زمان ثبت خانه در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟

زمان ثبت خانه در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟

دور روز از اتمام فرصت ۲ ماهه ثبت اطلاعات سکونتی می‌گذرد اما علی‌رغم انتشار برخی اخبار، هنوز مشخص نیست که زمان ثبت خانه در سامانه املاک و اسکان، تمدید می‌شود یا خیر.

به گزارش تجارت‌نیوز، ثبت خانه در سامانه املاک و اسکان، از ۱۹ فروردین امسال آغاز شد و چهارشنبه ۱۹ خرداد، فرصت ۲ ماهه این برنامه به پایان رسید.

هفته گذشته محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان با اشاره به نزدیک بودن اتمام زمان درج اطلاعات در سامانه مذکور گفته بود: با توجه به شرایط حاکم و همه‌گیری کرونا و اینکه بسیاری از خانوارها ناچار هستند تا برای ثبت اطلاعات خود به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند، تمدید مهلت ثبت‌نام در سامانه ملی املاک و اسکان کشور را به ستاد ملی کرونا پیشنهاد دادیم.

وی بیان کرد: پیشنهاد وزارت راه در خصوص تمدید مهلت ثبت‌نام در سامانه ملی املاک و اسکان پایان مهر است که البته تصمیم نهایی را در این خصوص ستاد ملی کرونا می‌گیرد و نتیجه به اطلاع شهروندان خواهد رسید.

 

 

طی دو ماهی که مردم باید نسبت به ثبت خانه در سامانه املاک و اسکان اقدام می‌کردند مسئولان مربوطه در وزارت راه و شهرسازی و شخص معاون مسکن و ساختمان این وزارتخانه هیچ آماری از میزان ثبت اطلاعات در سامانه مذکور ارائه نداد. این در حالی بود که برخی اظهارات محمودزاده نشان از استقبال سرد مردم داشت.

۳۱ فروردین امسال محمودزاده با بیان «کسانی‌که املاک زیادی هم دارند در خطر مالیات نیستند»، به امضای قراردادهای صوری توسط برخی مالکان در بنگاه‌های املاک واکنش نشان داد و افزود: اگر کسی اعم از مالک و مستأجر به صورت غیرواقعی قراردادی را تنظیم کنند متحمل خسارت شخصی خواهد شد یعنی یک نوع خودتنظیمی در قانون لحاظ شده است.

 

 

وی با بیان اینکه ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان هیچ ضرر و زیانی برای افراد عادی جامعه ندارد گفت: کسانی که املاک زیادی هم دارند در خطر مالیات نیستند و صرفاً خانه‌های خالی واجد شرایط مشمول مالیات خواهندشد.

حال دور روز از فرصت ۲ ماهه ثبت خانه در سامانه املاک و اسکان می‌گذرد اما خبری از تمدید آن تا پایان مهر سال جاری نیست. عدم اطلاع‌رسانی دقیق و مستمر از سوی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از یک سو و عدم انتشار آمار مربوط به ثبت اطلاعات توسط مدیران دولتی باعث شد تا مردم علاقه‌ چندانی به مشارکت در شناسایی خانه‌های خالی از خود نشان ندهند.

منبع: تسنیم

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند