشی از نگرانی مردمی است که می خواهند ارزش دارایی شان را از طریق خرید دلار، حفظ کنند.

این استاد دانشگاه افزود: به نظر می‌رسد اصولا در جریان ارزی بوق را از سر گشادش می‌زنیم و اصلا به اشتباه مطلق هر کاری که در این فضا انجام می‌دهند عکس آن بیشتر جواب می‌دهد به همین دلایل فنی ؛ یعنی این سیاست‌ها موج ایجاد می‌کند موج افرادی را که تا دیروز خواب بودند را به بازار می آورد وقتی دولت تاکید می‌کند هرگونه حضوری در بازار ممنوع است و عدد را به ۴۲۰۰ تومان می‌رسانم و بعد فردا و پس فردا و روزهای بعد می آید و هیچ وقت ان قیمت شکل نمی‌گیرد این ظن و گمان در مردم قوی‌تر می‌شود که دولت نمی‌تواند این کار را کند که این باز دوباره عده‌ای را بیشتر در بازار می‌کشاند.

 

منبع:مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند