تسریع در روند ترخیص کالاها از گمرک

تسریع در روند ترخیص کالاها از گمرک

سخنگوی گمرک ایران گفت: در ستاد هماهنگی اقتصادی، تصمیمات خوبی برای تسریع در روند ترخیص کالاها از گمرمات کشور گرفته شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در خصوص کالاهای در گمرک مانده تصریح کرد: هم اکنون ۳.۵ میلیون تن کالای اساسی و ۳.۵ میلیون تن کالای غیر اساسی در گمرکات و بنادر کشور باقی مانده‌اند که ارز به آنها تخصیص داده نشده است.

او ادامه داد: برای ۵ قلم کالای اساسی با وزن حدود ۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تن که شامل ذرت، جو، سویا، روغن خام و دانه‌های روغنی می‌شود، امکان ترخیص بدون کد رهگیری وجود دارد. بر این اساس تنها ۷۰۰ هزار تن کالای اساسی باقی می‌ماند که واردکنندگان آنها باید از بانک مرکزی کد رهگیری بگیرند.

لطیفی تصریح کرد: با تصمیم اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی، امکان تامین ارز از محل ارز متقاضی برای کالاهای غیر اساسی وجود دارد که در صورت اجرا ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این کالاها شامل ۸۵ درصد از کل کالاها می‌توانند به راحتی ترخیص شوند.

سخنگوی گمرک در خصوص ترخیص ۵ قلم کالای اساسی بدون کد رهگیری گفت: تجار استقبال خوبی از این طرح نکرده‌اند و تاکنون فقط ۲۳ هزار تن از این کالاها ترخیص شده است. با اعتمادسازی بیشتر می‌توانیم شاهد تسریع در ترخیص کالا‌ها از گمرکات کشور باشیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند