اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل بنیادی فولاد / کاهش حاشیه سود در 9 ماهه 1401

آمار تولید فولاد

صورت‌های مالی 9 ماهه سود و زیان فولاد مبارکه حاکی از آن است که این شرکت گروه فلزات اساسی، در این دوره با کاهش 27 درصدی سود حاصل از عملیات خود و 33 درصدی سود خالص خود روبه‌رو شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت فولاد مبارکه اصفهان در اسفند ماه سال 1369 تاسیس و دو سال پس از آن به بهره‌برداری رسید.

در ادامه سهام این شرکت در اسفندماه سال ۸۵ با قیمت 190 تومان در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد. سرمایه شرکت در زمان عرضه اولیه هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان بوده است.

موضوع اصلی فعالیت این شرکت شامل اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن فلزی و غیرفلزی مورد نیاز صنعت فولاد از جمله استخراج سنگ‌آهن، دولومیت، تولید سنگ‌آهن دانه‌بندی، كنسانتره و گندله است.

تولیدات 9 ماهه 1401

گزارش‌های تولید و فروش فولاد مبارکه اصفهان نشان می‌دهد که در 9 ماهه سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید گندله این شرکت دو درصد کاهش داشته است.

البته تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی به ترتیب پنج و 9 درصد افزایش داشته‌اند.

بر این اساس فولاد مبارکه موفق شد در این دوره 9 ماهه پنج میلیون و 322 هزار تن گندله، 6 میلیون و 894 هزار تن آهن اسفنجی و پنج میلیون و 893 هزار تن شمش فولادی تولید کند.

از جمله مهم ترین چالش‌های فولاد می‌شود به محدویت در مصرف برق در تابستان و مصرف گاز در زمستان اشاره کرد.

تولید و فروش فولاد

کاهش بیش از 30 درصدی سوددهی فولاد

صورت‌های مالی 9 ماهه سود و زیان فولاد مبارکه حاکی از آن است که این شرکت گروه فلزات اساسی در این دوره با کاهش 27 درصدی سود حاصل از عملیات خود و 33 درصدی سود خالص خود روبه‌رو شده است.

بر این اساس سود عملیاتی و سود خالص این شرکت در صورت مالی 9 ماهه منتهی به آذر 1401 به ترتیب 41 هزار و 968 میلیارد تومان و 35 هزار و 356 میلیارد تومان ثبت شده است.

سود و زیان فولاد

نسبت‌های مالی

بررسی صورت مالی فولاد مبارکه اصفهان خبر از کاهش 18.42 درصدی حاشیه سود عملیاتی و 20 درصدی حاشیه سود خالص این شرکت در دوره 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته می‌دهد.

حاشیه سود عملیاتی این شرکت در این دوره 36.29 درصد و حاشیه سود خالص آن 30.58 درصد محاسبه شده است.

حاشیه سود 9 ماهه فولاد

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند