توازنی بین نرخ ارز و تورم نیست

توازنی بین نرخ ارز و تورم نیست

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه نرخ تورم پایین آمده و نرخ ارز بالا رفته که این دو با هم موازنه ندارند، گفت: افزایش قیمت ارز هیچ دلیل اقتصادی ندارد.

حسین سلیمی درباره دلایل افزایش نرخ ارز اظهار کرد: وضع ارز کشور از سال گذشته بدتر نیست و دلیل اینکه چرا این افزایش قیمت صورت گرفته هیچ دلیل اقتصادی ندارد و هر کسی از نظر خود به ذکر دلایل آن می‌پردازد.

به گزارش تجارت‌نیوز، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران درباره تبعات افزایش نرخ ارز افزود: نرخ ارز برای صادرات بسیار مهم است، همه صادرکنندگان عنوان می‌کنند به دلیل اینکه چندین سال نرخ ارز که به خاطر تورم تعدیل نشده بود باید یک جهشی داشته باشد و اگر به رقم واقعی برسد صادرات ما افزایش خواهد یافت.

وی درباره اثرات منفی افزایش قیمت ارز نیز گفت: اثرات این افزایش قیمت، طی ماه‌های آینده که کالاها با قیمت‌های جدید ارز خریداری می‌شوند خود را نشان می‌دهد که موجب بالا رفتن قیمت کالاهای موردنیاز مردم می‌شود و با برنامه‌های دولت برای تک‌رقمی نگه داشتن تورم مغایرت دارد.

سلیمی با بیان اینکه نرخ تورم پایین آمده و نرخ ارز بالا رفته که این دو با هم موازنه ندارند، تصریح کرد: افزایش قیمت ارز موجب بالا رفتن مجدد تورم خواهد شد و تمام کارهایی که دولت تاکنون در این راستا انجام داده بی‌اثر می‌شود.

نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران درباره تاثیر نرخ ارز در جذب سرمایه گذار اظهار کرد: نبود ثبات ارزی برای سرمایه‌گذار خارجی بسیار مهم است و نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌های آنان دارد، چون هنگام سرمایه‌گذاری با یک نرخ مواجه هستند و پس از مدتی با نرخ جدید و این مسئله منجر به عدم رغبت برای سرمایه‌گذاری می‌شود.

وی درباره تک‌نرخی شدن ارز نیز گفت: شخصا تک نرخی ارز را قبول ندارم، چون هر نرخی که دولت عرضه کند به دلیل اینکه به اندازه کافی ارز برای عرضه ندارد پس از مدتی دوباره نرخ دومی به وجود می‌آید، مگر اینکه ارز به نرخ شناور عرضه و بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود.

 

منبع: میزان

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند