خروج چین از پروژه قطار برقی مشهد-تهران

خروج چین از پروژه قطار برقی مشهد-تهران

به گفته معاون رئیس‌جمهور طرف چینی از مشارکت در اجرای پروژه برقی‌سازی قطار مشهد-تهران انصراف داده است و سهم ۱۵ درصدی ایران در این پروژه، یعنی هزار میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، پروژه برقی‌سازی قطار مشهد-تهران را دیگر باید جزو پروژه‌های فراموش شده به حساب آورد. چرا که نه تنها به گفته معاون رئیس‌جمهور طرف چینی از مشارکت در اجرای پروژه انصراف داده است بلکه سهم ۱۵ درصدی ایران در این پروژه، یعنی هزار میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق شده است. اگرچه به گفته نماینده مجلس روند پیگیری این پروژه خسارت دو هزار میلیارد ریالی به همراه داشته که ناشی از بی‌توجهی دولت به خراسان رضوی است.

جا زدن چینی‌ها در پروژه قطار برقی مشهد-تهران

«محمدباقر نوبخت» پنج شنبه گذشته در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان رضوی در خصوص پروژه برقی‌کردن راه‌آهن مشهد-تهران گفت: هزار میلیارد تومان سهم ۱۵ درصدی این طرح ریلی استان بود که این مبلغ در سال ۹۶ تهیه شد و تا اسفند سال قبل در بانک صنعت و معدن بود تا طرف چینی متقاعد شود و ضمانت بدهد و طرح را اجرا کند؛ اما با توجه به مسائل برجام و خروج آمریکا، طرف چینی حاضر به سرمایه‌گذاری نشد و هزار میلیارد تومان اعتبار نیز از بانک سرمایه خارج شد.

وی افزود: اسفند سال گذشته نامه‌ای دادم که برخی حقوق‌ها در پایان سال پرداخت شود که بخشی از آن از طریق همین هزار میلیارد تومان تامین شد، اما هر لحظه طرف چینی آماده باشد این مبلغ بازخواهد گشت. همچنین به گزارش ایسنا، نوبخت در این باره خاطرنشان کرد: برقی کردن راه‌آهن تهران – مشهد طرح مهمی است بنابراین خود را موظف می‌دانیم که این کار را انجام دهیم.

۲۸۹۳ میلیارد اعتبار برای ایجاد ۴۲ هزار شغل در استان

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: بر اساس برش استانی برنامه جامع اشتغالزایی کشور 2839 میلیارد تومان تسهیلات و یارانه برای اشتغالزایی در خراسان رضوی پیش‌بینی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری، نوبخت افزود: در قالب برنامه جامع اشتغالزایی کشور برای هر یک از استان‌ها، تسهیلات و یارانه‌های خوبی پیش‌بینی شده است تا مطابق برنامه مشخص، زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی جدید فراهم شود.

وی ادامه داد: تفاهم‌نامه‌های مربوط به ایجاد 983 هزار و 930 فرصت شغلی در کشور به صورت جداگانه با هر یک از وزیران دولت به امضا رسیده و به عنوان پیش‌پرداخت 20 درصد از مبالغ پیش‌بینی شده در تفاهم‌نامه‌ها، تخصیص پیدا کرده است.

معاون رئیس‌جمهور گفت: از سهم حدود 2839 میلیارد تومانی خراسان رضوی، 101 میلیارد تومان یارانه و 110 میلیارد تومان اعتبار بلاعوض است و انتظار می‌رود با هزینه کرد تسهیلات پیش‌بینی شده، 46 هزار و 531 فرصت شغلی در این استان ایجاد شود.

نوبخت همچنین با بیان اینکه انتخاب آقای رزم حسینی به عنوان استاندار خراسان رضوی شرایط مناسبی را برای اجرای طرح‌های توسعه پایدار فراهم کرده است، افزود: با توجه به مدیریت قوی که در استان ایجاد شده است به آینده خوشبین هستیم و تردید نداریم خراسان رضوی در حوزه‌های مختلف می‌تواند یک سر و گردن از دیگر استان‌ها بالاتر باشد.

استاندار خراسان رضوی نیز در جلسه شورای برنامه‌ریزی، با بیان این که ارتقای فضای کسب‌وکار در دستورکار دستگاه‌های اجرایی قرار دارد، افزود: سپرده‌های بانکی استان حدود 90 هزار میلیارد تومان است و به دنبال بهره‌برداری از این منابع با استفاده از ظرفیت معین‌های اقتصاد مقاومتی برای توسعه اقتصادی فرهنگی و پیشرفت متوازن مناطق روستایی هستیم.

«علیرضا رزم حسینی» همچنین با بیان این که طرح همیاران آب به منظور مقابله با بحران کم‌آبی کلید خورده است، ادامه داد: به منظور عملیاتی شدن طرح انتقال آب از چابهار به شرق کشور، یک شرکت سرمایه‌گذاری تشکیل و سهم مشارکت هر یک از سرمایه‌گذاران در پروژه مشخص شده است. استاندار به مشکلات سکونتگاه‌های غیررسمی مشهد هم اشاره کرد و گفت: به منظور سامان‌دهی حاشیه شهر 10 هزار و 500 واحد با مشارکت شهرداری مشهد، آستان قدس رضوی و بخش خصوصی در این مناطق احداث می‌شود.

نبود برنامه‌ریزی منسجم برای 5 هزار میلیارد پولی که در استان توزیع می‌شود

در این جلسه نماینده تربت حیدریه و مه ولات در مجلس نیز گفت: در استان‌های مختلف تخصیص‌های متفاوتی از ارقام بودجه انجام می‌گیرد که لازم است در خصوص استانی مانند خراسان رضوی این تخصیص‌ها عادلانه شود.

«سعید باستانی» افزود: گاهی برای یک ردیف بودجه ۳۴۰ درصد تخصیص اعمال می‌شود و یک ردیف بودجه دیگر به عنوان مثال در حوزه انتخابیه این جانب ۱۳ درصد تخصیص بودجه داشته است که متاسفانه این تفاوت‌ها به مسائل دیگری تعبیر خواهد شد.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه در بعد اجرا در چارچوب طرح‌های دولت برنامه‌های بودجه را اجرا می‌کند و برنامه‌ای برای بخش‌های آزاد اقتصادی و بودجه‌های استانی پیش‌بینی نمی‌کند، یعنی برنامه‌ریزی منسجمی برای حدود پنج هزار میلیارد ریال پولی که سالانه در استان توزیع می‌شود وجود ندارد.

خسارت‌های سیل کفاف نمی‌دهد

وی همچنین گفت: پروژه‌های عمرانی استان در قالب بودجه‌هایی که به بنیاد مسکن و شرکت‌های دولتی تعلق دارد انجام می‌شود و متاسفانه نا هماهنگی بین آنها به لنگ ماندن برخی از همین پروژه‌ها منتهی شده است.

وی به پرداخت خسارت‌های سیل در استان اشاره و بیان کرد: پرداخت خسارت ها مربوط به سیلاب فروردین است و بودجه‌های تخصیص یافته کفاف خسارت‌های سیل در اردیبهشت و حتی خردادماه جاری را نمی‌دهد و این موضوع موجب نارضایتی مردم شده است.

بودجه مصوبات سفر رئیس جمهور تخصیص نیافته است

نماینده سرخس، فریمان و بخش رضویه مشهد نیز گفت: در سفر سال گذشته رئیس‌جمهوری به خراسان رضوی مصوبات متعددی گذرانده و قول تخصیص بودجه آن ها نیز داده شد اما حتی یک ریال به استان تخصیص نیافت این در حالی است که در سفرهای رئیس‌جمهوری به دیگر استان‌ها تخصیص‌هایی وجود داشته است.

«سید احسان قاضی‌زاده هاشمی» با انتقاد از دولت به دلیل بی‌توجهی به بخش توسعه ریلی خراسان رضوی افزود: برقی شدن قطار تهران-مشهد و کنار کشیدن طرف چینی از این قرارداد و تحمیل خسارت دو هزار میلیارد ریالی ناشی از آن به کشور به دلیل بی‌توجهی دولت به موضوع توسعه راه‌آهن در خراسان رضوی است.

وی ادامه داد: سود دهی، منافع و بازگشت درآمد در احداث پروژه راه آهن سنگان- بافق از کل طرح‌های راه آهن کشور طی ۱۰۰ سال گذشته بیشتر است بنابراین قطعا احداث آن از ساخت راه‌آهن رشت-آستارا با اولویت بیشتر بوده است. پروژه‌های راه‌آهن خواف-هرات و راه‌آهن دوغارون در مرز افغانستان و دو پروژه مهار آب‌های مرزی خراسان رضوی نیز از دیگر طرح‌های کلان اقتصادی خراسان رضوی است که مورد توجه سازمان برنامه و بودجه قرار نگرفته است. در این جلسه همچنین تعدادی از مدیران استان گزارشی از حوزه‌های فعالیت خود ارائه کردند.

 

منبع: خراسان‌نیوز

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند