پیشنهاد سخنگوی شورای نگهبان به داوطلبان انتخابات

کسانی که قبلا رد صلاحیت شده‌اند، ثبت‌نام نکنند

کسانی که قبلا رد صلاحیت شده‌اند، ثبت‌نام نکنند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: درباره کسانی که دوره‌های قبل صلاحیتشان تایید نشده، قانونا نمی‌توانیم آنها را از ثبت‌نام منع کنیم ولی خب یک هزینه‌ای است برای وزارت کشور و دوستان اجرایی و از این طرف ما باید دوباره اینها بررسی بکنیم و دوباره نتیجه همان می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، در گفتگویی تلویزیونی درباره جزئیات مصوبه جدید این شورا درباره ساماندهی وضعیت ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰، توضیحاتی را ارائه کرد.

گزیده‌هایی از این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:

-با توجه به قطعی نشدن ثبت‌نام نامزدها، به بررسی صلاحیت‌ها ورود نداشته‌ایم. این شورا برمبنای هجمه‌ها و فشارها به صلاحیت افراد رای نمی‌دهد.

-داشتن سابقه اجرایی در بخش وزارت و یا مقامات عالی کشور مانند قوای سه‌گانه یا معاونین قوا و در حد سرلشکری برای نظامیان از شرایط نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری به شمار می‌رود و برنامه های آنان با حضور خود و مشاورانشان در شورای نگهبان بررسی می‌شود.

-ما خودمان هم نمی‌دانیم چه کسانی در نهایت احراز صلاحیت می‌شوند و هیچ‌کدام از اعضای شورای نگهبان نیز نسبت به نتیجه نهایی مطلع نیستند.

-نامزدها بر اساس حزب‌شان بررسی نمی‌شوند. هرچند در قانون احزاب آزاد هستند و فعالیت می‌کنند اما نگاه شورای نگهبان رویه و عملکرد و سوابق شخص می‌باشد و هیچ نگاه حزبی و گروهی نمی‌تواند داشته باشد و در قانون چنین چیزی لحاظ نشده است.

-سیاست‌های کلی انتخابات ریاست‌جمهوری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۹۶ ابلاغ شد و شورا مصوبه‌ای دارد برای احراز و تشخیص رجال سیاسی و مذهبی. یکی از نکاتی که وجود دارد این است که افراد بتوانند برنامه‌ای ارائه کنند. به هرحال شخصی که می‌خواهد به این میدان بزرگ اجرایی وارد شود و دومین مقام عالی کشور بعد از رهبری در قانون اساسی به شمار می‌رود و سکاندار کلان کشور است باید برنامه‌ای داشته باشد که در آینده چه می‌خواهد بکند.

– گاهی می‌شنویم افرادی در تبلیغات خودشان برای ریاست‌جمهوری و یا مجلس اقداماتی انجام می‌دهند که این مطالب خارج از توانایی آنها یا غیر واقعی و به تعبیر مقام معظم رهبری فریبنده است و اینها اغوا کردن مردم است. افراد در هنگام ثبت‌نام برنامه خود را ارائه کنند که ما بفهمیم یک برداشت صحیحی از حوزه مدیریت اجرایی دارند و مردم نیز باید بدانند فردی که سکاندار کشور می‌شود طرح و برنامه‌هایی برای رفع مشکلات و سابقه اجرایی در پرونده خود دارد.

-در دوره‌های گذشته برخی‌ها به مذاق و به هر جهت ثبت‌نام می‌کردند که با مرور این مصوبه جلوی این مورد گرفته و به وزارت کشور ابلاغ شد و به‌عبارتی شورای نگهبان از اختیارات خود استفاده و این مورد را برای ثبت‌نام‌ها به وزارت کشور ابلاغ کرد.

-ثبت‌نام حق هر شخصی است که شرایط اولیه ثبت‌نام را دارد و کسی نمی‌تواند مانع ثبت‌نام افراد بشود اما اگر به طور نمونه برای مجلس افرادی که صلاحیت‌شان تایید نشده چرا می‌آیند ثبت‌نام می‌کنند و این یک توصیه شخصی است. ثبت‌نام در صورتی انجام شود که شرایط فرد تغییر کرده باشد و این موضوع را خود فرد بهتر می‌داند.

-وزارت کشور اعلام کرده انتخابات سر موعد برگزار خواهد شد اما تدابیری در چارچوب قوانین فعلی که می‌توانستیم انجام دهیم با مشورت وزارت کشور داشته‌ایم. برای شعب اخذ رای که براساس تجربه شلوغ می‌شود شعب سیار در نظر گرفته شده تا تجمعات نداشته باشیم و حذف استفاده از استامپ و اثر انگشت و محدود شدن استفاده از کاغذ و خودکار تا جایی که ممکن است افراد خودشان داشته باشند از نکات مورد توجه است. همچنین با در نظر گرفتن شرایط آب وهوا صندوق‌های اخذ رای را در محوطه باز قرار خواهند داد. صندوق‌های اخذ رای نیز با ۱۰ هزار افزایش به تعداد۷۰ هزار صندوق اخذ رای در سراسر کشور رسیده است.

آخرین اخبار انتخابات را در صفحه اختصاصی انتخابات پیگیری کنید.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند