تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بررسی تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر بورس / کدام گروه‌ها متاثر می‌شوند؟

بررسی تاثیر حذف ارز 4200 تومانی بر بورس / کدام گروه‌ها متاثر می‌شوند؟

از سال 97 تا کنون واردات برخی از کالاهای اساسی و دارو با ارز 4200 تومانی انجام شده است. اما حالا زمزمه حذف این ارز در لایحه بودجه 1400 شنیده می‌شود. حذف این ارز بر بورس اثر می‌گذارد؟

امیرتقی خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید به نظر می‌رسد حذف ارز 4200 تومانی از لایحه بودجه سال آینده تأثیر زیادی بر کلیت بازار سرمایه نمی‌گذارد و تنها بر بخش‌ها و صنایعی از بازار تأثیرگذار است که این نرخ در مورد آنها اعمال می‌شده است.

تجریشی در خصوص این تصمیم می‌گوید: حذف این آیتم و لحاظ کردن عددهایی در حدود 11 هزار تومان می‌تواند بر قیمت کالاهای اساسی که تا این زمان از این نرخ استفاده می‌کردند تأثیر بگذارد اما طی فرآیندی که از سال گذشته در خصوص حذف ارز 4200 روی برخی کالاها آغاز شده است، بازار خود را با این موضوع تنظیم کرده است و عملا منتظر تغییرات بنیادی در پارامترها نیست.

به گفته این مقام بورسی این رویداد بیشترین تأثیر را روی گروه دارویی، لاستیک، غذایی، کشاورزی و دامپروری و قندی‌ها داشته که به تدریج در مسیر افزایش نرخ فروش و حذف ارز 4200 تومان قرار داشته‌اند

او تاکید می‌کند ممکن است با حذف رسمی ارز 4200 تومانی اندکی قیمت این کالاها افزایش پیدا کند و همین مساله سبب می‌شود که از لحاظ روانی گروه‌های مذکور در کوتاه‌مدت با اقبال بیشتری مواجه شوند تا زمانی‌که فاصله آن از ارز نیمایی و اثرات واقعی این نرخ در صورت‌های مالی و عملکرد آنها منعکس شود.

باید به این نکته توجه داشت که بررسی لایحه بودجه هنوز در مجلس صورت نپذیرفته و ممکن است تصمیم حذف ارز 4200 در بودجه 1400 به تصویب مجلس نرسد و یا با تغییراتی در مبلغ و یا نحوه تخصیص همراه شود که سرمایه‌گذاران باید این موضوع را در تصمیم‌گیری خود مد‌نظر قرار دهند.

آخرین اخبار درباره بازار سهام را در صفحه بورس دنبال کنید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند