تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بنزین سهمیه‌ای کجاست؟

بنزین سهمیه‌ای کجاست؟

به نظر می‌رسد اوضاع برخی از جایگاه‌ها دوباره آرام شده و سوخت سهمیه‌ای دوباره در جایگاه‌ها توزیع شده است. البته، این گزاره‌ای است که فقط در خبرها شنیده می‌شود. جایگاه‌های سوخت‌گیری وضعیت متفاوت‌تری دارند. صف خودروها هنوز هم در برخی از جایگاه‌ها کیلومتری است و مردم که نمی‌توانند حتی چند لیتر بنزین آزاد بزنند، با چهره‌های عصبی منتظر بنزین سهمیه‌ای هستند؛ که نیست.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نظر می‌رسد اوضاع برخی از جایگاه‌ها دوباره آرام شده و سوخت سهمیه‌ای دوباره در جایگاه‌ها توزیع شده است. البته، این گزاره‌ای است که فقط در خبرها شنیده می‌شود. جایگاه‌های سوخت‌گیری وضعیت متفاوت‌تری دارند. صف خودروها هنوز هم در برخی از جایگاه‌ها کیلومتری است و مردم که نمی‌توانند حتی چند لیتر بنزین آزاد بزنند، با چهره‌های عصبی منتظر بنزین سهمیه‌ای هستند؛ که نیست.

بنا بر گزارش‌های مخاطبان، بسیاری از جایگاه‌های سهمیه‌ای اعلام شده فقط بنزین آزاد می‎زدند. برخی دیگر هم اصلا باز نبودند چه برسد به این که بخواهند بنزین سهمیه‌ای به مردم ارایه دهند.

یکی از مخاطبان تجارت‌نیوز به این رسانه می‌گوید: «امروز جمعه هست هفتم آبان! من صبح رفتم پمپ بنزین همت غرب بعد از جنت آباد، اصلا بنزین سهمیه‌ای نمی‌زنند!»

یکی دیگر از مخاطبان گلایه می‌کند: «اکثر پمپ بنزین‌های اعلامی رو بنده خودم چک کردم به خاطر وضعیت شغلیم متاسفانه همگی آزاد بدون کارت بعدش می‌گن از صبوریتون مچکریم!»

گفتنی است جلیل سالاری، مدیر عامل پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در گفتگوی زنده خبری وعده داده بود که ۲۱۰۰ جایگاه سوخت سهمیه‌ای توزیع می‌کنند. جلیل سالاری در حالی چنین وعده‌ای داده که حتی رانندگان شهرستان‌ها هم می‌گویند نتوانسته‌اند جایگاهی پیدا کنند که بنزین ۱۵۰۰ تومانی عرضه کند.

مساله جایی بغرنج‌تر می‌شود که سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی چند روز پیش به خبرنگار تجارت‌نیوز گفته بود که تمام شهرها، جایگاه سوخت‌گیری فعال دارند. اما یکی از مخاطبان جنوبی تجارت‌نیوز می‌گوید: «استان خوزستان شهرستان شوشتر پمپ بنزین کلا بسته هستند!» دیگری می‌گوید: «اهواز دیشب کلی جاها رو گشتم. همه آزاد داشتن هیچ‌کدوم سهمیه‌ای نداشتن! همش دروغه می‌گن که جایگاه فعال سهمیه‌ای داریم.»

کدام جایگاه‌ها بنزین نداشتند؟

پمپ‌بنزین میدان خراسان م میدان آزادی هم دو جایگاه اعلام شده‌ای بودند که به گفته بسیاری از مخاطبان، تنها بنزین آزاد عرضه می‌کردند:

«جایگاه میدان خراسان تا امروز ۷ آبان بنزین آزاد فقط میده و خبری از بنزین سهمیه‌ای نیست.»

«دروغ شده نقل و نبات! میدان خراسان ۳۰۰۰تومنی عرضه می‌شود حالا بقیه جایگاه رو که اینا می‌گن رو نمی‌دونم!»

«همین الان ساعت ۶:۵۵ صبح جمعه اومدم میدان خراسان پمپ بنزین ۱۰۹ بنزین سهمیه‌ای ندارد! فقط آزاد هست و اطلاع رسانی درست نیست! من این همه راه رو من اومدم و از زندگی افتادم!»

«جایگاه ۲۳۶ میدان آزادی دیروز مراجعه کردیم بنزین سهمیه‌ای نداشت ۳۰۰۰ داشت.
تازه پول بنزین با پوز دستی کشید!»

«میدان خراسون من امشب زدم آزاد بود!»

«به جایگاه ۲۳۶ میدان آزادی ساعت ۶:۳۰ مراجعه کردیم بنزین ۱۵۰۰ نداشت گفت قطع شده و مجبور شدیم بنزین ۳۰۰۰ تومنی بزنیم.»

چند جایگاه سوخت سهمیه‌ای دارند؟

اسدالله قلی‌زاده، رئیس صنف جایگاه‌داران کشور در همین مورد می‌گوید: سرعت بازگشت جایگاه‌ها به مدار توزیع سوخت سهمیه‌ای در کشور و تهران در حال افزایش است.

قلی‌زاده هم مانند مدیر عامل پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ادعا می‌کند که تعداد جایگاه‌های کشور که به دو نرخ سوخت توزیع می‌کنند، به ۲۱۶۰ جایگاه افزایش یافته است.

او درباره وضعیت تهران، این گونه توضیح می‌دهد: در استان تهران ۱۸۵ جایگاه، فراورده نفتی را به هر دو نرخ سهمیه و آزاد توزیع می‌کنند. این آمار هر ساعت در حال افزایش است.

با این حال به نظر می‌رسد روایت مردم از توزیع بنزین با روایت رسمی مسولان متفاوت است. یکی دیگر از مخاطبان، همین امروز صبح، کامنتی با این مضمون برای تجارت‌نیوز گذاشته بود: « من طبق آدرس ‌های اعلام شده دو جا رفتم و فقط بنزین آزاد داشتند!»

رانندگان لیست جایگاه‌های بنزین سهمیه‌ای را از چگونه به دست بیاورند؟‌

رئیس صنف جایگاه‌داران کشور اطلاع‌رسانی می‌کند: مردم می‌توانند، اطلاعات بیشتر را با استفاده از شماره تلفن‌های ۰۲۱-۷۷۵۲۲۶۷۸ و ۰۹۶۲۷ به دست بیاورند.

او همچنین توضیح می‌دهد: سامانه Www.niopdc.ir و همچنین Www.irfsu.ir هم لیست جایگاه‌ها را ارایه داده است و همه واحدها ملزم به پاسخگویی هستند.

برای مطالعه بیشتر در همین مورد، گزارش «امکان حمله سایبری دوباره به سامانه هوشمند سوخت وجود دارد؟» را هم بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند