در گفتگوی تجارت‌نیوز با یک کارشناس اقتصادی مطرح شد:

جهش قیمت دلار عامل رشد فقر

جهش قیمت دلار عامل رشد فقر

حجت الله میرزایی، کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در سال ۹۹ رکود تورمی آشکاری رخ داد، می‌گوید: از جمله دلایل رشد فقر در سال ۹۹ می‌توان به افزایش نرخ تورم و نرخ ارز اشاره کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، حجت الله میرزایی، کارشناس اقتصادی در گفتگو با تجارت‌نیوز می‌گوید: برآوردهای دقیق از شاخص فقر در سال ۹۹ نیازمند گذشت زمان بیشتری است. اکنون نمی‌توان اعداد و رقمی راجع به نرخ فقر و تغییراتش نسبت به سال ۹۸ و یا قبل از آن داد اما می‌توان بر اساس مجموعه‌ای از شواهد حدس‌هایی را مطرح کرد. ضمن اینکه در یک تحلیل دقیق علاوه بر شاخص‌های ملی نیاز به اطلاعات منطقه‌ای و گروه‌های مختلف اجتماعی نیز داریم.

این کارشناس اقتصادی می‌گوید: بر اساس مجموعه‌ای از شواهد می‌توانیم حدس بزنیم نرخ فقر در سال ۹۹ افزایش پیدا کرده است.

میرزایی با بیان اینکه افزایش نرخ تورم یکی از دلایل رشد فقر است، ادامه می‌دهد: یکی از رخدادهای مهم در سال ۹۹ افزایش نرخ تورم بود که نسبت به سال ۹۸ رشد چشمگیری داشت. کارکرد تورم این است که قدرت خرید گروه‌های با درآمد ثابت و همینطور گروه‌هایی با درآمد ناپایدار معمولا کاهش پیدا می‌کند.

این کارشناس اقتصادی می‌گوید: در کنار تورم، نرخ ارز افزایش داشت که شاخص مهم و‌ تعیین کننده‌ای برای دسترسی به کالا و خدمات است. کسانی که قدرت انطباق با این وضعیت را نداشتند نیز قدرت خریدشان کاهش داشت.

میرزایی با بیان اینکه پایین بودن نرخ رشد اقتصادی از دیگر دلایل رشد فقر در سال ۹۹ بود، می‌گوید: کرونا نیز عامل دیگری است که باعث از بین رفتن بسیاری از مشاغل به خصوص در بخش خدمات شد.

او در پایان با اشاره به اینکه رکود تورمی کاملا آشکاری در سال ۹۹ رخ داد، ادامه می‌دهد: دولت در سال ۹۹ با محدودیت‌های مالی شدیدی مواجه بود که امکان اعمال سیاست‌های مالی موثری برای گروه‌های آسیب‌پذیر نداشت.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند